Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: "Tusk niszczy polskie społeczeństwo"

18.07.2013

Donald Tusk wezwał do bojkotu referendum warszawskiego, w którym mieszkańcy mają zdecydować o odsunięciu od władzy prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. To kolejny raz, gdy Tusk wzywa do czegoś, co jest psuciem państwa, kilka lat temu wzywał do niepłacenia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. O taktyce Tuska rozmawiamy z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem.

STEFCZYK.INFO: Oceniając na zimno nie sposób nie zauważyć, że Tusk nawołując do absencji podczas referendum warszawskiego postępuje racjonalnie.

Prof. Piotr Gliński: Z punktu widzenia jego partii to jest racjonalne postępowanie. Bo takie są kalkulacje czysto partyjne, podobnie jak racjonalne było nawoływanie przez Tuska czy ośrodki z nim związane do wysokiej frekwencji w czasie wyborów. Oni wszyscy, włącznie z prezydentem Komorowskim nawoływali do pójścia do wyborów, bo to było korzystne dla PO ze względu na kształtowanie się twardych elektoratów.

Natomiast w takiej sytuacji, w jakiej jest obecnie Warszawa, czyli po kompromitacji pani prezydent, jedyną szansą dla nich jest niska frekwencja. Emocje społeczne są tak rozłożone, że ci, którzy pójdą do referendum, to w większości będą to zwolennicy odwołania, więc z punktu widzenia partii rządzącej jest obniżenie liczby tych, którzy pójdą do referendum.

Natomiast z punktu widzenia kształtowania kultury politycznej, kultury obywatelskiej i demokratycznej jest działaniem destrukcyjnym. Dla funkcjonowania demokracji w długim okresie czasu, nawoływanie do nieuczestniczenia aktywnego jest oczywiście rujnujące.


Donald Tusk od czasu do czasu ujawnia chęć uczestniczenia w destrukcji. Takim znanym przykładem jest nawoływanie do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, czym wpędził w permanentne problemy publiczną telewizję i radio.

Nawoływanie do niepójścia na referendum to nie jest pierwsze działanie destrukcyjne Donalda Tuska. Udowodnił on wielokrotnie, że postrzega politykę jako miejscu, w którym chodzi o sprawowanie władzy, a nie o rozwiązywanie problemów i o dobro wspólne. Strategię polityczną bezwzględnie podporządkowuje swojej grupie interesów i różnych innych grup, które go popierają.

Na tym polega problem naszej polskiej, niedojrzałej jeszcze demokracji. Ludzie rwą ją na strzępy zgodnie ze swoimi interesami i nikt nie chce myśleć o sprawach nadrzędnych.

A przykładów destrukcji ze strony Tuska jest więcej, nie tylko tego wspomnianego abonamentu, a zresztą nie tylko z jego strony. Wystarczy choćby wspomnieć zachowanie Bronisława Komorowskiego. On i Tusk rozgrywali politykę poprzez podburzanie do konfliktów i to takich konfliktów na poziomie nienawiści. Jest to działanie mające prowadzić do utrzymania władzy, ale jest to szalenie niszczące dla kultury politycznej kraju.


Ale wydaje się, że z tym nawoływaniem do absencji w referendum warszawskim Tusk przekroczył masę krytyczną. Nawet media zaprzyjaźnione z nim pokazują hipokryzję tego polityka.

Faktycznie ta bezczelność jest w tym przypadku bardzo widoczna. Oni już się z niczym nie kryją. Chodzi o to, aby wszelkimi sposobami utrzymać władzę. Jeszcze nie łamią prawa, przynajmniej formalnie.

Ale ja bym tak bardzo nie liczył na media, te główne. One się wycofają z tego. Już niedługo usłyszymy inną opowieść, wymyślą coś, ktoś ich przywoła do porządku. Będą w stanie wszystko wykrzywić.

Jeżeli już pan profesor Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) wczoraj mówił, że faktycznie referendum to nie wybory. Podczas wyborów należy być aktywnym, a w czasie referendum już nie trzeba być aktywnym. Nie przypominam sobie, aby pan Stępień mówił to przed referendum dotyczącym wstąpienia do Unii Europejskiej.

Z pewnego punktu widzenia może być to szokujące wydarzenie, ale ja nie widzę dużej zmiany jakości. Jeżeli buduje się całą kampanię polityczną, wyborczą na nienawiści, manipulując opinią publiczną, wracam tu pamięcią do spotu „Zło”, spotu, który przedstawiał niby zwolenników PiS, jako ludzi chorych z nienawiści, a okazało się, że tam występował jakiś prowokator.

To było racjonalne z punktu widzenia partii – nieprzypadkowe, intencjonalne używanie zła w życiu publicznym. A to przecież niszczy nie tylko demokrację, ale też tkankę społeczną. Chcę to podkreślić: Donald Tusk niszczy polskie społeczeństwo. Za to odpowiedzialny jest też Bronisław Komorowski, który milczy. Tak robić nie wolno, bo to będzie się mściło i nasze społeczeństwo będzie wciąż na etapie niedojrzałości demokratycznej. Takie zachowania pokazują, że wszystkie metody są dozwolone, to ludzie będą to naśladować. Nie będzie obyczaju zaklętej reguły, że pewnych rzeczy się nie robi. Wytykamy inne demokracje, ale tam pewnych rzeczy się nie robi. Apelowałbym do opozycji, aby starał się wyróżniać na tle partii rządzącej, aby nie stosowała jej metod walki o władzę. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook