Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: Dziś obawy są większe

27.07.2013

Znany socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z portalem wPolityce.pl komentuje powołanie przez Sejm Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK. Zdaniem naukowca, mamy do czynienia z niepokojącą sytuacją.

"Instytucja kontrolna, która w ostatnim czasie wykazywała się pewną niepokornością, zostaje obsadzona przez polityka partii rządzącej. Można mieć wątpliwości, czy NIK będzie spełniać swoją rolę wobec tych, którzy rządzą, wobec PO - partii, która sprawowała rządy dość niepodzielne. Obecnie można się obawiać, że ostatnia instytucja kontrolna zostanie podporządkowana tej właśnie partii" - tłumaczy Krasnodębski.

Na uwagę, że wcześniej NIK również był kierowany przez polityków, socjolog wyjaśnia, że obecna sytuacja w Polsce jest szczególna. "Mamy do czynienia z daleko idącą polaryzacją polityczną. Mamy do czynienia z partią, która rządzi drugą kadencję, a obecnie traci popularność. Co niepokojące, ta partia jest niechętna, by władzę oddać w sposób demokratyczny. Platforma w czasie swoich rządów nie podlegała kontroli w takim stopniu, w jakim powinna, np. kontroli medialnej. W tej sytuacji znaczenie NIK-u, jako instytucji niezależnej, jest jeszcze większe. Ze względu na tę sytuację, trudno to porównywać z innymi okresami, gdy do NIK-u przychodził polityk. Trzeba bowiem patrzeć również na inne mechanizmy kontrolne. One w Polsce zawsze były dość słabe, ale polska polityka była w przeszłości bardziej spluralizowana niż obecnie. Dlatego dziś obawy są większe" - mówi.

Krasnodębski dodaje, że coraz powszechniejsze jest przekonanie, że w Polsce "skala korupcji i nieprawidłowości jest olbrzymia". "Myśmy się trochę cofnęli do czasów sprzed afery Rywina" - tłumaczy.

Socjolog zaznacza również, że w Polsce coraz powszechniejsze jest poczucie buntu. W tym kontekście wymienił organizowane coraz częściej referenda. "Gdyby dobrze działała prokuratura, CBA, media, inne instytucje kontrolne, to na pewno państwo funkcjonowałoby sprawniej, a ludzie mieliby do niego większe zaufanie. Obecnie widać, że Polskę rozdziera napięcie polityczne. Tego typu działania wzmagają jeszcze bunt. A im silniejszy bunt, tym silniejszy strach władzy. A gdy władza zaczyna się bać ludzi, ma większą skłonność do autorytaryzmu. Ma większy strach przed oddaniem władzy" - wyjaśnia rozmówca wPolityce.pl

Cała rozmowa na wPolityce.pl

TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook