Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Kieżun: Kto pierwszy zaczął taką niewłaściwą politykę?

02.12.2015

"Jest dyskusja czy to dobrze, że wybrano na nowo wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czy powinno się wybrać tylko dwóch. Nie ulega wątpliwości jednak, że pierwsze postępowanie Platformy było absolutnie niezgodne z prawem. Zatem ten niesłychanie ostry atak jest nieuzasadniony. Jest cały szereg tych ataków" - podkreślił prof. Witold Kieżun, który w ten sposób odniósł się do zamieszania dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego.

Na swoim profilu na Facebooku prof. Kieżun skomentował obecne działania Platformy, która w czerwcu tego roku dokonała „zamachu” na trybunał i wybrała pięciu sędziów.

"Sprawa jest jasna - Platforma Obywatelska przed końcem kadencji wybrała nowych członków Trybunału, co było oczywiście nielegalne, powinni oni być wybrani dopiero kiedy nastąpi zmiana kadencji Sejmu. PO obawiała się, że nie zdobędzie większości w Sejmie więc wybrała przed końcem terminu przewidzianego prawem nowych członków TK, żeby mieć w Trybunale Konstytucyjnym większość. W tej chwili zatem działalność PiS jest w pełni uzasadniona. Oczywiście jest dyskusja czy to dobrze, że wybrano na nowo wszystkich, czy powinno się wybrać tylko dwóch. Nie ulega wątpliwości jednak, że pierwsze postępowanie Platformy było absolutnie niezgodne z prawem. Zatem ten niesłychanie ostry atak jest nieuzasadniony" -wyjaśnił profesor i przypomniał ataki na prezydenta Andrzeja Dudę, który w swoim orędziu podczas zaprzysiężenia powiedział o głodnych, polskich dzieciach.

"Podczas wygłaszania orędzia w Sejmie Prezydent powiedział ze wiele dzieci chodzi głodnych, a to są wyniki badań naukowych, to nie jest wzięte z powietrza, Platforma wtedy zaczęła buczeć. Teraz kiedy była sprawa sędziów TK, opuścili sale, nie można w ten sposób postępować, trzeba dyskutować i nie robić demonstracji. W każdym razie Prezydent nie przyjął przysięgi wiec sprawa jest otwarta - dodał prof. Kieżun.

I jasno podkreślił:

"Punktem wyjścia była strategia Platformy, żeby przedterminowo wybrać sędziów TK. Praktycznie rzecz biorąc można sprowadzić całą sytuację do pytania 'kto pierwszy zaczął taką niewłaściwą politykę?' "

mmil

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook