Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: Przekonywano nas, że właściciel nie wpływa na media

18.03.2017

Prof. Ryszard Legutko w programie „Południk Wildsteina” odniósł się do skandalicznej instrukcji szefa koncernu Ringier Axel Springer Marka Dekana

Prof. Ryszard Legutko w programie „Południk Wildsteina” odniósł się do skandalicznej instrukcji szefa koncernu Ringier Axel Springer Marka Dekana dla polskich dziennikarzy pracujących w koncernie. - To jest sprawa bardzo poważna. Myślę, że powinno być jakieś związane z tym trzęsienie ziemi, bo cały czas nas przekonywano, że co innego jest przekaz medialny, a co innego własność i zarządzanie biznesowe, ale jedno nie przekłada się na drugie. Okazuje, że się przekłada i to bardzo. To jest poważne zagrożenie nie tylko dla wolności mediów, ale dla prawdy, bo to jest potężna machina, która jak widać ma jeden przekazywany odgórnie przekaz, który w sposób dość zasadniczy steruje, ma intencje sterowania opinią publiczną w Polsce. To się zresztą pokrywa z tym, w jaki sposób media niemieckie piszą o Polsce — ocenił poseł PiS do Parlamentu Europejskiego.

- Pytałem się swoich kolegów Niemców w Parlamencie Europejskim co oni mogli wyczytać i co usłyszeć w telewizji niemieckiej na temat racji polskiego rządu. Jakie argumenty miał polski rząd nie zgadzając się na kandydaturę Donalda Tuska i powiedzieli mi, że w ogóle takiej informacji nie było — dodał.

Bronisław Wildstein wtrącił, że według prasy niemieckiej i nie tylko niemieckiej, polski rząd nie posiada racji, posiada jedynie kompleksy i uprzedzenia

- To, co pan redaktor przed chwila powiedział pokazuje, że są ci dziennikarze, którzy tak myślą, ale z drugiej strony jest ten odgórny nacisk właścicielsko-instytucjonalne — stwierdził prof. Legutko.

- Mnie zaskoczyła w tym wszystkim specyficzna ostentacja, że jednak tego się tak naprawdę nie ukrywa — powiedział Bronisław Wildstein.

Publicysta podkreślił, że trudno sobie wyobrazić takie zachowanie obcych właścicieli wobec swoich mediów we Francji albo w Niemczech.

Z wypowiedzią Wildsteina zgodził się prof. Legutko. - Trudno sobie wyobrazić, ale ponieważ struktura właścicielska w Polsce jest taka jaka jest, to znaczy, mediów polskich jest bardzo niewiele, myślę, że ostentacja bierze się stąd, że oni uważają, że i tak wszystko przyschnie i niewiele da się zrobić, zwłaszcza, że już słychać reakcje części środowiska dziennikarskiego, która jest zachwycona tym wszystkim i staje w obronie — ocenił europoseł PiS.

[fot. vod.tvp.pl/stefczykinfo]

ems/TVP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook