Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Krasnodębski: chcą zmienić nastroje społeczne

19.09.2013

To już chyba nie te czasy, kiedy dziennikarze „zaprzyjaźnionych” mediów przejmowali się standardami.

Stefczyk.info: - Jak pan interpretuje publikację „Gazety Wyborczej” dotyczącą naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym badających katastrofę smoleńską? Jaki cel mógł przyświecać Agnieszce Kublik, autorce paszkwila o ekspertach?

Prof. Zdzisław Krasnodębski, filozof społeczny: - Jak wiadomo już od pewnego czasu trwa ofensywa z dużym udziałem „Gazety Wyborczej”, która domagała się reaktywacji komisji Laska, zorganizowała nawet w swojej redakcji debatę z członkami komisji Millera. Pamiętajmy też, że zbliża się druga Konferencja Smoleńska, gdzie wystąpi wielu atakowanych teraz uczonych. Chodzi o to, żeby całkowicie ich zdezawuować, uciekając się do potwornie manipulanckich sztuczek. Naukowcy oczywiście nie ukrywają, jakiej są specjalności, że nie badali wraku, nie byli na miejscu katastrofy, tłumaczą, na jakiej podstawie wyciągają takie a nie inne wnioski. Prowadzą rzetelne badania i starają się sprawdzić, czy wychodząc od informacji podanych w obu raportach – MAK i komisji Millera – można dojść do takich samych wniosków, jakie w tych dokumentach zostały sformułowane. Rozmawiałem z panem prof. Bineindą, więc wiem, że naciskano na jego uczelnię, aby utrudnić mu funkcjonowanie. Podobnie rzecz się miała w przypadku pana dr. Nowaczyka. Cel jest prosty – podważyć wiarygodność ekspertów i zmienić nastroje społeczne.

 

Wiązałby pan te ataki tylko z tragedią smoleńską czy widział w szerszym kontekście – sytuacji politycznej?

To się oczywiście wiąże z ogólną sytuacją w kraju. Rząd się chwieje, mieliśmy ogromne demonstracje, władza może się wymknąć z rąk, a wtedy – po zmianie rządu – prawdopodobnie ruszy prawdziwe i uczciwe śledztwo, które będzie bolesne i dla tych prokuratorów, którzy się do tej pory nim zajmują i dla pana Millera i jego komisji, a także dla części polskiej prasy, tych słynnych „zaprzyjaźnionych mediów”. Jest jeszcze w tym zestawie kontekstów raport Edmunda Klicha, który, jak się okazało, obciąża Rosjan odpowiedzialnością za doprowadzenie do katastrofy. Ten dokument został oczywiście schowany, bo jest potwornie niewygodny dla rządu. Zmusza bowiem do podjęcia jakichś działań wobec strony rosyjskiej, domagania się zmiany stanowiska i ewentualnie ukarania winnych tej katastrofy.

 

Czy ta zapoczątkowana przez Agnieszkę Kublik, a ochoczo i na szeroką skalę podchwycona przez inne media kampania może być skuteczna? Zaangażował się w nią nie tylko dziennikarski mainstream, ale też politycy z ministrami na czele (Sikorskim, Kudrycką), zespół Laska i inni. W ciągu dwóch dni mogliśmy obserwować potężną operację wymierzoną w ekspertów zespołu parlamentarnego. Na ile – mimo że widać, jak grubymi nićmi jest szyta – może ona przemawiać do opinii społecznej?

Niestety w pewnym stopniu może. Oczywiście to przede wszystkim wzmocnienie morale swojej strony, ale też przedsięwzięcie wymierzone w ludzi chwiejnych, nieświadomych sytuacji. Dla nich może być przekonującym argumentem, że ktoś nie jest specjalistą z wydziału lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Do kogoś, kto się nie orientuje w specyfice badań naukowych, może to przemawiać. Ale nie sądzę, by ta akcja zmieniła poglądy osób obserwujących śledztwo smoleńskie. Nikt nagle nie pomyśli, że pan Miller i jego komisja wykonali rzetelnie swoje zadanie, albo że strona polska zadbała o prawidłowy i uczciwy przebieg postępowania. Myślę, że te osoby też doceniają wysiłek naukowców i samego Antoniego Macierewicza, dzięki któremu poznaliśmy wiele faktów.

 

Ale skoro ta operacja nie może przynieść aż takich zysków, radykalnie zmienić nastrojów społecznych, dlaczego „Wyborcza” tak ryzykuje? Przecież to ta redakcja się skompromitowała z chwilą ujawnienia pełnych protokołów z zeznań ekspertów. Okazało się, po jak prymitywne narzędzia manipulacyjne sięgnięto. A może oni własną reputacją mają już gdzieś?

Pani Kublik i „Gazeta Wyborcza” są stroną konfliktu. Już zdarzało im się błędnie informować czytelników. M.in. o rzekomych naciskach gen. Błasika. Teraz też zamiast nawet wykazać któremuś z ekspertów, że się w czymś pomylił – co może się przecież zdarzyć – prowadzą swoją kampanię pod jakimiś absurdalnymi motywami. Nie myślę, żeby oni się tym przejmowali. To już chyba nie są te czasy, kiedy dziennikarze mediów „zaprzyjaźnionych” z rządem przejmowali się jakimiś standardami.

 

Not. ruk

 

[Na zdj. Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej” i Maciej Lasek. Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook