Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kamiński: Instytucje działają w sposób fatalny

05.09.2012

To PO jest odpowiedzialna za upadek instytucji w Polsce. I wcale nie widzę, by była ona zainteresowana ich naprawianiem - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Antoni Kamiński z Polskiej Akademii Nauk.

Stefczyk.info: Afera Amber Gold wciąż w centrum uwagi. Pojawiają się kolejne doniesienia, szokujące opinię publiczną. O czym w Pana ocenie świadczy ta afera?

Prof. Antoni Kamiński: Mechanizmy, które widać było przy aferze Amber Gold, nie są rzadkością. Mieliśmy niedawno podobną aferę w USA, tylko tam naciągano ludzi, którzy wkładali minimum po 5 milionów dolarów. W Polsce ucierpiało wielu mniejszych graczy. Można sądzić, że osoby, które powierzają pieniądze takim firmom, to nie tylko naiwniacy, którzy nic nie wiedzą. Naciągani są często ludzie, którzy są wykształceni, inteligentni oraz mają doświadczenie w zarządzaniu swoimi finansami. To pokazuje, że społeczeństwa muszą dysponować odpowiednimi narzędziami, które są konieczne, by chronić obywateli przed tego typu naciągaczami. To jest jedna z funkcji państwa.

W Polsce to zadziałało?

Nie, to nie zadziałało. Instytucje, które mają chronić obywateli, nie zadziałały prawidłowo. Powstał obecnie problem polityczny. Czy zawiedli ludzie czy instytucje? Platforma Obywatelska, zgodnie ze swoim interesem, mówi, że zawiedli ludzie, ale państwo zadziałało dobrze. To stanowisko bardzo wątpliwe. Skoro we wszystkich instytucjach, które powinni zadziałać, zawiedli ludzie, to mamy do czynienia z problemem systemowym. Gdyby zawiódł jeden człowiek, w jednej instytucji, to w dobrze funkcjonującym systemie taki błąd zostałby wychwycony i naprawiony. Mamy więc raczej do czynienia z instytucjami.

Tak mówi opozycja

Tak, ale obie strony tego sporu są niekonsekwentne. Opozycja odrzuca stanowisko PO, że zawiedli ludzie, jednocześnie atakuje personalne człowieka, czyli Donalda Tuska. Mówi, że szef rządu miał dostęp do informacji, ostrzegł syna, ale nie ostrzegł społeczeństwa. Platforma jest niekonsekwentna, ponieważ broniąc Tuska musi wskazywać, że zawiodły instytucje. To wbrew jej stanowisku. W mojej ocenie problem jest jednak instytucjonalny.

Dlaczego?

Przyjmijmy, że premier Tusk przeczytał informację służb na temat Amber Gold. To jest jeden z wielu dokumentów, które trafiają na jego biurko. Ten raport dotyczył jakiegoś faceta, który w mediach był często przedstawiany, jako złote dziecko polskiej przedsiębiorczości. W tej informacji znalazły się uwagi, że prawdopodobnie mamy do czynienia z działalnością przestępczą. Co Tusk mógł zrobić z tą informacją? Pomijając propozycje nonsensowne, można uznać, że mógł zlecić swojemu współpracownikowi, żeby się przyjrzał tej sprawie. Jeśli przeczytał te materiały to powinien tak właśnie zrobić, ponieważ to była ważna sprawa. Mógł jednak również uznać, że instytucje państwa polskiego działają w sposób prawidłowy. Szef rządu miał prawo uznać, że wszystko jest na dobrej drodze, więc on nie musi się tym zajmować. Można zarzucać mu to, że nie poprosił któregoś z kilkuset swoich współpracowników, by dopilnował tej sprawy.

Jednak tak się nie stało, instytucje nie zadziałały

Ta afera po raz kolejny pokazuje, że polskie instytucje działają w sposób fatalny. W związku z tym powinniśmy się zająć w sposób poważny i ponadpartyjny sprawą działania polskiego państwa jako takiego. Potrzebna jest debata, jak te instytucje poprawić. Nie widzę jednak żadnego środowiska politycznego, ani partii, które byłyby takim naprawianiem zainteresowane.

Platforma rządzi w Polsce już niemal 5 lat. Czy to ona jest zatem odpowiedzialna za ten upadek? Czy ona jest zainteresowana naprawieniem tych instytucji?


Oczywiście, to ona jest odpowiedzialna za upadek instytucji w Polsce. I wcale nie widzę, by była ona zainteresowana ich naprawianiem. Jednak żadna partia polityczna nie zastanawia się poważnie, jak naprawić polskie instytucje. Każda mówi wybierzcie nas, my wszystko naprawimy. Nikt nie ma odpowiedzi na pytanie o narzędzia naprawy instytucji. A wiele patologii w tej sprawie sięga dziesięcioleci. I w ten sposób od afery Amber Gold, która dotknęła kilku tysięcy ludzi, przechodzimy do naprawy całego państwa, czyli sprawy 38 milionów obywateli. Musimy spojrzeć na państwo jako całość.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook