Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: "koniunkturalizm lewicy w sprawie Putina"

05.03.2014

Wszystkie lewicowe media i środowiska nagle zmieniły front w sprawie Putina. Dziś gospodarz Kremla, który nigdy nie ukrywał agresywnych zamiarów, dziś jest odsądzany od czci i wiary przez osoby, które do niedawna były w niego wpatrzone, np. w kontekście katastrofy smoleńskiej. O zmienności poglądów medialnych środowisk lewicowo-liberalnych rozmawiamy z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, socjolog, wykładowca Uniwersytetu w Bremie.

STEFCZYK.info: Środowiska lewicowo-liberalne zauważyły problem Putina. Trochę późno...

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Pojawiały się przy tym optymistyczne diagnozy, że ta zmiana poglądów będzie trwała. Przecież jeszcze niedawno ukazywały się artykuły z innymi niż dziś opiniami o Putinie. Tak więc ja jestem pesymistą, że to trwała zmiana. Dla mnie to jakiś kompletny koniunkturalizm,

Dziś nawet w „Gazecie Wyborczej” jest tekst pana Pawła Wrońskiego o silnej armii polskiej. Ale myślę, że to wszystko jest chwilowe, po to aby utrzymać się w głównym nurcie opinii. Nie wykluczam też oczywiście tego, że te środowiska są śmiertelnie przerażone.


Bo trochę zawalił im się ich świat. A skąd się bierze ten ich koniunkturalizm środowisk lewicowo-liberalnych?

Z interesów „klasowych”. Chodzi o to, że te środowiska chcą utrzymać dominację, pozycję. Więc jeśli pojawia się jakieś zagrożenie dla nich, no to dostosowują się. Obojętnie jak się rozwinie sytuacja w naszym regionie, oni zawsze chcą zostać przy władzy, przy szeroko pojętej władzy.


Monika Olejnik, która w swoim programie mówi nagle o Putinie, że „kagiebista zawsze pozostanie kagiebistą”, de facto przekreśla całe lata swojej poprawnościowej politycznie narracji.

Owszem. Pamiętamy przecież te jej teksty po katastrofie smoleńskiej, gdy zachęcała do patrzenia w „szczerą twarz Putina”. To jest kompletne robienie Polakom wody z mózgu.

W Niemczech też jest silna prorosyjska frakcja, jednak wszystko to jest na innym poziomie, próbuje się przedstawiać różne argumenty. Gdy relacje niemiecko-rosyjskie są w dobrej fazie, to i tak przypomina się w niemieckich mediach np. o łamaniu praw człowieka w Rosji itd. Natomiast u nas to jest przemieszczanie się od ściany do ściany. To jest brak poszanowania własnego czytelnika, któremu wmawia się, że Putin to demokrata itd., a za chwilę już jest kagiebistą, agresorem, który nigdy nie wypuści z rąk Europy Wschodniej.


Czy skazani jesteśmy na taką labilność tych samozwańczych „władców dusz”?

Dziwi to, że Polacy dają się nabrać na te „zmiany poglądów”. Włączają telewizję, aby oglądać występy pani Olejnik i innych, którzy są poniżej wszelkiej kompetencji. Ciekawe kiedy w „Wyborczej” Andrzej Wajda zrobi następne „światełko dla Sowiety”. Ciekawkiedy rozpocznie się akcja „ratujmy sowieckie pomniki”.

A przecież podobnie zachowuje się minister spraw zagranicznych – obaj od ściany do ściany.  

Jedyne co całkowicie pozytywnie postrzegam to sympatię do kijowskiego Majdanu. Tu widzę pewne tradycje „Solidarności”. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook