Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Kieżun: Andrzej Duda jest jednym z nas

01.07.2015

- To człowiek z naszego pokolenia, w sensie: z naszej koncepcji, autentycznie polskiej, autentycznie narodowej, autentycznie chrześcijańskiej. Człowiek, który w tamtej epoce, w czasach powstania warszawskiego, byłby jednym z nas – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, w rozmowie z Jackiem Karnowskim prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, ekspert ONZ.

Prof. Kieżun mówi w wywiadzie m.in. jak przyjął zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Jak sam przyznaje, na początku mało wierzył w możliwość zmiany. Ale  - po I turze wyborów zorientowałem się, że naprawdę pojawiła się szansa na zwycięstwo. To zwłaszcza z perspektywy moich doświadczeń i poglądów kolosalna szansa – mówi prof. Kieżun.

Odnosząc się do osoby prezydenta-elekta, rozmówca Jacka Karnowskiego podkreśla:  - Zna języki obce. Ta ostatnia sprawa jest bardzo ważna. Bo w relacjach międzynarodowych najważniejsze sprawy ustala się w osobistym kontakcie, bez tłumaczy. Znajomość języka jest więc absolutnie niezbędna. Chodzi zwłaszcza o język angielski, dziś język międzynarodowy. Trzeba go znać tak, by swobodnie się porozumiewać bez tłumacza. Dlatego gdy słyszę, że Tusk już po objęciu stanowiska „uczy się pilnie”, ręce mi opadają. Tak nie da się nauczyć języka na odpowiednim poziomie –ocenia prof. Kieżun.

Prof. Kieżun zwrócił również uwagę na odpowiedni poziom moralny prezydenta elekta, jego postawę polityczną rozumianą jako postawa patriotyczna, propolska - To człowiek wychowany przez bardzo przyzwoitą, katolicką rodzinę. A więc już od dzieciństwa kształtowano jego postawę moralną. To coś, co się tworzy właśnie w pierwszych latach życia, także w młodości, i zostaje na całe życie. Jednocześnie to rodzina o bardzo wysokim poziomie kulturowym. Jego rodzice to profesorowie. To nowa jakość. Bo przecież przez 25 lat niemal bez przerwy byliśmy rządzeni przez ludzi niekompetentnych i często niemoralnych.

Karnowski pyta również swego rozmówcę czy „Powstańcy byliby dumni z prezydenta Dudy? – Nie ulega wątpliwości, że to, co on głosi, i to, co reprezentuje w swojej postawie wobec ojczyzny, to kontynuacja naszej perspektywy. Tacy byliśmy. I dlatego jest we mnie taka radość z tego, że wreszcie się udało. Wygrał człowiek z naszego pokolenia, w sensie: z naszej koncepcji, autentycznie polskiej, autentycznie narodowej, autentycznie chrześcijańskiej. Człowiek, który w tamtej epoce byłby jednym z nas. Wierzę, że jego zwycięstwo to początek – podkreśla prof. Kieżun.

 

Cała rozmowa Jacka Karnowskiego z prof. Witoldem Kieżunem, powstańcem warszawskim, ekspertem ONZ, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook