Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kieżun. To ratowanie budżetu

29.12.2013

„Po zmianach dot OFE sytuacja funduszu emerytalnego wciąż tragiczna” - mówi portalowi wPolityce.pl prof. Witold Kieżun.

Prof. Witold Kieżun w rozmowie z portalem wPolityce.pl odnosząc się do ostatnich zmian w systemie emerytalnym wskazuje, że „w tej sprawie chodzi jedynie o ratowanie budżetu”.

„Obecnie mamy ratowanie sytuacji budżetowej. Jednak i tak, i tak sytuacja funduszu emerytalnego w Polsce jest tragiczna. Łatwo już przewidzieć, za ile lat nie będzie możliwości płacenia z funduszu emerytalnego świadczeń i trzeba będzie płacić z budżetu państwa. Sytuacja jest tragiczna, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące problemy demograficzne w Polsce oraz skalę emigracji zarobkowej. Próba ratowania tej sytuacji przy pomocy ostatnich zmian w OFE jest wątpliwa” - tłumacze ekonomista.

Prof. Kieżun dodaje, że również system oparty na OFE był zły. „Cała koncepcja oparta na OFE była bardzo błędna. Powierzenie olbrzymich funduszy podmiotom zagranicznym, działającym na spekulacjach giełdowych to był nonsens. Szczególnie, że dano im 7,5 proc. za sam fakt operowania pieniędzmi. Ten system był bardzo podobny do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, które również były błędem. Konstruując reformę emerytalną można było stworzyć jakieś dodatkowe formy zabezpieczenia emerytur Polaków. Jednak przekazanie środków zagranicznym instytucjom spekulacyjnym było błędem. One grały na giełdzie i wiele razy traciły środki, o czym się zapomina. Sama koncepcja OFE była tak samo błędna, jak funkcjonowanie NFI, w wyniku którego straciliśmy ok. 500 przedsiębiorstw” - wyjaśnia Kieżun.

Odnosząc się do skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego rozmówca wPolityce.pl zaznacza: „Nie jestem pewien, jaka będzie decyzja Trybunału. Ta ustawa budzi wiele wątpliwości. Pieniądze z OFE miały charakter zindywidualizowany. One obecnie przechodzą do całościowego Funduszu, już nie zindywidualizowanego. To rozwiązanie wątpliwe prawnie”.

Cała rozmowa z Prof. Witoldem Kieżunem na wPolityce.pl

TK
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook