Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Rosja unika rozliczenia

13.02.2013

Twierdzenie, że nie istnieje związek między wydarzeniami katyńskimi, a ewentualnym obowiązkiem przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie przez Rosję to kpina - uważa prof. Ryszard Legutko.

W Strasburgu przed Wielką Izbą Trybunału Praw Człowieka rozpoczęła się rozprawa publiczna w sprawie skargi katyńskiej. Krewni jeńców wojennych masowo zamordowanych w 1940 roku przez NKWD oskarżają władze Rosji o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo katyńskie i nieludzkie traktowanie przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości. Krewni twierdzą, że władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyjaśniły związanych z nią okoliczności.

16 kwietnia 2012 roku Trybunał uznał, że Rosja dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania jedynie wobec części krewnych pomordowanych, nie tylko poprzez negowanie zbrodni katyńskiej, ale również poprzez odmowę prawnej rehabilitacji polskich ofiar NKWD. Mimo że sędziowie uznali mord katyński za zbrodnię wojenną, orzekli, iż nie mogą ocenić rosyjskiego śledztwa z lat 1990-2004 w sprawie Katynia m.in. dlatego, że Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka dopiero w 1998 roku, czyli osiem lat po rozpoczęciu śledztwa. Dodatkowo sędziowie nie mogli ocenić, czy Rosja złamała art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje "umyślnego pozbawiania życia" i nakłada obowiązek przeprowadzenia rzetelnego postępowania wyjaśniającego w przypadku morderstwa.

Takiego obowiązku nie dostrzega strona rosyjska. W środę wiceminister sprawiedliwości Georgij Matiuszkin podkreślił w Trybunale, że nie ma "rzeczywistego związku" między zbrodnią przeprowadzoną przez NKWD a koniecznością podjęcia śledztwa przez Rosję w tej sprawie.

"Twierdzenie, że nie istnieje związek między wydarzeniami katyńskimi, a ewentualnym obowiązkiem przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie przez Rosję to kpina i kolejna próba uniknięcia rozliczenia z niewygodną dla Rosjan przeszłością" - powiedział prof. Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS do PE.

W środę krewni pomordowanych w Katyniu po raz kolejny stali się obiektem bezpardonowych ataków przedstawicieli władz rosyjskich. Georgij Matiuszkin zaprzeczył, że krewni ofiar NKWD nie znali losu swych bliskich i nie byli pewni, co wydarzyło się od czasu ich aresztowania, a więc - że cierpieli z tego powodu. "Te skandaliczne słowa bulwersują tym bardziej, że przecież w ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż krewni zamordowanych w Katyniu polskich oficerów byli przez stronę rosyjską traktowani w poniżający sposób" - przypomina prof. Ryszard Legutko.

Jedno z zasadniczych pytań dotyczy kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej. Charakter wojenny zbrodni, według prawa międzynarodowego, nie ulega przedawnieniu, a więc może przekonać sędziów do oceny czy Rosja dochowała obowiązku wyjaśnienia zbrodni. Sędziowie Trybunału będą również rozważać ewentualne naruszenie przez Rosję art. 38 konwencji, który zobowiązuje państwa do współpracy ze strasburskimi sędziami.

Ostateczny wyrok Trybunału zapadnie pod koniec bieżącego roku. Korzystny dla polskiej strony wyrok może doprowadzić do wypłaty odszkodowań dla krewnych ofiar oraz do ponownego wszczęcia w Rosji śledztwa i tym razem skutecznego jego przeprowadzenia.

[Fot. PAP/Europejski Trybunał Praw Człowieka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook