Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: "Steinbrück nie wygrał debaty, ale zyskał na niej"

02.09.2013

Niemcy żyją debatą Merkel ze Steinbrückiem. Są sprzeczne opinie na temat zwycięzcy i zależą one od poglądów politycznych tych, którzy je prezentują. Na temat niemieckich wyborów do Bundestagu, które odbędą się już za kilkanaście dni i ich możliwych reperkusji dla Polski rozmawiamy z socjologiem, prof. Zdzisławem Krasnodębskim, wykładowcą Uniwersytetu w Bremie.

STEFCZYK.INFO: Czy rzeczywiście Peer Steinbrück wygrał to starcie z Angelą Merkel jak to ogłosiły niektóre media powołując się na sondaże telefoniczne?

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Nie, raczej nie. Panuje opinia, że pojedynek nie został rozstrzygnięty. W ARD ogłoszono zwycięstwo Steinbrücka, zaś w ZDF ogłoszono przewagę Merkel. Komentatorzy obu stacji zachowywali równowagę w swych wypowiedziach, ale jak wiadomo ARD tradycyjnie sprzyja socjaldemokratom, a ZDF chedekom.

Na pewno jest tak, że oczekiwania w stosunku do Steinbrücka były dosyć niskie, bo jego kampania nie była szczęśliwa, zaliczył sporo wpadek, więc on zyskał .

Startował po prostu z niskich pozycji, więc jakiekolwiek lepsze wystąpienie premiowało go.

Tak. 60 procent pytanych po debacie respondentów powiedziało, że wypadł on lepiej, niż oczekiwali. Podczas gdy Merkel wypadła tak jak tego oczekiwano. Ze wszystkich tych badań wyszło, że jest sympatyczniejsza itd., ale nie wypadła aż tak rewelacyjnie, więc Steinbrück nadrobił.

Czy ta debata zmieni coś w preferencjach niemieckich wyborców.

Nie sądzę. Te preferencje są dosyć stabilne i zmierzają ku Wielkiej Koalicji CDU z SPD. FDP jest bardzo niepopularna. To też był powód dlaczego Merkel i Steinbrück nie atakowali się zbytnio.

Czyli kandydat SPD ma świadomość, że w wyścigu wyborczym zajmie zaszczytne drugie miejsce?

On oczywiście tego nie powiedział, ale wszyscy wychodzą z założenia, że nawet jakby socjaldemokraci nadrobili parę punktów, to nie ma innej możliwości, zwłaszcza że Steinbrück wykluczył w czasie debaty koalicję SPD z die Linke (ugrupowanie na bazie lewicy postkomunistycznej – przyp. red.).

Czy dla naszego kraju ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli powstanie Wielka Koalicja?

Ma to dla nas drugorzędne znaczenie, choć może mieć znaczenie dla Donalda Tuska, który jest klientem w stosunku do Merkel, a jego partia w relacji do CDU.

Warto pamiętać, że SPD jest prorosyjską partią, zaś w CDU mamy Steinbach, mamy ten osławiony film „Nasze matki, nasi ojcowie”. Nie mamy dobrego politycznego partnera w Niemczech, ludzi którzy byliby zainteresowani szczerym dialogiem z Polską.

Czy jeśli dojdzie do zawiązania Wielkiej Koalicji to Steinbrück zastąpi Westerwellego na stanowisku ministra spraw zagranicznych?

Nie sądzę. On był kiedyś ministrem finansów. Nie ma raczej zbyt wielu talentów dyplomatycznych. Wytyka mu się różne wpadki. To on proponował kiedyś wysłanie kawalerii do Szwajcarii, aby wymusić współpracę w kwestii ścigania oszustów podatkowych (Szwajcarzy określili go wówczas „wnukiem Adolfa” – przyp. red.), więc trudno sobie wyobrazić, aby taki czlowiek mógł zajmować się dyplomacją.

To kogo typowałby pan na szefa resortu spraw zagranicznych?

Może Franka Steinmaiera, który był już tym ministrem, choć trudno to przesądzać, gdyż on nie ma silnej pozycji w SPD.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook