Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: Marsz poruszał swym ogromem

23.04.2012

O marszach w obronie TV Trwam, aktywizacji obywatelskiej w Polsce oraz zagrożeniach, jakie widzi część społeczeństwa portal Stefczyk.info oraz wPolityce.pl rozmawia z socjologiem, prof. Zdzisławem Kranosdębskim.

Stefczyk.info wPolityce.pl: W sobotnim marszu w obronie Telewizji Trwam wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. O czym to świadczy?

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Ten marsz wpisuje się w odrodzenie ducha obywatelskiego w Polsce. Ludzie zrozumieli, że muszą być aktywni, że muszą się pokazywać, że muszą bronić podstawowych wartości. Osoby, które przyszły ma ten marsz, broniły Telewizji Trwam i Radia Maryja, ale z drugiej strony broniły również wolności mediów. TV Trwam i Radio Maryja jako jedne z ostatnich mówią, co innego niż media oficjalne. Pochód odbył się również pod hasłami różnorodności i wolności.

Jak Pan ocenia ten marsz?

On był spokojny i godny. Podobnie było 18 kwietnia pod Wawelem oraz 10 kwietnia w Warszawie. Sobotni marsz poruszał swym ogromem.

Wiele osób wskazuje, że Polaków coraz łatwiej wyprowadzić na ulice, że manifestują przeciwko wielu różnorakim decyzjom władz. O czym to świadczy?

W mojej ocenie wszystkie tematy, jakie wypychają ostatnio ludzi na ulice, łączą się de facto w jeden wielki temat. Jest nim kwestia tego, czy władza reprezentuje całe społeczeństwo polskie. Dziś widać, że rządzący się alienują, władza jest zamknięta w kręgu establishmentu, który sobie wytworzyła, m.in. zwalniając wszystkich dziennikarzy krytycznych wobec rządu. Sprawa emerytur, katastrofy smoleńskiej, wolności mediów oraz inne łączą się w jedną wielką sprawę. Uczestnicy manifestacji śpiewają spontanicznie „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Ci ludzie mają przekonanie, że Polska nie jest do końca wolna, że dzieje się w niej coś bardzo niedobrego. Na ulice wychodzi wielka konfederacja wolnych Polaków.

Czy środowiska, które manifestują obecnie, są atrakcyjne dla innych grup społecznych, przekroczyły pewien punkt krytyczny, który powoduje, że przyłączają do siebie nowe osoby?

Dziś widać, że mamy do czynienia z efektem kuli śniegowej. Warto wspomnieć, że ci, którzy w sposób zaplanowany lub przypadkowy biorą udział w manifestacji, mają bardzo pozytywne odczucia. Media opisujące te marsze zanurzają się w nierzeczywisty świat. Pochody są opisywane w sposób kłamliwy, umniejsza się ich znaczenie, liczebność. Media pokazują to w krzywym zwierciadle, a potem pojawiają się komentarze, mające na celu nadanie im odpowiedniej interpretacji. Tymczasem ci, którzy zbierają się na manifestacjach, mają bardzo pozytywne doświadczenia. Oni widzą coś innego, widzą, że nie mają do czynienia z ludźmi oszalałymi z nienawiści, nierozsądnymi, ekstremalnymi. Widzą tłum normalnych ludzi, którzy chcą czuć się w tym kraju, jak u siebie. To przyciąga coraz więcej ludzi. Co ważne, widać, że również część Kościoła się budzi i zaczyna dostrzegać potrzebę włączania się w podobne marsze.

Co w Pana ocenie jest istotą zagrożenia, jakie widzą obywatele wychodzący dziś na ulice polskich miast? Przed czym oni chcą się bronić?

Widzę kilka niepokojących zjawisk. Pierwsze zagrożenie dotyczy pozycji społeczeństwa. Polsce grozi sytuacja, w której głos zwykłych ludzi nie będzie się zupełnie liczyć. Demokracja we współczesnej Europie jest zagrożona. Mamy do czynienia z rządami elit, które kierują się interesami np. rynków finansowych. W Polsce demokracja zagrożona jest w stopniu jeszcze większym niż np. we Francji czy Niemczech. Niemiecki parlament jest w stanie skutecznie bronić swoich praw, francuskie społeczeństwo jest znacznie aktywniejsze politycznie. W Polsce natomiast mamy bardzo niską frekwencję. Dopiero obecnie wiele osób zaczynają widzieć, że jeśli społeczeństwo nie będzie zorganizowane to niedługo Polacy w ogóle nic do powiedzenia nie będą mieli. Nawet nie będą w stanie się ze sobą skomunikować. To jest pierwsze zagrożenie. Drugim jest sprawa przyszłości. Dotarliśmy do kresu pewnej strategii rozwoju.

Potrzebna jest nowa?

Trzeba zrobić coś zupełnie innego, żeby Polska mogła przejść na następny etap. Obietnice Platformy Obywatelskiej są obietnicami bez pokrycia. Gdy robi się bilans dokonań rządu okazuje się, że te podsumowania wypadają bardzo źle. Ostatnio widać, że sprawy utknęły w martwym punkcie. Nie na szans na duże środki unijne, nie ma szans, by Euro 2012 wydobyło nas z zapaści. Trzeba wytyczyć nowe ścieżki rozwoju i określić cele. To jest drugie niebezpieczeństwo, które widzę.

Są inne?

Trzecią sprawą jest kwestia tożsamości. Ludzie, którzy wyszli na ulicę 21 kwietnia, reprezentują przeciętną polską normalność. Tymczasem z tych Polaków robi się ekstremistów. Z kolei z ludzi, którzy są naprawdę radykalni, pod względem obyczajowym, poglądów ekonomicznych itd., robi się normalnych. Troska o historię, o szacunek do własnego kraju, o godność państwa i każdego człowieka przebija przez uczestników tych demonstracji. Dla nich bardzo ważny jest właśnie element godności. To przypomina okres pierwszej „Solidarności”. Wtedy ludzie również mieli dosyć tej sztuczności, gadaniny, ideologii, chcieli walczyć o godność. Dziś media publiczne i mainstreamowe, wyczyszczone z ludzi krytycznych wobec rządu, stały się ideologiczną, mówią jednym głosem, ich dziennikarze zamieniają się w rzeczników rządu. Ludzie to czują, czują, że to jest martwe, że ktoś chce im wbić coś do głowy. Myślę, że te trzy problemy – demokracji, rozwoju, godności i tożsamości – wyrażają się we wszystkich tych demonstracjach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook