Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Lewicki: "Republikanie w USA nie są w oblężonej twierdzy"

12.10.2013

Patrząc na sytuację obecnego konfliktu między demokratycznym prezydentem, a republikańskim senatem jedynie za pośrednictwem polskich mediów można odnieść wrażenie, że prawica amerykańska - Republikanie - swoim oporem w sprawie braku zgody na budżet federalny, ustawili przeciwko sobie niemal wszystkich Amerykanów. A tymczasem wcale tak nie jest. O tym, że konserwatyści amerykański nie odczuwają syndromu oblężonej twierdzy rozmawiamy z amerykanistą prof. Zbigniewem Lewickim.

STEFCZYK.INFO: Czy w czasie tego konfliktu między prezydentem USA a Republikanami, panuje wśród konserwatystów amerykańskich coś w rodzaju syndromu oblężonej twierdzy? Z polskiej perspektywy wygląda to tak, jakby cały świat się przeciwko nim sprzymierzył.

Prof. Zbigniew Lewicki: Dawno nie byłem w Ameryce i trudno mi tu mówić o szczegółach, ale z tego co czytam, to wcale nie. To jest raczej kwestia przedstawiania tego sporu przez niektóre polskie media, które są tradycyjnie lewicowo - „demokratyczne”, w takim sensie, że tu prezentują lewicowy światopogląd, a w dla opisu sytuacji w USA jest im bliższa Partia Demokratyczna.

Natomiast ten konflikt jest normalną grą polityczną, w którą weszli działacze obu partii z pełną świadomości tego, co robią. Nie sądzę, aby dotykał Republikanów jakiś negatywny syndrom. To sytuacja, która musi znaleźć rozwiązanie i o czym wszyscy doskonale wiedzą. Oni nie czują się pod jakimś szalonym naciskiem. Tym bardziej, że Kongres uchwalił właśnie zwrot pieniędzy urzędnikom wysłanym na przymusowe urlopy, więc ta złość na Republikanów została zminimalizowana. Poza tym nie ma obecnie sezonu turystycznego i każdy może spodziewać się nieczynnych instytucji.

Tak jak już to kiedyś mówiłem: cały ten kryzys jest pod kontrolą i nie wywołuje wielkich zakłóceń.

Idą w świat, docierając także do Polski, wyniki sondażu w USA, z którego wynika, że 70 procent respondentów obwinia Republikanów za ten konflikt. Więc to może mieć charakter presji na Republikanów.

Może to mieć charakter presji, ale w takich przypadkach pytanie brzmi: co to był za sondaż, jak brzmiały pytania, do kogo były skierowane. Można zrobić wiele sondaży i uzyskac żądany wynik. Ja nie jestem specjalnym entuzjastą tego rodzaju badań. Wiadomo, że będący w obecnej sytuacji na „nie” Republikanie zawsze będą stać w gorszym świetele w kraju o dojrzałej demokracji, niż ugrupowanie będące na „tak”, ale przy wyniku 70 procent podejrzewałbym istnienie pewnych zabiegów ideologicznych.

Republikanie wypracowali w sobie odporność na presję, czasami przybierającą formę nagonki. Czego mogą się nauczyć od nich konserwatyści z innych krajów? Np. z Polski.

Wydaje mi się, że doświadczenia amerykańskie, wbrew usiłowaniom rozmaitych polityków czy ugrupowań, nie dadzą się przenieść na nasz grunt. To co się dzieje w Ameryce, te konwencje partyjne, kampanie wyborcze itd. są osadzone nie tylko w tradycji amerykańskiej, ale i w systemie politycznym. Nawet to, że my nie mamy systemu dwupartyjnego, więc wszelkie konfrontacje parlamentarne, wyborcze, przybierają zupełnie inny charakter. Nie sądzę, aby na grunt polski udało się przenieść coś z praktyki politycznej USA, zwłaszcza że konstytucja stawia tu pewne bariery.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA: polskie media informują o sytuacji m.in. z punktu widzenia rzecznika prasowego Białego Domu - Jaya Carneya]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook