Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Władze Warszawy sabotują referendum

08.10.2013

"Pani prezydent jest arogancka. (...) Ludzie, którzy są u władzy powariowali."

Stefczyk.info: Dzisiaj odbyła się wspólna konferencja środowisk zaangażowanych w odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydent Warszawy. Czy to znaczy, że potrzeba zmian w stolicy jest na tyle silna, że różne, skrajne, obozy polityczne się ze sobą porozumiały?

Prof. Piotr Gliński, socjolog, kandydat na prezydenta Warszawy: Skrajnym obozem jest chyba tylko Ruch Palikota. Pozostałe środowiska mieszczą się w szeroko pojętej cywilizowanej formule demokratycznej. Porozumiały się one co do diagnozy sytuacji i konieczności zmiany władzy w Warszawie – jednak na poziomie programowym wciąż są widoczne różnice.

Pojawiły się informacje, że w budynkach mieszkalnych, na osiedlach, nie ma obwieszczeń dotyczących referendum – które już przecież za kilka dni. Mieszkańcy nie mają informacji dotyczących miejsc i godzin otwarcia lokali wyborczych.

Do mnie także docierają takie informacje. Na niektórych osiedlach takie ogłoszenia są, na niektórych nie ma. Staramy się dostrzec takie przypadki. Mieszkańcy informują nas o sytuacjach, w których władza, trochę sposobem białoruskim, próbuje utrudniać życie obywatelom. Brzydko mówiąc jest to sabotowanie referendum, poprzez właśnie brak dostępu do informacji, poprzez niedopuszczenia plakatów wyborczych w metrze czy transmisji spotów w programach Polskiego Radia. Niektórzy mieszkańcy mówią, że chcą głosować w referendum – nie są zameldowani w Warszawie, lecz tu mieszkają i pracują – w związku z tym następnego dnia rano sprawdza ich policja czy straż miejska. Jest to takie nękanie, utrudnianie uczestnictwa w referendum. Takie procesy zazwyczaj mają miejsce w krajach o nierozwiniętej demokracji.

Czy myśli pan, że takie utrudnienia, np. z dopisaniem się do spisu wyborców, powstrzymają mieszkańców przed głosowaniem?

Może to mieć jakieś znaczenie, jednak mam nadzieję, że generalnie nie będzie miało wpływu. To jest rzecz, którą powinno się zaskarżyć. Być może ktoś z nas, albo cała „koalicja” złoży na to zażalenie do odpowiednich organów.

Jakby pan skomentował wypowiedź rzecznika rządu Pawła Grasia na antenie Radia Zet, że „nie chciałby się obudzić w Warszawie, w której rządzi Macierewicz, albo ktokolwiek z PiS-u”?

Tego rodzaju politycy nie od dziś uprawiają czarny PR. Inny przedstawiciel tej partii mówił o okupacji Warszawy przez PiS. Takie wypowiedzi, np. że Prawo i Sprawiedliwość jest partią antysystemową, są od lat formułowane przez polityków i elity PO. To jest typowe uprawianie polityki przez budzenie nienawiści do przeciwnika politycznego. Premier Tusk też wielokrotnie odwoływał się do takich chwytów marketingu politycznego. To jest odwołanie do tej szkoły politologicznej, która uważa, że ludzi najlepiej się mobilizuje poprzez negatywne emocje, wzbudzanie nienawiści do kogoś, szkalowanie i formatowanie negatywnego, stereotypowego wizerunku. Na płaszczyźnie realnej jest to absurd, a w sensie politycznym to działanie niegodne. W ten sposób nie można budować racjonalnej debaty opartej na argumentach. Jak ktoś nie ma własnych propozycji, to sięga po mobilizowanie ludzi poprzez negatywne emocje.

Czyli Platforma – także w przypadku kampanii warszawskiej, nie ma argumentów?

Od lat pokazuje to brak argumentów po ich stronie i niechęć do debaty. Mając media, wyciszają rozmowę i zamiast tego straszą ludzi. To jest oddalone od rzeczywistości i żyje tylko wirtualnie, gdzie to stworzyli i formatują. Mnie także próbuje się przedstawić jako osobę nieodpowiedzialną. Od kilku dni wszystkie media mainstreamowe zajmują się tym, że powiedziałem, że warszawiacy powinni mieć spokojny sen i interpretują to, że chcę zabronić rozrywki. Oczywiście, że chcę zabronić bezsensownego hałasu, ale twierdzenie, że przyjdą zamordyści i zabronią się bawić jest manipulacją. Po tej wypowiedzi reporterzy wszystkich stacji „rządowych” telewizyjnych mieli to samo pytanie: czemu ja chce zabronić zabawy w mieście i czy chcę pozamykać miejsca rozrywki. Uprawianie takiej propagandy, to są niedemokratyczne działania, które mają uniemożliwić – i uniemożliwiają, debatę.

Pojutrze taka debata ma się odbyć na Uniwersytecie Warszawskim, zorganizowana przez studentów. Została tam także zaproszona Hanna Gronkiewicz-Waltz, jednak większość komentatorów spodziewa się, że pani prezydent się tam nie zjawi. O czym by świadczyła jej potencjalna nieobecność?

Nie wiadomo czy nie przyjdzie, dajmy jej szansę. Chociaż faktycznie, wszyscy nazywają tą debatę z góry „puste krzesło”. Takie wnioski można wysnuć patrząc na taktykę pani prezydent, jej arogancję, i sposób bycia. Ludzie, którzy są u władzy powariowali. Wydaje im się, że mogą ignorować całą resztę społeczeństwa - odmawiają jakiejkolwiek rozmowy. Premier od wielu lat nie chce udzielać wywiadów niektórym mediom. To jest arogancja władzy, która musi odejść. Wykorzystuje czarny PR i media, które są z nią powiązane – to wygląda groteskowo. Wszystkie pytania, które do mnie kierują dziennikarze prorządowych mediów, są takie same. To jest swoisty dom wariatów.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Rozmawiała Magdalena Czarnecka

fot. Zegar odliczający czas do referendum na rondzie Dmowskiego [PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook