Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Lewicki: Kampania pod znakiem debaty

06.11.2012

Wybór Mitta Romney'a byłby dla nas korzystniejszy, gdyż on bardziej interesuje się Europą. A Polska wciąż tego zainteresowania potrzebuje - mówi amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Stefczyk.info: Czy w tegorocznej kampanii wydarzyło się coś niespodziewanego? Czy ta kampania mogła zaskoczyć?

Prof. Zbigniew Lewicki: Zaskoczeniem była oczywiście pierwsza debata telewizyjna, która miała przebieg zupełnie niesłychany i która będzie tematem rozpraw, dyskusji i seminariów jeszcze przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Ta debata wstrząsnęła całym przebiegiem kampanii. Zakres nieprzygotowania Baracka Obamy był zupełnie zdumiewający. Nikt się nie spodziewał, że ten mistrz mediów w taki sposób osłabi swoją pozycję.

Co było większym zaskoczeniem: zła kondycja urzędującego prezydenta, czy dobry występ kandydata republikanów?

To się nawzajem uzupełniało. Słabość Obamy wzmacniała Romney'a, a siła Romney'a sprawiała, że Obama coraz bardziej się gubił. Oczywiście Romney zaskoczył tym, że z zimnego, niekomunikatywnego polityka stał się nagle ciepły, aktywny, szybki, dowcipny, uśmiechnięty. I na tyle zaskoczył Obamę, że nie wiedział jak sobie z tym "nowym" Romney'em poradzić. Warto też przypominać, że o ile Romney na konferencjach i wiecach zawsze mówi z głowy, to Obama zawsze z telepromptera. On musi mieć wszystko zapięte na ostatni guzik i jego spontaniczność jest ewidentnie reżyserowana. Toteż w momencie, kiedy zderzył się z sytuacją, na którą nie był przygotowany - po prostu nie wiedział jak się zachować.

Nieprzewidziane wydarzenie tej kampanii, to także huragan Sandy. Pana zdaniem żywioł wzmocnił prezydenta Obamę, czy Mitta Romney'a? Kto sobie lepiej poradził w tych okolicznościach?

Wszyscy się nad tym zastanawiają i nie ma tu stuprocentowo pewnej odpowiedzi. Z jednej strony wzmocnił szanse Obamy w tym sensie, że Obama zadziałał, pokazywał się, był obecny, a Romney znikł na kilka dni z ekranów telewizorów. W tym sensie niewątpliwie wzmocnił siły Obamy. Z drugiej strony fakt, że przez ileś dni w metropolii nie ma wody, nie ma prądu, nie ma benzyny – jest odbierane, choćby nawet niesprawiedliwie, jako wina rządu. A tak na prawdę cały ten huragan był wydarzeniem o lokalnym charakterze. Tu nie ma porównania z Nowym Orleanem i Catriną. Przejmują się nim wyborcy z trzech stanów: New Jersey, Pensylwanii i Connecticut. Ale te trzy stany zawsze były bardzo mocno w obozie demokratycznym i nic tego nie zmieni. A inne części Ameryki specjalnie się tym nie przejęły, w związku z tym wpływ huraganu na ostateczny wynik wyborów jest na prawdę minimalny. Co najwyżej przekonał przekonanych.

Jaki wpływ na stosunki polsko-amerykańskie będzie miał wynik wyborów? Czy ewentualny wybór Mitta Romney'a – może je poprawić?

Polska nie jest oczywiście w centrum zainteresowania Ameryki. Tam myślą ewentualnie o Polsce jako o kraju europejskim, a o Polakach jako Europejczykach i w tym sensie wybór Romney'a byłby niewątpliwie korzystniejszy. Bo wybór Obamy jest dla Europy w ogóle mało korzystny. Obamą cieszą się politycy Europy Zachodniej, bo zostawia ich w spokoju. Dlatego jest taki popularny we Francji i w Niemczech, bo te państwa specjalnie Ameryki w tej chwili nie potrzebują. My ciągle Ameryki potrzebujemy i chcemy, żeby amerykański prezydent nieco bardziej interesował się Europą. Jeśli więc Romney będzie interesował się Europą to zainteresuje się i Polską. Obama tego nie zrobi . W tym sensie wybór Romney'a byłby dla nas korzystniejszy.

Gdyby pan miał dziś obstawiać, kto jutro będzie triumfował na kogo by pan wskazał?

Na Romney'a. Mam nadzieję, że wygra.

ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook