Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Zorganizowana akcja kneblowania

08.03.2013

Prof. Gliński dal wPolityce.pl: Oceniając całe te pięć miesięcy mojego funkcjonowania w życiu publicznym – myślę, że udało się chyba wprowadzić trochę merytoryki i takiego debatowania programowego.

wPolityce.pl: Panie profesorze, gdyby pan miał podsumować swoją pięciomiesięczną przygodę z wielką polityką w roli kandydata na premiera: co się udało, a co nie? Czy „projekt Gliński” okazał się sukcesem czy porażką?

Prof. Piotr Gliński, kandydat na premiera rządu technicznego: Nie udało się zmienić rządu i to jest niedobrze dla Polski, bo przez to rząd, który nie potrafi rządzić, który jest arogancki i który uprawia propagandę, zamiast polityki – będzie nadal sprawował władzę. I to jest niedobre. Bo w diagnozie zarówno pana prezesa Kaczyńskiego, jak i mojej sytuacja jest bardzo poważna i trzeba zmienić władzę.

Natomiast oceniając całe te pięć miesięcy mojego funkcjonowania w życiu publicznym – myślę, że udało się chyba wprowadzić trochę merytoryki i takiego debatowania programowego. Z trudem, bo z trudem, ale jednak chyba się udało. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i ja organizowaliśmy bardzo wiele spotkań i konferencji, gdzie mówiło się o rzeczach merytorycznych i programowych. Udało mi się także zbudować środowisko ekspertów, którzy pomogli tych rozwiązań szukać. Wykonaliśmy, pracę programową. Prawo i Sprawiedliwość będzie nadal korzystała z tego dorobku. Niektóre z tych spraw przebiły się już do polityki, jako rzeczy ważne. Myślę, że trochę chyba wpłynąłem też na to, żeby sposób uprawiania polityki nieco mniej odwoływał się do chwytów czysto propagandowych. Starałem się cały czas mówić, że sprawy programowe są ważniejsze niż różnego rodzaju zabiegi marketingowe.

Czy ma Pan wrażenie, że przestraszył pan obóz rządzący i dlatego nie pozwolono panu osobiście zaprezentować swojego programu w Sejmie?

To było kneblowanie, to było zorganizowane blokowania całej tej inicjatywy. Przypomnę inicjatywy największej polskiej partii opozycyjnej i konstytucyjnego kandydata na premiera. Czyli obóz rządowy jawnie łamał zasady demokracji.

To było chyba nawet widać. I to w jakimś zakresie dotarło do opinii publicznej. Chociażby to wczorajsze symboliczne łamanie zasad debaty parlamentarnej. Jeżeli w debacie parlamentarnej dotyczącej alternatywy, także personalnej, dotyczącej kandydata na premiera, kandydat nie może zaprezentować swojego programu, a obecny premier wychodzi na trybunę i mówi że nie usłyszał programu – to to już jest skandal skandali! To jest manipulacja manipulacji. To jest oczywiste, że wnioskodawca, reprezentant grupy posłów wnioskodawców Jarosław Kaczyński przedstawił powody, dla których przedstawił konstruktywne wotum. Natomiast kandydat alternatywny, konstytucyjny na premiera powinien przedstawić program. Taka jest logika debaty demokratycznej. Natomiast nam to uniemożliwiono, a potem premier czynił nam z tego zarzut. To szczyt obłudy!

A pomysł z tabletem był pana? Kto to wymyślił?


To nie był mój pomysł, ale ja go zaakceptowałem. W pełni zaakceptował go też prezes Kaczyński.


A co z panem? Czy zamierza pan sformalizować bardziej swoje relacje z PiS? Bierze pan pod uwagę kandydowanie z jej list w jakichkolwiek wyborach?


W tej chwili nic nie zostało jeszcze ustalone, ani przesądzone. Ja teraz muszę z lekkiego dystansu spojrzeć na te ostatnie pięć miesięcy. Ja jestem przecież człowiekiem nowym w polityce. Muszę to skonsultować z najbliższymi. Mam też sporo pracy na uczelni. Głównie będę teraz organizował te płaszczyźnie ekspercką i nadrabiał zaległości na uczelni.


rozmawiała Anna Sarzyńska

wywiad-prof-glinski-skandal-skandali-kandydat-na-premiera-nie-moze-zaprezentowac-programu-a-obecny-premier-robi-zarzut-z-tego-ze-go-nie-uslyszal">cała rozmowa na portalu wPolityce.pl

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook