Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Tusk nie jest już maskotką Europy

29.06.2016

"Brexit to kompromitacja, bo państwo wychodzi z tego elitarnego klubu" – mówił w Telewizji Republika prof. Ryszard Legutko.

W ubiegły piątek brytyjskie władze podały oficjalne wyniki wczorajszego referendum ws. opuszczenia przez kraj Unii Europejskiej. Za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. głosujących (17 410 742 osób), za pozostaniem było 48,1 proc. głosujących (16 141 241 osób). W związku z tym wynikiem premier David Cameron, poinformował, że chce w ciągu kilku miesięcy przekazać władzę nowemu rządowi.

Na początku programu, prof. Legutko podkreślił, że Wielka Brytania po ogłoszeniu wyników jest coraz mocniej postrzegana jako wróg Unii Europejskiej, a politycy pozostałych państw są zawiedzeni i źli.

" W politykach europejskich jest złość, a nawet furia (...) stąd takie zachowania jak podczas przemówienia Nigela Farage'a (lider brytyjskich eurosceptyków zasiadający w Parlamencie Europejskim - red.), który mówił żeby rozstać się jako przyjaciele, a europosłowie gwizdali" – mówił prof. Legutko.
Jak podkreślał jednocześnie państwa europejskie muszą pamiętać, że Wielka Brytania jest bardzo ważnym graczem i Wspólnota nie może się od niej odciąć.
" To jeden z najbogatszych, najwyżej stojących krajów na świecie. W tej chwili to są emocje i krzyki, a niedługo zaczną się umizgi – mówił dalej.  "Żadnego kraju, żadnej unii nie stać na ignorowanie Wielkiej Brytanii, bo to jest zbyt duży gracz" – dodał.

Pytany o pozycję Donalda Tuska w strukturach Unii Europejskiej, prof. Legutko stwierdził, że polski polityk nie ma aż tak mocne pozycji na arenie międzynarodowej jak w Polsce.

"Jest bardziej "przedmiotem" niż "podmiotem" dyskusji, nie jest już maskotką z Europy Wschodniej, nawet jeśli kierują się względem tego, że jest przeciwwagą rządu w Warszawie" – dodał.

"Ja stawiam na "nie" jeśli chodzi o jego drugą kadencję, może on jest mocny w polityce krajowej, ale w polityce międzynarodowej jest słabeuszem" – podkreślił, dodając, że Tuskowi brakuje wsparcia politycznego.

ansa/TV Republika

[fot. Facebook/profil R. Legutki]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook