Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kleiber: Przewidywałem, że to będzie niewypał

07.09.2015

„To porażka Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy to zatwierdzili. Źle postąpili...”

Były prezes PAN prof. Michał Kleiber uważa, że frekwencja w referendum to porażka. W jego ocenie nie jest to zaskoczenie. „Ja przewidywałem, że to będzie niewypał. Wczoraj w lokalu wyborczym z przerażeniem stwierdziłem, że poza mną nikogo nie ma” – mówił w TVP Info prof. Kleiber.

Według cząstkowych wyników frekwencja w referendum wyniosła 7,48 proc. Były prezes PAN uznał, że to „porażka demokracji”, za którą odpowiada duża część tzw. klasy politycznej.

„To jest porażka wszystkich w jakimś sensie. Zarówno tych, którzy przyczynili się do zorganizowania tego referendum: pana Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy zatwierdzili ten pomysł. Wszyscy moim zdaniem źle postąpili” – zauważył prof. Kleiber, mówiąc o upolitycznieniu referendum.

„Nie można takich rzeczy wykorzystać do uprawiania polityki. Pan Komorowski pochopnie się zachował [zarządzając referendum – red.], a konsekwencją tego była wczorajsza porażka, a także zachowanie obecnego prezydenta. Referendum to jest poważna rzecz” – posumował prof. Kleiber.

„Po frekwencji widać, że referenda powinny być zupełnie inaczej przygotowane” – zauważył były szef PAN. Według niego, powinny się odbywać w odleglejszych terminach i mieć dobrze przygotowane pytania. „Żebyśmy dokładnie wiedzieli, o co chodzi i jakie są konsekwencje” – podkreślił. Zdaniem prof. Michała Kleibera niska frekwencja w niedzielnym referendum ma swoje dobre strony. „To powstrzyma polityków przed sugestiami kolejnych [referendów - red.]. Tutaj pytania wykluczały tłumny udział” – podkreślił.

Jak widać prof. Kleiber już dawno wiedział, że referendum okaże się klapą. Ciekawe, że wcześniej się o tym nie mówiło...

ez
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook