Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Thun i Ross nie zrozumieli mojego spotu

21.05.2014

Rozmowa z kandydatem PiS do Parlamentu Europejskiego, prof. Ryszardem Legutką.

Stefczyk.info: swoim spotem wyborczym, w którym używa Pan kilku języków, zaimponował Pan zdaje się niektórym innym kandydatom. Róża Thun i Tadeusz Ross również nakręcili spoty, w których używają wielu języków. Znajomość języków była najważniejsza w Pana przekazie?

Prof. Ryszard Legutko: Ani pani Róża Thun, ani pan Tadeusz Ross nie zrozumieli wiele z mojego spotu, choć on był krótki. Im się wydawało, że ten spot dotyczy tylko zdolności językowych. Jednak on przecież dotyczył czego innego. On był adresowany do wszystkich Polaków, to był spot pozytywny, nic nie mówiący o partiach, przeciwnikach. Ten klip koncentrował się na podkreślaniu dziedzictwa europejskiego. Przypominałem skrótowo dziedzictwo europejskie i wkład poszczególnych narodów w to dziedzictwo. Ten przekaz odwoływał się do koncepcji Europy ojczyzn, narodów. Drugim przesłaniem był apel do Polaków o określenie naszego wkładu w cywilizację i kulturę europejską, który Polacy powinni rozwijać.

Języki obce były więc na dalszym planie?

Języki obce do była forma, ale zupełnie inna była treść. Niestety ani Różna Thun ani Tadeusz Ross tego nie zrozumieli.

Róża Thun skupiła się raczej na haśle, że nikt nie mówił, że „będzie lekutko”...

Róża Thun odpowiedziała rzeczywiście infantylnym spotem, w którym czyni sobie żarty z mojego nazwiska. Ona posłużyła się przekazem na poziomie, którego mój wzrok i umysł nie ogarnia.

Ale może w kampanii wyborczej chodzi o to, żeby było lekko, infantylnie i nośnie? Może Pan zbyt poważnie podszedł do tematu?

Być może, choć sukces mojego spotu wskazuje na co innego. Nie waham się użyć stwierdzenia, że mój spot odniósł sukces. Nawet sobie nie wyobrażałem, że on ma taką moc, że będzie tak nośny. To pokazuje, że można inaczej, że ludzie tego oczekują. Sympatia, z jaką spotkałem się ze strony wyborców PiS, ale i ludzi spoza tego grona – nawet politycznych przeciwników, pokazuje, że taki przekaz jest atrakcyjny. Widać potrzebę stosowania wyższych standardów, pokazania ogłady, głębszego sensu. Moi konkurenci polityczni nie tylko nie zrozumieli sensu mojego spotu, ale nie pojęli również reakcji na ten filmik.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

 

ZOBACZ OMAWIANE SPOTY:

 

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook