Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kamiński: Na coś trzeba się zdecydować

22.07.2013

Rozmowa z prof. Antonim Kamińskim, byłym szefem Transparency International Polska.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska przyspiesza ws. finansowania partii politycznych. Co Pan sądzi o pomyśle odcięcia partii od budżetu państwa?

Prof. Antoni Kamiński: Sprawa jest poważna i zależy od woli politycznej. Jak zawsze, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Finansowanie budżetowe partii powoduje, że nie wiadomo, czy partie polityczne są organizacją publiczną, czy prywatną. Partie powstały, jako organizacje obywatelskie. Ludzie wybierali swoich przedstawicieli do parlamentu. Oni zaczynali się skupiać w partie. Partie reprezentowały obywateli i oni popierając partie popierali je również finansowo. Gdy jednak partie są finansowane z budżetu trudno powiedzieć, czy wydając pieniądze partyjne na samochód, którym podróżuje rodzina premiera Tuska na prywatne spotkania, partia popełnia nadużycie czy nie? Czy partia wydając środki na ochronę swojego lidera działa zgodnie z regulacjami czy nie? Partie powinny podlegać kontroli NIK czy nie? W momencie, gdy partia jest finansowana przez obywateli, to rygor finansowy jest luźniejszy. Trudno wtedy organom państwa wtrącać się w to, jak partie wydają pieniądze. Gdyby uznać, że partie są instytucją publiczną, to należałoby w sposób ścisły określić sposób wydatkowania pieniędzy. To w mojej ocenie wydaje się absurdalne.

Finansowanie przez środki prywatne również mają drugie dno?

Finansowanie z darów prywatnych skutkuje tym, że partie będą bardziej realizować interesy tych, którzy łożą na jej działanie. Środowiska słabsze, środowiska w trudnej sytuacji będą jeszcze słabsze. Oczywiście można brać pod uwagę np. związki zawodowe, czy grupy obywateli, jednak różnica jest zauważalna. Z drugiej strony finansowanie partii przez prywatne środki budzi niepokój o wzrost korupcji. Temu zjawisku można jednak na różne sposoby zapobiegać.

Pan jest zwolennikiem którego rozwiązania?

Jestem zwolennikiem finansowania prywatnego, ponieważ w mojej ocenie partie polityczne w kraju zbyt mało biorą pod uwagę obywateli. One liczą się z nimi jedynie, gdy przychodzi do wyborów czy publikacji sondaży. Finansowanie partii przez wyborców będzie zmuszało partie do utrzymywania kontaktu z obywatelami. Ewentualnie można by wiązać finansowanie partii z odpisem podatkowym. Jednak powtarzam w tej sprawie nie ma rozwiązań idealnych, każde ma swoje minusy. Trzeba się ostatecznie zdecydować, określić.

Może wystarczy doprecyzować obecny system i pokazać na co partie mogą wydawać a na co nie?

Oczywiście można uszczelnić ten system. Jednak pamiętajmy, że wtedy wzrośnie również biurokracja w Polsce. Administracja będzie przecież musiała kontrolować partie dokładniej. To znów więc sprawa wyboru, czy chcemy więcej biurokratyzacji, czy większej dowolności partii w wydatkowaniu. Ja nie wiem, które z tych rozwiązań byłoby właściwsze. W mojej jednak ocenie obecne rozwiązania nie wzmacniają konkurencji między partiami.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook