Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Krasnodębski o ziobrystach

25.11.2011

Politycy Solidarnej Polski wielokrotnie zapewniali, że nie będą atakować PiSu. Jednak dziś Jacek Kurski ostro zaatakował swoją byłą partię. Stwierdził, że w PiS czuł się jak na kolonii karnej połączonej z przedszkolem. O to, czy atakowanie PiSu może się opłacić Solidarnej Polsce, portal Stefczyk.info zapytał socjologa profesora Zdzisława Krasnodębskiego.

Podobnie było z niektórymi politykami PJN. Ta formacja na początku starała się nie atakować PiS. Jednak później skoncentrowała się właśnie na tej krytyce. Wzór odejścia z PiS wydaje się więc stały. To jest błąd. I obecnie popełniają go Ziobryści. Ta taktyka może zaprowadzić ich do niebytu politycznego. Oni krytykując PiS obniżają przecież swoją wiarygodność. To ich była partia. Po obecnej wypowiedzi Jacka Kurskiego komentatorzy przypominają mu niedawne słowa na temat PiS, które stoją w sprzeczności z tym, o czym mówi obecnie.

Krytykowanie swojej byłej formacji to dezawuowanie samego siebie. Oni atakują swoją polityczną przeszłość. To jest szczególnie istotne w tym przypadku. Politycy, którzy tworzą obecnie Solidarną Polskę, byli kojarzeni z najostrzejszym nurtem w PiS. A teraz mówią o zdolności koalicyjnej, schodzeniu do centrum.

Krytyka partii, którą się dopiero się opuściło, to nie jest dobry pomysł na zdobycie zaufania. To może skutkować jedynie daleko idącym rozbiciem prawicy w Polsce. To z kolei było zawsze marzeniem obozu obecnie rządzącego. Dla ludzi obecnej władzy konflikt i spory między kolejnymi formacjami powstałymi z byłych polityków PiS są bardzo korzystne. To bardzo źle wróży jednak nie tylko prawicy, ale również poziomowi debaty publicznej, czy swobód obywatelskich w Polsce.

Not. saż
[fot. PAP/Grzegorz Momot]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook