Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Lewicki: "Amerykanie już wiedzą, że nie ma nawrócenia Rosji"

11.05.2014

Władimir Putin postanowił skorzystać z "resetu" zaproponowanego mu przez administrację prezydenta Baracka Obamy i rozpoczął ekspansję terytorialną. Czy byłoby to możliwe, gdyby w Waszyngtonie był ktoś taki jak Ronald Reagan rozmawiamy z amerykanistą i politologiem prof. Zbigniewem Lewickim.

Pytanie z gbybologi politycznej: czy gdyby ster rządów w USA dzierżył Ronald Reagan lub John McCain, to czy Putinowi też tak wodziłby świat zachodni za nos?

Na pewno próbowałby to robić inaczej. Znamy historię, chociażby z Chruszczowem i Kennedym...


Chodzi o kryzys kubański, znany popularnie „trzynaście dni”?

Chdzi bardziej o kryzys berliński. Słaby prezydent amerykański stał się zachętą dla Chruszczowa. Dziś mamy podobną sytuacją. Deklarowany przez prezydenta Obamę „reset”, „przyjaźń”, „kierunek ku Azji” itd. to wszystko są sygnały odbierane w Moskwie. Putin ma prawo myśleć, że Obama nie interesuje się kwestiami europejskimi. Pewnie dlatego nie doszacował reakcji amerykańskiej. Putin musi być bardzo zdziwiony reakcją Stanów Zjednoczonych . Był zapewne przekonany, że Amerykanie aż tak bardzo się nie zaangażują. Tak więc taka jest różnica – przy wymienionych w pytaniu politykach Putin musiałby brać od początku pod uwagę ostrą reakcję, przy Obamie nie, no i się chyba zawiódł.


Czy przy rządach postaci takich jak McCaina doszłoby  w ogóle do „resetu” w relacjach z Rosją?

Nie, bo to była swego czasu szalenie naiwny pomysł. To jasne, że już nie ma zimnej wojny, ale żeby dwa wielkie mocarstwa mówiły do siebie jak nastolatkowie, w rodzaju: „pokłóciliśmy się, ale teraz się pogodzimy, uściśniemy sobie grabulę i zaczniemy od nowa”. To był ruch propagandowy, a takie gesty prezydent Obama uwielbia, bo dobrze się one sprzedają w telewizji. Po to zostało to zrobione, co nie oznacza, że to było politycznie dojrzałe.


G.W. Bush powiedział niegdyś, że patrząc w oczy Putinowi widzi „szczerego demokratę”. Na to John McCain odpowiedział, że w tych samych oczach widzi trzy litery: KGB. Czy amerykańscy „jastrzębie” zyskały polityczne bonusy, gdy Putin wszczął awanturę?

Nie jestem tego do końca pewien. Proszę pamiętać, że sprawą Krymu czy szerzej nawet – Ukrainy, my tu przejmujemy się o wiele bardziej niż Amerykanie.


Ze zrozumiałych względów...

Tak. Dla nich ta cała sprawa jest mniej lub bardziej abstakcyjna. Nie ma żadnej paniki wojennej. „Ot po prostu coś tam Putin chce, nie jest to OK, ale co nas to obchodzi?” Sprawa konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie jest tak szalenie śledzona w Ameryce tak jak w Polsce. To nie są tam tematy na okładki pism dzień po dniu. Tym bardziej, że nie można jej dobrze opowiedzieć. Nikt nie rozumie do końca wszystkich elementów składowych konfliktu. Np. w kwestii Krymu, który niegdyś był rosyjski. No i Putin go zabrał, więc koniec dyskusji. To nie jest Bliski Wschód, Iran, czy Afganistan. To nie jest temat, który byłby bliski Amerykanom.


Mimo wszystko Amerykanie dowiedzieli się, że im mniej będzie ich w Europie, tym więcej będzie w niej ekspansjonizmu Putina, prawda?

Prawdopodobnie tak. Pytanie tylko, kto i na ile się tym przejmuje. Ważne jest, aby problemem przejął się Barack Obama, a nie jakiś „Joe”, czy inny „nobody” z ulicy. Agresja Putina sprawiła, że politycy skłonni do wiary w cudowne nawrócenie Rosji zrozumieli, że to nawrócenie się nie dokonało, że ono się nie dzieje i nie ma tego. To osiągnięcie Putina jest faktycznie niewątpliwe. Prezydent Rosji sprawił, że odtąd politycy amerykańscy nie mogą go już uważać za normalną postać w polityce światowej.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook