Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kik: PO niepotrzebnie zaostrza konflikt

31.03.2016

Rozmowa z politologiem, prof. Kazimierzem Kikiem.

Stefczyk.info: Po spotkaniu liderów partii politycznych niemal wszyscy politycy przekonywali, że spotkanie było dobrym początkiem dialogu. Większość była zadowolona z rozmowy. Tylko liderka Partii Razem i Grzegorz Schetyna znów atakowali PiS wskazując, że nic się nie zmieniło w jego postawie. Jak Pan to ocenia?

Prof. Kazimierz Kik: Po spotkaniu mamy sytuację constans, ale z nową jakością. Nową jakością jest w mojej ocenie fakt, że opozycja zaczyna się różnicować w odcieniach. To jest nowość. W moim przekonaniu to spotkanie miało charakter rozpoznawczy. Ono nie miało na celu rozstrzygnąć sporów, ale raczej zobaczyć, czy jest jakaś nadzieja na dialog. I ta nadzieja się pojawiła.

Kto powinien się z tego cieszyć? Z tej nadziei?

Sądzę, że przede wszystkim Polacy. Konflikty na szczytach władzy to brak funkcjonowania demokracji. Konflikt prowadził do tego, że demokracja została zablokowana. I to nie przez PiS, ale przez wrogość między partiami politycznymi. Sądzę, że na spotkaniu mogą zyskać Polacy, bowiem na odblokowaniu demokracji oni właśnie zyskują. Interesy partii politycznych są mniej ważne od losów polskiej demokracji. Póki mamy demokrację, to wszystkimi siłami powinniśmy bronić takiej, jaka funkcjonuje. To oznacza, że Polacy powinni być dziś uspokojeni.

Ale właściwie czym? Nie było, jak Pan mówił, rozstrzygnięcia...

Ano tym, że okazuje się, iż część opozycji jest gotowa do rozmowy. Na razie mowa o rozmowie, ale to już sporo. To jest budujące, bowiem najgorsze było to, że opozycja była zjednoczona przeciwko PiS-owi. To była karygodna pozycja partii politycznych, które mówią, że chcą demokracji, ale nie chcą się do niej stosować.

Alarmują bowiem, że rząd PiS-u tę demokrację niszczy.

To znów wskazuje, że to spotkanie należy oceniać optymistycznie. Najważniejsze, że pojawiło się maleńkie światełko. Tylko jeśli ono będzie, jest szansa na rozświetlenie całej sceny politycznej. Gdyby nie było tego światełka, nic by się nie udało. Jednak okazuje się, że część polskiej klasy politycznej jest gotowa do dialogu. I bardzo dobrze, że w tej części jest Nowoczesna.

Dlaczego? Ryszard Petru nie jest - mimo swoich zapowiedzi - liderem opozycji.

Dlatego, że okazuje się, że ta siła jest mniej dogmatyczna od tej, która przegrała wybory.

Platforma w Pana ocenie da się również przekonać do rozmów i dialogu z rządem?

W mojej ocenie Platforma jest partią bez przyszłości. Jak się przegrało i pojawiła się nowa siła, która stała się dla Polaków nadzieją, nadzieją w miejsce PO, a nie obok, to trzeba wyciągać wnioski. Platforma niepotrzebnie zaostrza konflikt, próbując szukać swojej szansy w dezawuowaniu rzeczywistości. Nowoczesna, jak widać, szuka natomiast miejsca na scenie politycznej. Dla partii Petru może być nawet dobre dogmatyczne stanowisko PO, ponieważ to stwarza dla niej szanse. Polacy nie chcą zablokowanej demokracji. Jeśli obecne spotkanie dojdzie do świadomości publicznej Nowoczesna może otrzymać premię. Polacy zobaczą bowiem, że głównym blokującym jest Platforma Obywatelska.

W tle widać w Pana ocenie walkę PO i Nowoczesnej o przywództwo opozycji?

Widać, że PO i Nowoczesna próbują przejąć inicjatywę w tej sytuacji. PO robi to przez blokowanie wszystkiego, zaś Nowoczesna przez próbę ogrania Platformy.

Sprawa Trybunału to już wygasający temat w Pana ocenie?

Jeszcze nie, strony sporu jeszcze nie dojrzały do tego. Jednak pojawiła się pierwsza jaskółka. Nie wiadomo, czy to jest rozbicie jedności opozycji, ale widać różnice w reakcji. Widać względną gotowość Nowoczesnej do rozmów. Może dojść wkrótce do takiej sytuacji, że dalsze rozmowy będą prowadzone z udziałem tylko części opozycji. To izolowałoby PO całkowicie i działałoby na rzecz partii Petru. Nie można tak blokować demokracji, by ona upadła. PO próbuje w interesach własnej partii zablokować demokrację tylko dlatego, że na jej czele stoi PiS.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook