Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko o imigrantach: Sprawy zaszły za daleko

20.07.2016

"Marzenia o tym, że jest europejska forma islamu są kompletnie nierealne" – powiedział prof. Ryszard Legutko.

"Marzenia o tym, że jest europejska forma islamu są kompletnie nierealne" – powiedział prof. Ryszard Legutko w programie "W Punkt" w Telewizji Republika.

„Sprawy zaszły za daleko i nie widać prostego rozwiązania. Politycy nie chcą się do tego otwarcie przyznawać, ale nie sprawiają wrażenia, ze boją się antagonizować społeczność islamską, ale uważają, ze taki rodzaj tygla europejskiego, gdzie islam będzie się mieszał jest kwintesencją wolności” – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego. Zwrócił uwagę, że u wielu unijnych polityków powszechna jest chrystianofobia. "Jak się słucha tych wypowiedzi, to ostrzejsze słowa padają o chrześcijaństwie niż islamie. Sprawy zaszły za daleko i nie widać żadnego scenariusza poza czasem, czyli trzeba uzbroić się w cierpliwość" – ocenił.

Odniósł się ostatnich ataków terrorystycznych, mówił o roli, jaką odegrali w nich islamscy radykałowie. "Większość rzeczy, o których mówimy, od moich kolegów odbija się jak od betonowej ściany. "Musimy przejmować, będziemy przyjmować, bo to nasz obowiązek, bo tak obiecaliśmy", powtarzają – stwierdził poseł do Parlamentu Europejskiego.

Ocenił, że jedyną szansą na ochronę państw UE przed przyjęciem imigrantów są państwa narodowe , w których rządy znajdują się pod presją wyborów. "Nawet Donald Tusk, który wydawał się mówić ludzkim głosem, teraz też stara się nie wyróżniać na tle reszty. Jedyna szansa, wydaje mi się, jest w społeczeństwach i presji na rządy krajowe. Jeśli chodzi o Unię Europejską to oni będą to powtarzać, a Komisja Europejska jest kompletnym "dziwolągiem", patrząc z perspektywy psychologicznej" – ocenił.

Zwrócił również uwagę na dwie sprawy. "Czy dalej zostawiać drzwi otwarte, półotwarte, czy częściowo otwarte i dalej przyjmować migrantów czy je zamknąć i otwierać w bardzo szczególnych przypadkach? Drugą sprawą jest co zrobić z taką wielką społecznością muzułmańską. Rządy i społeczeństwa są po części zakładnikami tej rzeczywistości" – powiedział prof. Legutko.

"Ogromna część, niemal wszyscy, to porządni obywatele, ale są gdzieś ci chorzy fanatycy, którzy szkodzą tej społeczności" – tak odgrywany spektakl nie do końca się zgadza, jednak ilość ludzi, która sprzyja, która częściowo współpracuje, jest spora – stwierdził gość Telewizji Republika.

Prof. Legutko skomentował również aktualną sytuację w Turcji, powiedział, że "prezydent Erdogan panuje nad sytuacją i to, co się stało jest podstawą do radykalnych kroków". "Jego władza, która była bardzo duża, jeszcze się zwiększy. Kluczowa rzecz to nie tylko to, że władza się zwiększy i polityczna obecność islamu, ale także to, że Turcja była ceniona jako ważny członek NATO, okazuje się jednak, że następuje zbliżenie turecko-rosyjskie, co osłabia tę militarną pozycję Turcji" – ocenił. "Ten ustrój się zmienia i nie jest umiarkowanym państwem sekularnym z odłamem islamskim, ale pojawia się ten flirt rosyjsko-turecki, co jest niebezpieczne" – podkreślił prof. Legutko.

[fot. youtube.com]

Telewizja Republika/emer

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook