Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Legutko: Thun i Ross nie zrozumieli mojego spotu

21.05.2014

Rozmowa z kandydatem PiS do Parlamentu Europejskiego, prof. Ryszardem Legutką.

Stefczyk.info: swoim spotem wyborczym, w którym używa Pan kilku języków, zaimponował Pan zdaje się niektórym innym kandydatom. Róża Thun i Tadeusz Ross również nakręcili spoty, w których używają wielu języków. Znajomość języków była najważniejsza w Pana przekazie?

Prof. Ryszard Legutko: Ani pani Róża Thun, ani pan Tadeusz Ross nie zrozumieli wiele z mojego spotu, choć on był krótki. Im się wydawało, że ten spot dotyczy tylko zdolności językowych. Jednak on przecież dotyczył czego innego. On był adresowany do wszystkich Polaków, to był spot pozytywny, nic nie mówiący o partiach, przeciwnikach. Ten klip koncentrował się na podkreślaniu dziedzictwa europejskiego. Przypominałem skrótowo dziedzictwo europejskie i wkład poszczególnych narodów w to dziedzictwo. Ten przekaz odwoływał się do koncepcji Europy ojczyzn, narodów. Drugim przesłaniem był apel do Polaków o określenie naszego wkładu w cywilizację i kulturę europejską, który Polacy powinni rozwijać.

Języki obce były więc na dalszym planie?

Języki obce do była forma, ale zupełnie inna była treść. Niestety ani Różna Thun ani Tadeusz Ross tego nie zrozumieli.

Róża Thun skupiła się raczej na haśle, że nikt nie mówił, że „będzie lekutko”...

Róża Thun odpowiedziała rzeczywiście infantylnym spotem, w którym czyni sobie żarty z mojego nazwiska. Ona posłużyła się przekazem na poziomie, którego mój wzrok i umysł nie ogarnia.

Ale może w kampanii wyborczej chodzi o to, żeby było lekko, infantylnie i nośnie? Może Pan zbyt poważnie podszedł do tematu?

Być może, choć sukces mojego spotu wskazuje na co innego. Nie waham się użyć stwierdzenia, że mój spot odniósł sukces. Nawet sobie nie wyobrażałem, że on ma taką moc, że będzie tak nośny. To pokazuje, że można inaczej, że ludzie tego oczekują. Sympatia, z jaką spotkałem się ze strony wyborców PiS, ale i ludzi spoza tego grona – nawet politycznych przeciwników, pokazuje, że taki przekaz jest atrakcyjny. Widać potrzebę stosowania wyższych standardów, pokazania ogłady, głębszego sensu. Moi konkurenci polityczni nie tylko nie zrozumieli sensu mojego spotu, ale nie pojęli również reakcji na ten filmik.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

 

ZOBACZ OMAWIANE SPOTY:

 

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook