Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Tusk nie jest już maskotką Europy

29.06.2016

"Brexit to kompromitacja, bo państwo wychodzi z tego elitarnego klubu" – mówił w Telewizji Republika prof. Ryszard Legutko.

W ubiegły piątek brytyjskie władze podały oficjalne wyniki wczorajszego referendum ws. opuszczenia przez kraj Unii Europejskiej. Za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. głosujących (17 410 742 osób), za pozostaniem było 48,1 proc. głosujących (16 141 241 osób). W związku z tym wynikiem premier David Cameron, poinformował, że chce w ciągu kilku miesięcy przekazać władzę nowemu rządowi.

Na początku programu, prof. Legutko podkreślił, że Wielka Brytania po ogłoszeniu wyników jest coraz mocniej postrzegana jako wróg Unii Europejskiej, a politycy pozostałych państw są zawiedzeni i źli.

" W politykach europejskich jest złość, a nawet furia (...) stąd takie zachowania jak podczas przemówienia Nigela Farage'a (lider brytyjskich eurosceptyków zasiadający w Parlamencie Europejskim - red.), który mówił żeby rozstać się jako przyjaciele, a europosłowie gwizdali" – mówił prof. Legutko.
Jak podkreślał jednocześnie państwa europejskie muszą pamiętać, że Wielka Brytania jest bardzo ważnym graczem i Wspólnota nie może się od niej odciąć.
" To jeden z najbogatszych, najwyżej stojących krajów na świecie. W tej chwili to są emocje i krzyki, a niedługo zaczną się umizgi – mówił dalej.  "Żadnego kraju, żadnej unii nie stać na ignorowanie Wielkiej Brytanii, bo to jest zbyt duży gracz" – dodał.

Pytany o pozycję Donalda Tuska w strukturach Unii Europejskiej, prof. Legutko stwierdził, że polski polityk nie ma aż tak mocne pozycji na arenie międzynarodowej jak w Polsce.

"Jest bardziej "przedmiotem" niż "podmiotem" dyskusji, nie jest już maskotką z Europy Wschodniej, nawet jeśli kierują się względem tego, że jest przeciwwagą rządu w Warszawie" – dodał.

"Ja stawiam na "nie" jeśli chodzi o jego drugą kadencję, może on jest mocny w polityce krajowej, ale w polityce międzynarodowej jest słabeuszem" – podkreślił, dodając, że Tuskowi brakuje wsparcia politycznego.

ansa/TV Republika

[fot. Facebook/profil R. Legutki]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook