Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski we "wSieci": Ta władza jest na dłużej!

18.07.2016

W rozmowie prof. Krasnodębski mówi także o konieczności budowania pozytywnego wizerunku Polski za granicą.

Obóz III RP naprawdę uwierzył, że jeżeli zrobią masową demonstrację, zorganizują pomoc za granicą, to zdołają anulować wynik wyborów. Ale historia z lat 2005–2007 się nie powtórzy  – zauważa prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi prof. Zdzisław Krasnodębski dzieli się swoimi obserwacjami na temat obecnej władzy w Polsce, jej przyszłości, a także skuteczności działań opozycji i roli Jarosława Kaczyńskiego w państwie. Zauważa, że rzeczywiście w Polsce rządzi Jarosław Kaczyński. To realny przywódca całego ruchu, lider zwycięskiej partii, która sprawuje rządy. W jego rękach jest odpowiedzialność za decyzje strategiczne. Choć niekiedy podejmuje też decyzje w sprawach konkretnych. Jednak, jak zauważa socjolog – nikt tego nie planował. Ta konstelacja utworzyła się spontanicznie w wyniku wyborów. Najpierw prezydenckich, potem parlamentarnych. I to konstelacja pozytywna. Widać, że pani premier Beata Szydło spełnia w tym obozie bardzo ważną i pozytywną funkcję, nie tylko z powodu kompetencji, lecz także ze względu na swoją osobowość, na to, że jest sympatyczną kobietą, umiejącą w miękki sposób rozbrajać część ataków.

Prof. Krasnodębski mówi również o stabilnym poparciu Polaków dla rządów PiS. Przede wszystkim wynika ono z różnicy między poprzednim i obecnym rządem: […] tamten nie miał żadnego planu, działał doraźnie, nie można było w zasadzie poważnie rozmawiać o niczym, co nie było związane z doraźnymi potrzebami politycznymi, skrótowo mówiąc: ze słupkami poparcia. Ludzie to dostrzegają, stęsknili się za poważnym podejściem do spraw państwa. Po pierwsze, nawet plany są teraz bardziej ambitne, po drugie, są realne działania rządu w kierunku ich realizacji. Weźmy kryzys demograficzny, precyzyjnie zdiagnozowany długo przed wyborami, z obiecaną w kampanii receptą w postaci programu 500+ i zdecydowanym jego wdrożeniem po przejęciu władzy. W odpowiedzi na kryzys innowacyjności mamy plan Morawieckiego. […] Mamy ogólny zapał modernizacyjny. Nikt nie może zagwarantować, czy to wszystko zostanie zrobione, ale próba jest poważna. 

W rozmowie prof. Krasnodębski mówi także o konieczności budowania pozytywnego wizerunku Polski za granicą. Na razie możemy powiedzieć, że o ile trochę udało się przełamać monopol informacyjny w Polsce, to za granicą jest, jak było, czyli panuje jedna powszechnie obowiązująca wersja bez próby zrozumienia tego, co naprawdę się w Polsce dzieje. Powielany jest obraz szczęśliwego kraju rządzonego przez ostatnie osiem lat przez wspaniałą, szlachetną i postępową partię Platformę Obywatelską, która nagle straciła władzę na rzecz formacji, która jest jakąś rzekomo skrajną siłą. Co więcej, w tej opowieści, co nas oczywiście śmieszy, PO jest formacją chrześcijańską, postsolidarnościową i konserwatywną, co powoduje, że ktoś, kto jest na prawo od nich, jest ukazywany jako radykalnie prawicowy oraz populistyczny. Rozmówca stwierdził również, że w sprawie zmiany sposobu patrzenia na Polskę za mało jeszcze zrobiono. To się na szczęście powoli zmienia, a szczyt NATO może być początkiem dużego zwrotu. Naszą szansą jest to, że ten wizerunek jest tak czarny, tak nieprawdopodobnie absurdalny, że każdy normalny kontakt, każda uczciwie zorganizowana wizyta w Polsce rozbijają go w pył. To należy wykorzystać. Niech każdy zobaczy, że nie ma u nas żadnej cenzury, ale jest żywy, prawdziwy i nieskrępowany spór polityczny, w którym są media wspierające rząd, lecz zdecydowana większość największych z nich jest radykalnie antyrządowa. Niech każdy się dowie, jak bardzo przez lata marginalizowano istotną część społeczeństwa, elit, dziennikarzy, i to, co dzieje się dzisiaj, jest tylko przywracaniem elementarnej równowagi.

Cały wywiad z prof. Zdzisławem Krasnodębskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 18 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

LL

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook