Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kamiński: Na coś trzeba się zdecydować

22.07.2013

Rozmowa z prof. Antonim Kamińskim, byłym szefem Transparency International Polska.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska przyspiesza ws. finansowania partii politycznych. Co Pan sądzi o pomyśle odcięcia partii od budżetu państwa?

Prof. Antoni Kamiński: Sprawa jest poważna i zależy od woli politycznej. Jak zawsze, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Finansowanie budżetowe partii powoduje, że nie wiadomo, czy partie polityczne są organizacją publiczną, czy prywatną. Partie powstały, jako organizacje obywatelskie. Ludzie wybierali swoich przedstawicieli do parlamentu. Oni zaczynali się skupiać w partie. Partie reprezentowały obywateli i oni popierając partie popierali je również finansowo. Gdy jednak partie są finansowane z budżetu trudno powiedzieć, czy wydając pieniądze partyjne na samochód, którym podróżuje rodzina premiera Tuska na prywatne spotkania, partia popełnia nadużycie czy nie? Czy partia wydając środki na ochronę swojego lidera działa zgodnie z regulacjami czy nie? Partie powinny podlegać kontroli NIK czy nie? W momencie, gdy partia jest finansowana przez obywateli, to rygor finansowy jest luźniejszy. Trudno wtedy organom państwa wtrącać się w to, jak partie wydają pieniądze. Gdyby uznać, że partie są instytucją publiczną, to należałoby w sposób ścisły określić sposób wydatkowania pieniędzy. To w mojej ocenie wydaje się absurdalne.

Finansowanie przez środki prywatne również mają drugie dno?

Finansowanie z darów prywatnych skutkuje tym, że partie będą bardziej realizować interesy tych, którzy łożą na jej działanie. Środowiska słabsze, środowiska w trudnej sytuacji będą jeszcze słabsze. Oczywiście można brać pod uwagę np. związki zawodowe, czy grupy obywateli, jednak różnica jest zauważalna. Z drugiej strony finansowanie partii przez prywatne środki budzi niepokój o wzrost korupcji. Temu zjawisku można jednak na różne sposoby zapobiegać.

Pan jest zwolennikiem którego rozwiązania?

Jestem zwolennikiem finansowania prywatnego, ponieważ w mojej ocenie partie polityczne w kraju zbyt mało biorą pod uwagę obywateli. One liczą się z nimi jedynie, gdy przychodzi do wyborów czy publikacji sondaży. Finansowanie partii przez wyborców będzie zmuszało partie do utrzymywania kontaktu z obywatelami. Ewentualnie można by wiązać finansowanie partii z odpisem podatkowym. Jednak powtarzam w tej sprawie nie ma rozwiązań idealnych, każde ma swoje minusy. Trzeba się ostatecznie zdecydować, określić.

Może wystarczy doprecyzować obecny system i pokazać na co partie mogą wydawać a na co nie?

Oczywiście można uszczelnić ten system. Jednak pamiętajmy, że wtedy wzrośnie również biurokracja w Polsce. Administracja będzie przecież musiała kontrolować partie dokładniej. To znów więc sprawa wyboru, czy chcemy więcej biurokratyzacji, czy większej dowolności partii w wydatkowaniu. Ja nie wiem, które z tych rozwiązań byłoby właściwsze. W mojej jednak ocenie obecne rozwiązania nie wzmacniają konkurencji między partiami.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook