Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Rosja unika rozliczenia

13.02.2013

Twierdzenie, że nie istnieje związek między wydarzeniami katyńskimi, a ewentualnym obowiązkiem przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie przez Rosję to kpina - uważa prof. Ryszard Legutko.

W Strasburgu przed Wielką Izbą Trybunału Praw Człowieka rozpoczęła się rozprawa publiczna w sprawie skargi katyńskiej. Krewni jeńców wojennych masowo zamordowanych w 1940 roku przez NKWD oskarżają władze Rosji o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo katyńskie i nieludzkie traktowanie przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości. Krewni twierdzą, że władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyjaśniły związanych z nią okoliczności.

16 kwietnia 2012 roku Trybunał uznał, że Rosja dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania jedynie wobec części krewnych pomordowanych, nie tylko poprzez negowanie zbrodni katyńskiej, ale również poprzez odmowę prawnej rehabilitacji polskich ofiar NKWD. Mimo że sędziowie uznali mord katyński za zbrodnię wojenną, orzekli, iż nie mogą ocenić rosyjskiego śledztwa z lat 1990-2004 w sprawie Katynia m.in. dlatego, że Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka dopiero w 1998 roku, czyli osiem lat po rozpoczęciu śledztwa. Dodatkowo sędziowie nie mogli ocenić, czy Rosja złamała art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje "umyślnego pozbawiania życia" i nakłada obowiązek przeprowadzenia rzetelnego postępowania wyjaśniającego w przypadku morderstwa.

Takiego obowiązku nie dostrzega strona rosyjska. W środę wiceminister sprawiedliwości Georgij Matiuszkin podkreślił w Trybunale, że nie ma "rzeczywistego związku" między zbrodnią przeprowadzoną przez NKWD a koniecznością podjęcia śledztwa przez Rosję w tej sprawie.

"Twierdzenie, że nie istnieje związek między wydarzeniami katyńskimi, a ewentualnym obowiązkiem przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie przez Rosję to kpina i kolejna próba uniknięcia rozliczenia z niewygodną dla Rosjan przeszłością" - powiedział prof. Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS do PE.

W środę krewni pomordowanych w Katyniu po raz kolejny stali się obiektem bezpardonowych ataków przedstawicieli władz rosyjskich. Georgij Matiuszkin zaprzeczył, że krewni ofiar NKWD nie znali losu swych bliskich i nie byli pewni, co wydarzyło się od czasu ich aresztowania, a więc - że cierpieli z tego powodu. "Te skandaliczne słowa bulwersują tym bardziej, że przecież w ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż krewni zamordowanych w Katyniu polskich oficerów byli przez stronę rosyjską traktowani w poniżający sposób" - przypomina prof. Ryszard Legutko.

Jedno z zasadniczych pytań dotyczy kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej. Charakter wojenny zbrodni, według prawa międzynarodowego, nie ulega przedawnieniu, a więc może przekonać sędziów do oceny czy Rosja dochowała obowiązku wyjaśnienia zbrodni. Sędziowie Trybunału będą również rozważać ewentualne naruszenie przez Rosję art. 38 konwencji, który zobowiązuje państwa do współpracy ze strasburskimi sędziami.

Ostateczny wyrok Trybunału zapadnie pod koniec bieżącego roku. Korzystny dla polskiej strony wyrok może doprowadzić do wypłaty odszkodowań dla krewnych ofiar oraz do ponownego wszczęcia w Rosji śledztwa i tym razem skutecznego jego przeprowadzenia.

[Fot. PAP/Europejski Trybunał Praw Człowieka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook