Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Lewicki: wyciszyć sprawę „więzień CIA”

26.01.2014

Rozmowa z amerykanistą, profesorem UKSW Zbigniewem Lewickim.

Stefczyk.info: w debacie publicznej wraca po raz kolejny sprawa domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce. Według „Washington Post” Polska otrzymała 15 mln dolarów za możliwość prowadzenia więzienia w Starych Kiejkutach. Jak Polska powinna reagować na takie doniesienia?

Prof. Zbigniew Lewicki: W najlepiej rozumianym interesie Polski jest wyciszanie tej sprawy. Jednak widać, że to się nie uda. Sprawa będzie zapewne przez wiele lat rozgrywana i nagłaśniana co jakiś czas. Istnienie tej instytucji w Starych Kiejkutach jest oczywiste. Czy dokonywano tam tortur czy nie? To trudno powiedzieć, ale nie można tego wykluczyć. Władze Polski oczywiście nie uczestniczyły w tym, choć działo się to na polskim terytorium. Trudno więc będzie uniknąć odpowiedzialności w tej sprawie. Abstrahuje się jednak od tego, kiedy te wydarzenia miały miejsce.

To ważne?

Przecież to działo się bezpośrednio po atakach z 11 września. Wtedy cały świat starał się na różne sposoby pomóc Stanom Zjednoczonym. To, co dziś wydaje się drastycznym nadużyciem sprzeciwiającym się prawom człowieka, było wówczas uznawane przez ogromną większość państw świata za niezbędną pomoc Waszyngtonowi. Pewne czyny wyjęte z kontekstu wyglądają zupełnie inaczej.

Oczekuje pan wyciągnięcia odpowiedzialności od polskich polityków, którzy podejmowali decyzje ws. „więzień CIA”?

Nie wykluczam, że do tego dojdzie, ale to będzie niemądre, niesłuszne i pozbawione podstawionej kwestii, jaką jest właśnie kontekst polityczny i czasowy tych wydarzeń. Oczywiście z punktu widzenia ściśle formalnego mogło dojść do naruszenia prawa. Wtedy odpowiedzialność wystąpiłaby. Ta sprawa jest jednak rozgrywana politycznie, zarówno w Waszyngtonie jak i w Warszawie. Politycy, którzy w czasie podejmowania współpracy polsko-amerykańskiej nie byli nawet politykami, albo byli na marginesie, z perspektywy kilkunastu lat wymądrzają się na temat ówczesnych wydarzeń.

Wiemy, że w USA toczy się senackie śledztwo ws. CIA i wojny z terroryzmem. Czego się pan po nim spodziewa?

Rzeczywiście toczy się senackie śledztwo, ale trudno powiedzieć w jakim kierunku ono pójdzie. Raport z tego śledztwa będzie zapewne w części upubliczniony, ale wiele dokumentów pozostanie tajnych. Nagłaśnianie spraw dotyczących działań wywiadu jest szkodliwe, choć oczywiście nadzór parlamentarny jest potrzebny. Dlatego istnieją specjalne komisje, które się tym zajmują i mają szerokie uprawnienia. Jednak rzucanie takich spraw opinii publicznej najczęściej przynosi ogromne szkody działalności służb, których istnienie jest konieczne dla zapewnienia nam bezpieczeństwa. Ewidentne naruszenia prawa muszą być karane, ale nie należy tego nagłaśniać w prasie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook