Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Skandaliczna decyzja ws. petycji

24.04.2012

Decyzja polityków PO jest obroną partyjnych kolegów. Platforma będzie brnąć w to, żeby tylko nie uczynić śledztwa międzynarodowym – o decyzji komisji PE ws. petycji dotyczącej śledztwa smoleńskiego portalom Stefczyk.info i wPolityce.pl mówi europoseł prof. Ryszard Legutko.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Komisja petycji Parlamentu Europejskiego zablokowała możliwość pracy nad petycją ws. umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Jak Pan to ocenia?

Prof. Ryszard Legutko: To pokazuje, że nawet w komisji petycji decyzje są podejmowane nie na podstawie argumentów, ale na podstawie logiki władzy. A logika władzy dziś jest taka, że wspiera się rząd polski przeciw opozycji i nie drażni się Rosjan.

Decyzja w sprawie petycji jest precedensem

W historii nie było jeszcze takiego przypadku, by sprawa petycji w komisji została natychmiast zamknięta. Po raz pierwszy nie dopuszczono nawet do wysłuchania przedstawicieli tej rzeszy ludzi, którzy podpisali się pod petycją. W tej sprawie można by się spodziewać, że choć pozory zostaną zachowane. Sądziłem, że Komisja zaprosi strony, zajmie się tą petycją. Jednak nawet tego nie zrobiono. Oni wolą tego nie ruszać. To jest w mojej ocenie skandal. Ja o tym mówiłem podczas posiedzenia Komisji. Niestety jednak nic to nie dało.

Z naszych informacji wynika, że Jarosław Wałęsa odegrał w tej sprawie dziwną rolę. Na czym ona polegała?

Ja brałem kilkakrotnie udział w spotkaniach koordynatorów frakcji europejskich. Zostałem poproszony przez koordynatora naszej frakcji o zastępstwo. W czasie posiedzeń obecny na sali był także Jarosław Wałęsa, jednak nie wiem, w jakiej roli. On nie jest, ani koordynatorem, ani nie zastępował go. Siedział natomiast za koordynatorem z EPP i do ucha mu coś szeptał. Nie wiem, co. Mogę się jednak tylko domyślać.

Koordynatorzy frakcji jako pierwsi opowiedzieli się przeciwko petycji. Dlaczego?

Widać w tej sprawie jakąś determinację, by wbrew wszystkim zasadom odrzucić ten dokument. Czyniono to w sposób, którego wcześniej nie spotykano w Parlamencie Europejskim. To jest w ogóle nie do pomyślenia, żeby prawnie dopuszczona petycja mogła być zablokowana w ten sposób.

Przeciwko petycji głosowali również ludzie PO. Co w Pana ocenie nimi kierowało?

Jest oczywiste, że śledztwo międzynarodowe musiałoby wykazać fakty, które pokażą, że całe to śledztwo to jest największy skandal w historii lotnictwa po II wojnie światowej. Zostały złamane wszystkie standardy. Decyzja polityków PO jest obroną partyjnych kolegów. Platforma będzie więc brnąć w to, żeby tylko nie uczynić śledztwa międzynarodowym. Ważne są w tej sprawie również interesy rosyjskie. Ta sprawa jest dla Rosjan niewygodna. Tymczasem w Parlamencie Europejskim ze sprawami niewygodnymi dla Rosji bardzo trudno się przebić.

Co dalej Pan może zrobić?

Istnieje możliwość złożenia apelacji. Trzeba walczyć dalej, trzeba czekać na okazję, by znów taką petycję zgłosić. Niestety PE nie jest instytucją, w której prawo i procedury są specjalnie szanowane. To jest instytucja polityczna.

Rozmawiał saż
[Fot. Rlegutko.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook