Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kik: PO niepotrzebnie zaostrza konflikt

31.03.2016

Rozmowa z politologiem, prof. Kazimierzem Kikiem.

Stefczyk.info: Po spotkaniu liderów partii politycznych niemal wszyscy politycy przekonywali, że spotkanie było dobrym początkiem dialogu. Większość była zadowolona z rozmowy. Tylko liderka Partii Razem i Grzegorz Schetyna znów atakowali PiS wskazując, że nic się nie zmieniło w jego postawie. Jak Pan to ocenia?

Prof. Kazimierz Kik: Po spotkaniu mamy sytuację constans, ale z nową jakością. Nową jakością jest w mojej ocenie fakt, że opozycja zaczyna się różnicować w odcieniach. To jest nowość. W moim przekonaniu to spotkanie miało charakter rozpoznawczy. Ono nie miało na celu rozstrzygnąć sporów, ale raczej zobaczyć, czy jest jakaś nadzieja na dialog. I ta nadzieja się pojawiła.

Kto powinien się z tego cieszyć? Z tej nadziei?

Sądzę, że przede wszystkim Polacy. Konflikty na szczytach władzy to brak funkcjonowania demokracji. Konflikt prowadził do tego, że demokracja została zablokowana. I to nie przez PiS, ale przez wrogość między partiami politycznymi. Sądzę, że na spotkaniu mogą zyskać Polacy, bowiem na odblokowaniu demokracji oni właśnie zyskują. Interesy partii politycznych są mniej ważne od losów polskiej demokracji. Póki mamy demokrację, to wszystkimi siłami powinniśmy bronić takiej, jaka funkcjonuje. To oznacza, że Polacy powinni być dziś uspokojeni.

Ale właściwie czym? Nie było, jak Pan mówił, rozstrzygnięcia...

Ano tym, że okazuje się, iż część opozycji jest gotowa do rozmowy. Na razie mowa o rozmowie, ale to już sporo. To jest budujące, bowiem najgorsze było to, że opozycja była zjednoczona przeciwko PiS-owi. To była karygodna pozycja partii politycznych, które mówią, że chcą demokracji, ale nie chcą się do niej stosować.

Alarmują bowiem, że rząd PiS-u tę demokrację niszczy.

To znów wskazuje, że to spotkanie należy oceniać optymistycznie. Najważniejsze, że pojawiło się maleńkie światełko. Tylko jeśli ono będzie, jest szansa na rozświetlenie całej sceny politycznej. Gdyby nie było tego światełka, nic by się nie udało. Jednak okazuje się, że część polskiej klasy politycznej jest gotowa do dialogu. I bardzo dobrze, że w tej części jest Nowoczesna.

Dlaczego? Ryszard Petru nie jest - mimo swoich zapowiedzi - liderem opozycji.

Dlatego, że okazuje się, że ta siła jest mniej dogmatyczna od tej, która przegrała wybory.

Platforma w Pana ocenie da się również przekonać do rozmów i dialogu z rządem?

W mojej ocenie Platforma jest partią bez przyszłości. Jak się przegrało i pojawiła się nowa siła, która stała się dla Polaków nadzieją, nadzieją w miejsce PO, a nie obok, to trzeba wyciągać wnioski. Platforma niepotrzebnie zaostrza konflikt, próbując szukać swojej szansy w dezawuowaniu rzeczywistości. Nowoczesna, jak widać, szuka natomiast miejsca na scenie politycznej. Dla partii Petru może być nawet dobre dogmatyczne stanowisko PO, ponieważ to stwarza dla niej szanse. Polacy nie chcą zablokowanej demokracji. Jeśli obecne spotkanie dojdzie do świadomości publicznej Nowoczesna może otrzymać premię. Polacy zobaczą bowiem, że głównym blokującym jest Platforma Obywatelska.

W tle widać w Pana ocenie walkę PO i Nowoczesnej o przywództwo opozycji?

Widać, że PO i Nowoczesna próbują przejąć inicjatywę w tej sytuacji. PO robi to przez blokowanie wszystkiego, zaś Nowoczesna przez próbę ogrania Platformy.

Sprawa Trybunału to już wygasający temat w Pana ocenie?

Jeszcze nie, strony sporu jeszcze nie dojrzały do tego. Jednak pojawiła się pierwsza jaskółka. Nie wiadomo, czy to jest rozbicie jedności opozycji, ale widać różnice w reakcji. Widać względną gotowość Nowoczesnej do rozmów. Może dojść wkrótce do takiej sytuacji, że dalsze rozmowy będą prowadzone z udziałem tylko części opozycji. To izolowałoby PO całkowicie i działałoby na rzecz partii Petru. Nie można tak blokować demokracji, by ona upadła. PO próbuje w interesach własnej partii zablokować demokrację tylko dlatego, że na jej czele stoi PiS.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook