Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Krasnodębski: KE nie może się całkowicie skompromitować

27.06.2016

Europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski powiedział na antenie Radia Wnet, że Komisja Europejska po ostatnich wydarzeniach nie powinna zajmować konfrontacyjnego stanowiska wobec Polski.

„Z tego, co wiemy, co nam mówiono przed końcem poprzedniego tygodnia, ma to być stanowisko krytyczne. Niewątpliwe nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji, moim zdaniem po stanowczym przemówieniu pani premier, ultimatum nie ma - ku rozpaczy polskiej opozycji i tych, którzy pisali ultimatum. Wielkie rozczarowanie, bo rzecznik KE to zdementował” - powiedział prof. Krasnodębski.


„Być może stanie się coś zaskakującego, tego nie wiemy. Tak naprawdę trwają jakieś intensywne rozmowy i myślę, że niektórzy w KE mają inne zdania i zdają sobie sprawę, że konflikt z Polską nie jest w tej chwili KE potrzebny, co jest związane z sytuacją w Wielkiej Brytanii. (…) Obawa przed atakowaniem Polaków, przed przyciskaniem ich do muru wzrasta po przemówieniu pani premier i ostatnich reakcjach. Być może KE zacznie szukać innego wyjścia, znacznie bardziej kompromisowego” - dodał rozmówca Krzysztof Skowrońskiego.


„KE nie może się całkowicie skompromitować, a kompromitacja polega na tym, że nie ma żadnych narzędzi, by obłożyć Polskę jakimiś sankcjami i ukarać. (…) Wszyscy zdają sobie sprawę, że przy twardej postawie Polski doszłoby do III etapu, w którym KE musiałaby się wycofać. Mogłaby wyrazić swoje niezadowolenie, ale na tym by się skończyło. Straciłaby na tym wiarygodność” - podkreślił prof. Krasnodębski.


Europoseł przyznał rację Michałowi Karnowskiemu, że w całej sprawie może chodzić nie o „złapanie króliczka”, a o same gonienie za nim.


„Chodzi raczej o nacisk psychologiczny , o podgrzewanie emocji w Polsce. (…) Chodziło to, żeby stworzyć rozdmuchiwaną nadzieję, że w Polsce dojdzie do jakiegoś Majdanu czy przyśpieszonych wyborów. To oczywiście absurdalne, co pokazują wyniki sondażowe. (…) Niektóre komentarze, również opozycji, są absurdalne. W niektórych mediach zachodnich można usłyszę,c że godność człowieka nie jest gwarantowana czy prawa człowieka są łamane – to surrealizm!” - zaznaczył deputowany do Parlamentu Europejskiego.

„Niestety część polityków zachodnich, polityków unijnych i część moich kolegów z PE w to uwierzy i niestety to jakieś wyolbrzymienie sytuacji w Polsce, która oczywiście ma jakieś swoje problemy, które występują w każdej realnie istniejącej demokracji” - dodał.

gah

[fot. Fratria]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook