Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Lewicki: wyciszyć sprawę „więzień CIA”

26.01.2014

Rozmowa z amerykanistą, profesorem UKSW Zbigniewem Lewickim.

Stefczyk.info: w debacie publicznej wraca po raz kolejny sprawa domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce. Według „Washington Post” Polska otrzymała 15 mln dolarów za możliwość prowadzenia więzienia w Starych Kiejkutach. Jak Polska powinna reagować na takie doniesienia?

Prof. Zbigniew Lewicki: W najlepiej rozumianym interesie Polski jest wyciszanie tej sprawy. Jednak widać, że to się nie uda. Sprawa będzie zapewne przez wiele lat rozgrywana i nagłaśniana co jakiś czas. Istnienie tej instytucji w Starych Kiejkutach jest oczywiste. Czy dokonywano tam tortur czy nie? To trudno powiedzieć, ale nie można tego wykluczyć. Władze Polski oczywiście nie uczestniczyły w tym, choć działo się to na polskim terytorium. Trudno więc będzie uniknąć odpowiedzialności w tej sprawie. Abstrahuje się jednak od tego, kiedy te wydarzenia miały miejsce.

To ważne?

Przecież to działo się bezpośrednio po atakach z 11 września. Wtedy cały świat starał się na różne sposoby pomóc Stanom Zjednoczonym. To, co dziś wydaje się drastycznym nadużyciem sprzeciwiającym się prawom człowieka, było wówczas uznawane przez ogromną większość państw świata za niezbędną pomoc Waszyngtonowi. Pewne czyny wyjęte z kontekstu wyglądają zupełnie inaczej.

Oczekuje pan wyciągnięcia odpowiedzialności od polskich polityków, którzy podejmowali decyzje ws. „więzień CIA”?

Nie wykluczam, że do tego dojdzie, ale to będzie niemądre, niesłuszne i pozbawione podstawionej kwestii, jaką jest właśnie kontekst polityczny i czasowy tych wydarzeń. Oczywiście z punktu widzenia ściśle formalnego mogło dojść do naruszenia prawa. Wtedy odpowiedzialność wystąpiłaby. Ta sprawa jest jednak rozgrywana politycznie, zarówno w Waszyngtonie jak i w Warszawie. Politycy, którzy w czasie podejmowania współpracy polsko-amerykańskiej nie byli nawet politykami, albo byli na marginesie, z perspektywy kilkunastu lat wymądrzają się na temat ówczesnych wydarzeń.

Wiemy, że w USA toczy się senackie śledztwo ws. CIA i wojny z terroryzmem. Czego się pan po nim spodziewa?

Rzeczywiście toczy się senackie śledztwo, ale trudno powiedzieć w jakim kierunku ono pójdzie. Raport z tego śledztwa będzie zapewne w części upubliczniony, ale wiele dokumentów pozostanie tajnych. Nagłaśnianie spraw dotyczących działań wywiadu jest szkodliwe, choć oczywiście nadzór parlamentarny jest potrzebny. Dlatego istnieją specjalne komisje, które się tym zajmują i mają szerokie uprawnienia. Jednak rzucanie takich spraw opinii publicznej najczęściej przynosi ogromne szkody działalności służb, których istnienie jest konieczne dla zapewnienia nam bezpieczeństwa. Ewidentne naruszenia prawa muszą być karane, ale nie należy tego nagłaśniać w prasie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook