Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Kleiber: Przewidywałem, że to będzie niewypał

07.09.2015

„To porażka Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy to zatwierdzili. Źle postąpili...”

Były prezes PAN prof. Michał Kleiber uważa, że frekwencja w referendum to porażka. W jego ocenie nie jest to zaskoczenie. „Ja przewidywałem, że to będzie niewypał. Wczoraj w lokalu wyborczym z przerażeniem stwierdziłem, że poza mną nikogo nie ma” – mówił w TVP Info prof. Kleiber.

Według cząstkowych wyników frekwencja w referendum wyniosła 7,48 proc. Były prezes PAN uznał, że to „porażka demokracji”, za którą odpowiada duża część tzw. klasy politycznej.

„To jest porażka wszystkich w jakimś sensie. Zarówno tych, którzy przyczynili się do zorganizowania tego referendum: pana Kukiza, prezydenta Komorowskiego, senatorów, którzy zatwierdzili ten pomysł. Wszyscy moim zdaniem źle postąpili” – zauważył prof. Kleiber, mówiąc o upolitycznieniu referendum.

„Nie można takich rzeczy wykorzystać do uprawiania polityki. Pan Komorowski pochopnie się zachował [zarządzając referendum – red.], a konsekwencją tego była wczorajsza porażka, a także zachowanie obecnego prezydenta. Referendum to jest poważna rzecz” – posumował prof. Kleiber.

„Po frekwencji widać, że referenda powinny być zupełnie inaczej przygotowane” – zauważył były szef PAN. Według niego, powinny się odbywać w odleglejszych terminach i mieć dobrze przygotowane pytania. „Żebyśmy dokładnie wiedzieli, o co chodzi i jakie są konsekwencje” – podkreślił. Zdaniem prof. Michała Kleibera niska frekwencja w niedzielnym referendum ma swoje dobre strony. „To powstrzyma polityków przed sugestiami kolejnych [referendów - red.]. Tutaj pytania wykluczały tłumny udział” – podkreślił.

Jak widać prof. Kleiber już dawno wiedział, że referendum okaże się klapą. Ciekawe, że wcześniej się o tym nie mówiło...

ez
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook