Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Amerykanie nie chcieli wiedzieć o Katyniu

24.08.2012

Rząd Stanów Zjednoczonych pod naciskiem polskiego lobby opublikuje dokumenty, z których może wynikać, że prezydent Franklin D. Roosvelt kłamał w sprawie mordu katyńskiego. Według sowietologa, prof. Włodzimierza Marciniaka, Amerykanie konsekwentnie fałszują rzeczywistość dostosowując ja do własnej wizji świata.

Pojawiają się głosy, że Roosvelt wypierał się wiedzy o zbrodni katyńskiej, bo ktoś mógł go wprowadzić w błąd i o niej po prostu nieprawdziwie poinformować. Czy to możliwe, czy też prezydent Stanów Zjednoczonych miał jakiś interes w ukryciu tego, że tej zbrodni dokonali Sowieci?

Można na to pytanie odpowiedzieć przez analogię. Roosvelt przyjął Jana Karskiego, ale nie przyjął do wiadomości tego, co kurier mu przekazał. Nikt go nie wprowadzał w błąd, on po prostu nie chciał tego wiedzieć. Pytanie jest, dlaczego? Myślę, że tutaj była bardzo podobna sytuacja. Tak, jak Amerykanie nie chcieli wiedzieć o holokauście, tak i tutaj było im wygodnie nie wiedzieć o Katyniu.

Daje się tutaj wyczuć jakiś biznes ze strony Amerykanów. Czy chodziło o wojnę z Japonią i niezaognianie stosunków z ewentualnym sojusznikiem czyli Sowietami?

Tak. Tu chodziło o pewne określenie priorytetów strategicznych Stanów Zjednoczonych. Wiadomo, że tym priorytetem nie jest szerzenie demokracji tylko dominacja Stanów Zjednoczonych na świecie. No i wtedy sojusz ze Związkiem Sowieckim był potrzebny i korzystny. Tak samo zresztą, jak później, w latach 60-tych współpracowali w rozbijaniu kolonialnych imperiów europejskich. Na pewno nie leżało wtedy w interesie USA ujawnianie prawdy o Katyniu.

Dlaczego wobec tego Amerykanie teraz decydują się ujawnić akta dotyczące Katynia?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć, to jest dla mnie zaskakujące. Tym bardziej, że w polityce strategicznej Stanów Zjednoczonych raczej widzimy ciągłość. Odwołując się do innego przykładu - lapsus Obamy, kiedy uhonorowywał Jana Karskiego był całkowicie w duchu Rossvelta. (przyp. red. - Barrack Obama powiedział, że Jan Karski "był przeszmuglowany do polskiego obozu śmierci"). I wtedy administracja demokratyczna, i teraz administracja demokratyczna nie chce pewnych faktów konsekwentnie przyjmować do wiadomości i konsekwentnie fałszuje obraz tej rzeczywistości. Ale nie dlatego, że ktoś ich oszukuje, tylko dlatego, że pewna wizja świata leży w interesie Stanów Zjednoczonych.

A skoro Amerykanie zdecydowali się odkryć archiwa dotyczące Katynia, czy można liczyć, że Rosjanie zrobią to samo?

Sporo archiwów sowieckich zostało już odkrytych. Wydaje mi się jednak, że Rosjanom zależy na tym, żeby sprawa Katynia była wiecznie jątrzącym problemem w relacjach Polsko - Rosyjskich i odnoszę wrażenie, że to jest dążenie do tego, aby nie uległa ona nigdy żadnemu rozstrzygnięciu.

Czyli chodzi o to, żeby tego etapu nigdy nie zamknąć?

Tak, bo ta sprawa spycha nasze relacje w stan ciągłego sporu, w którym to my się domagamy prawdy. I politycy rosyjscy uważają, że to jest dla nich korzystna sytuacja. Co więcej - nie sądzę, żeby zgoda z Polską była dla jakiegokolwiek rosyjskiego polityka jakąś wartością, dla której warto zrobić cokolwiek. Ona może być co najwyżej użyteczna  w kontekście innych spraw. Proszę zwrócić uwagę, że Gorbaczow zdecydował się na pewne kroki w sprawie Katynia, ale tylko z tego powodu, aby przestać oskarżać Niemców w tej sprawie. Związek Sowiecki wziął kwestię Katynia na siebie, a to pozwoliło znormalizować stosunki z Niemcami. To był, pamiętajmy, rok 1989 - 1990 - dążenie do zjednoczenia Niemiec. W trójkącie Polska - Niemcy - Związek Sowiecki to była niezałatwiona sprawa i Rosjanie musieli ja usunąć, ale na pewno nie po to, żeby poprawić stosunki z Polską. To, że sprawa Katynia jest tą niezabliźnioną raną, pozostawia znaczną część polskiego społeczeństwa w poczuciu krzywdy i rozgoryczenia. W tej atmosferze widocznie Rosjanom dobrze się z Polska rozmawia.

run

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook