Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kleiber: Przewidywałem, że to będzie niewypał

07.09.2015

„To porażka Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy to zatwierdzili. Źle postąpili...”

Były prezes PAN prof. Michał Kleiber uważa, że frekwencja w referendum to porażka. W jego ocenie nie jest to zaskoczenie. „Ja przewidywałem, że to będzie niewypał. Wczoraj w lokalu wyborczym z przerażeniem stwierdziłem, że poza mną nikogo nie ma” – mówił w TVP Info prof. Kleiber.

Według cząstkowych wyników frekwencja w referendum wyniosła 7,48 proc. Były prezes PAN uznał, że to „porażka demokracji”, za którą odpowiada duża część tzw. klasy politycznej.

„To jest porażka wszystkich w jakimś sensie. Zarówno tych, którzy przyczynili się do zorganizowania tego referendum: pana Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy zatwierdzili ten pomysł. Wszyscy moim zdaniem źle postąpili” – zauważył prof. Kleiber, mówiąc o upolitycznieniu referendum.

„Nie można takich rzeczy wykorzystać do uprawiania polityki. Pan Komorowski pochopnie się zachował [zarządzając referendum – red.], a konsekwencją tego była wczorajsza porażka, a także zachowanie obecnego prezydenta. Referendum to jest poważna rzecz” – posumował prof. Kleiber.

„Po frekwencji widać, że referenda powinny być zupełnie inaczej przygotowane” – zauważył były szef PAN. Według niego, powinny się odbywać w odleglejszych terminach i mieć dobrze przygotowane pytania. „Żebyśmy dokładnie wiedzieli, o co chodzi i jakie są konsekwencje” – podkreślił. Zdaniem prof. Michała Kleibera niska frekwencja w niedzielnym referendum ma swoje dobre strony. „To powstrzyma polityków przed sugestiami kolejnych [referendów - red.]. Tutaj pytania wykluczały tłumny udział” – podkreślił.

Jak widać prof. Kleiber już dawno wiedział, że referendum okaże się klapą. Ciekawe, że wcześniej się o tym nie mówiło...

ez
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook