Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kieżun: Andrzej Duda jest jednym z nas

01.07.2015

- To człowiek z naszego pokolenia, w sensie: z naszej koncepcji, autentycznie polskiej, autentycznie narodowej, autentycznie chrześcijańskiej. Człowiek, który w tamtej epoce, w czasach powstania warszawskiego, byłby jednym z nas – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, w rozmowie z Jackiem Karnowskim prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, ekspert ONZ.

Prof. Kieżun mówi w wywiadzie m.in. jak przyjął zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Jak sam przyznaje, na początku mało wierzył w możliwość zmiany. Ale  - po I turze wyborów zorientowałem się, że naprawdę pojawiła się szansa na zwycięstwo. To zwłaszcza z perspektywy moich doświadczeń i poglądów kolosalna szansa – mówi prof. Kieżun.

Odnosząc się do osoby prezydenta-elekta, rozmówca Jacka Karnowskiego podkreśla:  - Zna języki obce. Ta ostatnia sprawa jest bardzo ważna. Bo w relacjach międzynarodowych najważniejsze sprawy ustala się w osobistym kontakcie, bez tłumaczy. Znajomość języka jest więc absolutnie niezbędna. Chodzi zwłaszcza o język angielski, dziś język międzynarodowy. Trzeba go znać tak, by swobodnie się porozumiewać bez tłumacza. Dlatego gdy słyszę, że Tusk już po objęciu stanowiska „uczy się pilnie”, ręce mi opadają. Tak nie da się nauczyć języka na odpowiednim poziomie –ocenia prof. Kieżun.

Prof. Kieżun zwrócił również uwagę na odpowiedni poziom moralny prezydenta elekta, jego postawę polityczną rozumianą jako postawa patriotyczna, propolska - To człowiek wychowany przez bardzo przyzwoitą, katolicką rodzinę. A więc już od dzieciństwa kształtowano jego postawę moralną. To coś, co się tworzy właśnie w pierwszych latach życia, także w młodości, i zostaje na całe życie. Jednocześnie to rodzina o bardzo wysokim poziomie kulturowym. Jego rodzice to profesorowie. To nowa jakość. Bo przecież przez 25 lat niemal bez przerwy byliśmy rządzeni przez ludzi niekompetentnych i często niemoralnych.

Karnowski pyta również swego rozmówcę czy „Powstańcy byliby dumni z prezydenta Dudy? – Nie ulega wątpliwości, że to, co on głosi, i to, co reprezentuje w swojej postawie wobec ojczyzny, to kontynuacja naszej perspektywy. Tacy byliśmy. I dlatego jest we mnie taka radość z tego, że wreszcie się udało. Wygrał człowiek z naszego pokolenia, w sensie: z naszej koncepcji, autentycznie polskiej, autentycznie narodowej, autentycznie chrześcijańskiej. Człowiek, który w tamtej epoce byłby jednym z nas. Wierzę, że jego zwycięstwo to początek – podkreśla prof. Kieżun.

 

Cała rozmowa Jacka Karnowskiego z prof. Witoldem Kieżunem, powstańcem warszawskim, ekspertem ONZ, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook