Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Hrynkiewicz: Dziwi mnie decyzja prezydenta

01.06.2012

Proszę Państwa, ja byłam na spotkaniu u pana Prezydenta. Mogłam przedstawić wszystkie argumenty, które PiS prezentuje. Chcę powiedzieć, że w żadnym kraju europejskim, w żadnym kraju na świecie w żadnym tempie, w taki sposób i tak drastycznie nie zwiększa się wieku emerytalnego – mówiła prof. Józefa Hrynkiewicz z PiS po spotkaniu u prezydenta Komorowskiego.

Publikujemy treść jej wypowiedzi na konferencji prasowej:

Polska należy do krajów, które mają złą sytuację demograficzną. Przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce jest znacząco krótsza niż w innych krajach. Podobnie, jak istotnie krótsze jest przeżywanie życia w zdrowiu. Wszystkie te argumenty zostały przedstawione.

Ustawa zdaniem prezydenta nie ma żadnych wad konstytucyjnych. Ta ustawa nie rozwiązuje żadnego z problemów. Nie rozwiązuje problemu demograficznego. Ten problem nie polega na tym, że starsi ludzie nie pracują. Problemem demograficznym jest brak pracy dla młodych ludzi. Oni nie mają dochodu, nie mogą założyć rodzin i masowo wyjeżdżają z Polski. Problemem demograficznym Polski jest bardzo wysoka emigracja młodych ludzi. Tu nie chodzi o regulacje rynku pracy, ponieważ nie ma żadnych przedsięwzięć, które sprawnie wprowadzałyby młodych na rynek pracy.

Pamiętajcie Państwo, że 7 miliardów Funduszu Pracy pochodzącego głównie ze składek pracodawców, znajduje się w depozycie u ministra finansów. 3 miliardy środków pochodzących z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest w depozycie u ministra finansów. Więc za 10 miliardów złotych, które przetrzymuje zupełnie bezprawnie, bo tymi funduszami dysponować powinien minister pracy, można by zasilić istotnie możliwość tworzenia miejsc pracy, stażów pracy dla ludzi młodych. Tu oczywiście nic nie jest rozwiązane.

Prezydent oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie ma żadnych badań, nie ma żadnych analiz, nie ma żadnych ocen dotyczących, np. tego, w jakich zawodach można tak długo pracować, jak długo ludzie są wydolni, żeby móc pracować jako kierowcy, czy maszyniści. Nie ma takich danych.

To, co również powiedziałam w czasie rozmowy, w czasie konsultacji, to jest problem, na który państwo nie zwracacie uwagi. To jest problem bardzo niskich emerytur, które pojawią się już w roku 2014, w związku ze stopniowym likwidowaniem systemu ubezpieczenia społecznego i przechodzenie na system kapitałowy. My w roku 2014, wszystko jedno czy ktoś ma oszczędności w ZUS, czy w OFE, przechodzimy na system kapitałowy. To oznacza, że każdy pracownik będzie miał obliczaną sumę wpłaconych składek emerytalnych. Ta suma będzie dzielona na dalsze 18-20 lat życia. Od tego będzie pobierane 19,25 procent podatku. Gdy ktoś przez 35 lat zarabiał 2-2,5 tys. złotych to nie jest w stanie złożyć na najniższą gwarantowaną emeryturę, która obecnie wynosi 645,34 zł. To oznacza, że do wszystkich niskich emerytur trzeba będzie dopłacać z budżetu państwa, albo obniżyć gwarantowane emerytury. To jest istotne zagrożenie.

W Polsce oszczędzamy 300 mln na lekach, ograniczając dostęp chorych i dzieci do leczenia, jeśli oszczędzamy na zasiłkach rodzinnych, ponieważ nie waloryzujemy od 2005 roku kwot, od których wypłaca się zasiłki, jeśli oszczędzamy na zasiłkach na pomocy społecznej, a w tym roku lekką ręką dajemy do OFE 24,2 mld. 9,2 mld to jest składka, która idzie do OFE, a 15 mld płacimy za to, że OFE kupiły obligacje za nasze pieniądze. Taką sumę wpłacamy, co roku, w przyszłości ona będzie wyższa.

To są istotne problemy, które warto rozważać, o których warto rozmawiać. Oczywiście poruszałam w rozmowie takie zagadnienia, jak potrzeba gwarancji zatrudnienia dla osób po 60. Pojawiła się też propozycja partii rządzącej, by odstąpić od gwarancji, ponieważ wtedy pracodawcy na pewno nie będą zatrudniali osób po 60. roku życia, bo jak zatrudnią, to będzie musiał dać jej gwarancje. To jednak przeszło bez większego wrażenia.

Wobec tego, ze zdziwieniem dowiedziałam się z komunikatu PAP, że prezydent ma podpisać dziś, jutro trę ustawę, i po prostu na tym zakończyć ten etap pracy. A czy będą jakieś działania łagodzące, czy będą jakieś środki... Prezydent przyznał rację, że bez środków nie da się ani prowadzić polityki prorodzinnej, nie da się prowadzić zmian na rynku pracy. Czy będzie trudno powiedzieć.

Jeśli dzisiaj rano minister pracy mówi, że na zatrudnienie młodych ludzi ma aż 40 mln i w 43 powiatach będzie prowadził akcję, powiększającą skalę zatrudnienia, to jest to niepoważne.

saż
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook