Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: Przemówienie Schulza to skrajny populizm

12.09.2015

Rozmowa z socjologiem, europosłem PiS Zbigniewem Krasnodębskim.

Stefczyk.info: W Polsce wybuchła burza po słowach Martina Schulza, który wskazał, że solidarność w Europie ws. imigrantów należy egzekwować siłą. Jak Pan ocenia te słowa? Co stało się z UE, że takie słowa mogły paść pod adresem Polski?

Prof. Zbigniew Krasnodębski: Sądzę, że Martin Schulz nie odnosił się do Polski. Niepotrzebnie uważamy, że to się do nas odnosi. On mówił o ultranacjonalistach. Ja nie widzę w Polsce tendencji ultranacjonalistycznych, więc uważam, że nie powinniśmy tego brać do siebie.

To trudne, skoro Schulz mówił o solidarności ws. migrantów, a Polska jest w grupie sceptycznie nastawionej do tej sprawy.

Schulz mówił o ruchach skrajnych w Europie. Sądzę, że chodziło mu o Front Narodowy we Francji, może Jobbik na Węgrzech. Może miał na myśli rząd węgierski. Ja bym jednak do tych słów tak wielkiej wagi nie przykładał. Martin Schulz jest znany ze swojego temperamentu. To, co on mówił, o wymuszaniu siłą, w mojej ocenie dotyczyło siły politycznej. Chciałbym wierzyć, że on mówił o sile politycznej władzy politycznej.

To jest do przyjęcia?

To również musimy krytykować, bowiem jest to nie do zaakceptowania. Schulz nigdy tak się nie wypowiadał na forum PE. On raczej się hamuje. Jego ostatni wypowiedź jest godna ubolewania przede wszystkim dlatego, że on wyklucza pewne poglądy ze sfery publicznej. I jak zwykle wskazuje, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest wzmocnienie współpracy politycznej w UE.

W sprawie imigrantów widać z UE coraz silniejsze naciski. Jak je traktować?

To, co się nam obecnie proponuje ws. imigracji, jest sprzeczne z traktatami, które ogłoszono. Warto również pamiętać o historii. Gdy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, jednym z warunków dla nas było zamknięcie i uszczelnienie granicy wschodniej, m.in. z Ukrainą. Myśmy natomiast mieli wolną wymianę osobową z Ukrainą. Ukraińcy mogli przyjeżdżać do Polski bez wiz. Myśmy musieli zamknąć naszą granicę. Pamiętam, ile miejsca tej sprawie poświęcono, w niemieckich mediach. Ile było zmartwień, że granica może być nieszczelna itd.

Dziś okazuje się, że granice nie są jednak tak ważne...

Rzeczywiście, nagle po tylu latach okazało się, że chronienie granic zewnętrznych Unii nie jest istotne.

Ważniejsza jest jak się okazuje solidarność unijna.

Pamiętamy jednak, jak Grecja czy Włochy apelowały o solidarność europejską. Wtedy te apele spotykały się z milczeniem. Premier Włoch apelował o solidarność od lat. Lampedusa jest od dawna miejscem docelowym dla imigrantów. Tam przybywali migranci, tak samo jak na greckie wyspy. I nagle stało się to ogromnym problemem.

Może skala problemu stała się znacznie większa?

Oczywiście zwiększyła się skala, ale też problem stał się głośny, gdy fala imigracji dotarła do Niemiec. Dziś Niemcy są w pętli swojej „wilkommenskultur”, ale nie mogą narzucać tego innym krajom europejskim, które mają inną historię, więc nie muszą wszystkim udowadniać, że mają humanitarne nastawienie, a poza tym mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, np. wysokie bezrobocie, czy inna hierarchie problemów. Nie wszystkie kraje mają równie duże zapotrzebowanie na pracowników, co Niemcy. Potrzeba nam dziś racjonalnej dyskusji i poszukiwania rozwiązań. Przemówienie Schulza to skrajny populizm lewicowo-europejski. To się nie przyczynia do rozwiązania problemów UE, to nie licuje z funkcją szefa Parlamentu Europejskiego, jaką pełni Schulz.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook