Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Kieżun: Unia nie tylko pomaga Polsce

23.04.2014

Rozmowa z ekonomistą, byłym żołnierzem Armii Krajowej, ekspertem ONZ prof. Witoldem Kieżunem.

Stefczyk.info: Rząd rozpoczął kampanię promującą obecność Polski w Unii Europejskiej. Od wejścia do UE minęło już 10 lat. Władza wydaje się przekonywać Polaków, że Unia to najlepsze co nam się mogło przydarzyć. Czy rzeczywiście obraz jest jednostronnie pozytywny?

Prof. Witold Kieżun: Obecnie nie ma dla mnie wątpliwości, że nasz udział w Unii Europejskiej jest niezbędny. To jest forma zabezpieczenia dla kraju. Natomiast jeśli patrzeć na tę sprawę jedynie przez pryzmat ekonomii i rachunków nie jest to jednoznaczne. Biorąc pod uwagę co wpłacamy, ile otrzymujemy, ile straciliśmy na obecności w UE, można mieć wątpliwości.

Dużo straciliśmy?

Przez interwencje Unii Europejskiej, unijne prawodawstwo straciliśmy kilka gałęzi przemysłów, jak np. stoczniowy, czy cukierniczy. Negatywną konsekwencją obecności w Unii jest również sprawa pomocy dla krajów członkowskich. Wiadomo, że aby skorzystać z pieniędzy trzeba mieć wkład własny. To często aż 60 procent. I to jest jedno ze źródeł naszego zadłużenia. Nie chcąc tracić środków unijnych, często musimy się zadłużać ponad miarę.

Dodatkowo nie na wszystko można wydać pieniądze z Unii.

Rzeczywiście środki z Unii można wydawać jedynie na określone cele, które często w Polsce nie są ważne. A na nasze priorytety środki z Unii nie zawsze mogą być wydawane. Jednak nie to mnie najbardziej niepokoi. Znacznie poważniejszy jest widoczny regres znaczenia Polski w podejmowaniu decyzji.

Coraz mniej się liczymy?

To ma miejsce na gruncie prawnym. W Traktacie Lizbońskim widać znaczny spadek siły decyzyjnej Polski. Po ustaleniach z Nicei nasza siła wobec Niemiec wynosiła 100:74, a obecnie – po Lizbonie – 100:47. Unia obecnie staje się coraz bardziej zdominowana przez Niemcy. Oni mają głos decydujący. Sprawa obecności Polski w Unii nie jest jednoznaczna.

Wiadomo czy Unia się nam opłaca?

To należałoby bardzo precyzyjnie wyliczyć. Jednak nie jest to proste. W mojej ocenie sytuacja polityczna wymaga naszej łączności z Unią. Atak na Polskę dzięki temu jest atakiem na Unię Europejską.

Jednak UE nie ma wymiaru militarnego.

Ale i tak Unia zwiększa nasze bezpieczeństwo polityczne.

Czy zatem należy dla celów politycznych należy wejść do Unii głębiej? Czy należy wejść do strefy euro?

Pojawiły się dyskusje, żeby obecnie wejść do strefy euro, żeby zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa. To jednak nie jest uzasadnione. Przecież wyszliśmy obronną ręką z kryzysu ekonomicznego z 2008-2009, właśnie dlatego, że nie mieliśmy euro, że mieliśmy swój własny pieniądz.

Czyli z integracją europejską nie należy przesadzać...

Sprawa obecności Polski w Unii nie jest wcale jednoznaczna, jest wieloznaczna i tak należy ją pokazywać.

Są takie obszary, którym obecność Polski w UE znaczącą zaszkodziła? Czy tezy, że Unia utrudnia rozwój zdrowej polskiej gospodarki są uzasadnione?

Można znaleźć cały szereg przykładów na ograniczanie przez Unię rozwoju, stwarzanie konkretnych trudności. Wystarczy przypomnieć o sprawie emisji CO2. Jest cały szereg przepisów, które dla Polski są niekorzystne. Trzeba również pamiętać, że Bruksela rości sobie coraz więcej praw związanych ze sprawami obyczajowymi i sytuacją w krajach członkowskich. To zły kierunek. Państwa członkowskie powinny mieć wyłączne prawo kształtowania swojej kultury i obyczajowości. Tymczasem ataki na kulturę chrześcijańską, religię płynął z Unii Europejskiej. Pomysł naciskania na państwa członkowskie są bardzo silne. Sytuacja nie jest więc komfortowa, ale nie mamy innego wyjścia. Zbyt mało odczuwamy skalę zagrożenia, które jest w mojej ocenie bardzo wysokie. Wyjść z Unii nie możemy, choć obecność nasza w niej ma również gorsze strony. Zarówno plusów jak i minusów jest wiele.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

polityka zagraniczna

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook