Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: "Steinbrück nie wygrał debaty, ale zyskał na niej"

02.09.2013

Niemcy żyją debatą Merkel ze Steinbrückiem. Są sprzeczne opinie na temat zwycięzcy i zależą one od poglądów politycznych tych, którzy je prezentują. Na temat niemieckich wyborów do Bundestagu, które odbędą się już za kilkanaście dni i ich możliwych reperkusji dla Polski rozmawiamy z socjologiem, prof. Zdzisławem Krasnodębskim, wykładowcą Uniwersytetu w Bremie.

STEFCZYK.INFO: Czy rzeczywiście Peer Steinbrück wygrał to starcie z Angelą Merkel jak to ogłosiły niektóre media powołując się na sondaże telefoniczne?

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Nie, raczej nie. Panuje opinia, że pojedynek nie został rozstrzygnięty. W ARD ogłoszono zwycięstwo Steinbrücka, zaś w ZDF ogłoszono przewagę Merkel. Komentatorzy obu stacji zachowywali równowagę w swych wypowiedziach, ale jak wiadomo ARD tradycyjnie sprzyja socjaldemokratom, a ZDF chedekom.

Na pewno jest tak, że oczekiwania w stosunku do Steinbrücka były dosyć niskie, bo jego kampania nie była szczęśliwa, zaliczył sporo wpadek, więc on zyskał .

Startował po prostu z niskich pozycji, więc jakiekolwiek lepsze wystąpienie premiowało go.

Tak. 60 procent pytanych po debacie respondentów powiedziało, że wypadł on lepiej, niż oczekiwali. Podczas gdy Merkel wypadła tak jak tego oczekiwano. Ze wszystkich tych badań wyszło, że jest sympatyczniejsza itd., ale nie wypadła aż tak rewelacyjnie, więc Steinbrück nadrobił.

Czy ta debata zmieni coś w preferencjach niemieckich wyborców.

Nie sądzę. Te preferencje są dosyć stabilne i zmierzają ku Wielkiej Koalicji CDU z SPD. FDP jest bardzo niepopularna. To też był powód dlaczego Merkel i Steinbrück nie atakowali się zbytnio.

Czyli kandydat SPD ma świadomość, że w wyścigu wyborczym zajmie zaszczytne drugie miejsce?

On oczywiście tego nie powiedział, ale wszyscy wychodzą z założenia, że nawet jakby socjaldemokraci nadrobili parę punktów, to nie ma innej możliwości, zwłaszcza że Steinbrück wykluczył w czasie debaty koalicję SPD z die Linke (ugrupowanie na bazie lewicy postkomunistycznej – przyp. red.).

Czy dla naszego kraju ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli powstanie Wielka Koalicja?

Ma to dla nas drugorzędne znaczenie, choć może mieć znaczenie dla Donalda Tuska, który jest klientem w stosunku do Merkel, a jego partia w relacji do CDU.

Warto pamiętać, że SPD jest prorosyjską partią, zaś w CDU mamy Steinbach, mamy ten osławiony film „Nasze matki, nasi ojcowie”. Nie mamy dobrego politycznego partnera w Niemczech, ludzi którzy byliby zainteresowani szczerym dialogiem z Polską.

Czy jeśli dojdzie do zawiązania Wielkiej Koalicji to Steinbrück zastąpi Westerwellego na stanowisku ministra spraw zagranicznych?

Nie sądzę. On był kiedyś ministrem finansów. Nie ma raczej zbyt wielu talentów dyplomatycznych. Wytyka mu się różne wpadki. To on proponował kiedyś wysłanie kawalerii do Szwajcarii, aby wymusić współpracę w kwestii ścigania oszustów podatkowych (Szwajcarzy określili go wówczas „wnukiem Adolfa” – przyp. red.), więc trudno sobie wyobrazić, aby taki czlowiek mógł zajmować się dyplomacją.

To kogo typowałby pan na szefa resortu spraw zagranicznych?

Może Franka Steinmaiera, który był już tym ministrem, choć trudno to przesądzać, gdyż on nie ma silnej pozycji w SPD.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook