Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Trend zmian się nasila

08.07.2013

Rozmowa z socjologiem, prof. Piotrem Glińskim.

Stefczyk.info: Jak Pan, jako socjolog, odbiera wyniki wyborów w Elblągu? Można na ich podstawie wyciągać jakieś wnioski?

Prof. Piotr Gliński: To jest zdecydowane potwierdzenie zmiany nastrojów, jaką widać w Polsce. Ten trend się obecnie wręcz wzmacnia. Takie zjawiska są spotykane, że gdy pęknie pewien sposób myślenia, bariera zmiany nastrojów następuje szybki spadek poparcia dominującej formacji. Myśmy mieli do czynienia z takim zjawiskiem również w Polsce, zarówno za czasów SLD jak i AWS. Na razie nie mamy w mojej ocenie takiego zjawiska w przypadku PO, ale wybory w Elblągu pokazują, że zjawisko i zmiany w polskim społeczeństwie, jakie widać od kilku miesięcy, mają kontynuację. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę zarówno, że Elbląg to matecznik Platformy Obywatelskiej, a także, że wybory odbywały się przy znaczącej jednostronności dominujących mediów. Niezależnie od tego, że wajcha medialna jest silniej czy słabiej przekładana, media i instytucje publiczne są od lat niechętne jednej stronie politycznej.

Czym to skutkuje?

Media wytworzyły w społeczeństwie negatywny wizerunek jednej strony. Ten wizerunek obecnie zaczyna pękać, ale w pewnych rejonach wciąż jest silny. Nie mamy więc sytuacji, w której można mówić o dominacji nowej siły politycznej. Mamy potwierdzenie, że zmiana następuje. Zmiana nastrojów i zachowań.

PO jest już skazana na marginalizację?

Przestrzegam przed triumfalizmem, choćby dlatego, że instytucje dominujące w polskim życiu publicznym są w jednych rękach. Strona obecnie rządząca ma ogromną przewagę, również w kwestii finansowej. Za Platformą stoją silne grupy interesu, wewnętrzne i zewnętrzne. One będą wspierały bardzo silnie dotychczasowy obóz rządzący. Obecny trend nie jest przesądzony. Spodziewam się ostrej walki i kontrofensywy. Z próbkami tego mieliśmy już do czynienia w Elblągu, gdy sięgnięto po czarny PR. To z resztą typowe dla tej władzy. Ostatnie wybory parlamentarne w dużej mierze wyglądały tak, jak wyglądały, również przez czarny PR. Obecnie znów mamy powrót do straszenia. Słyszy się, że odwrócenie sytuacji politycznej będzie oznaczało wojnę z Rosją, że grozi nam jakiś faszyzm. To wszystko nie jest przypadkowe. Mamy próby wypowiedzenia propagandowej wojny. Spodziewam się, że ona będzie kontynuowana do ostatniego żołnierza.

Na ile ważne będą wyniki "batalii o Warszawę"?

To będzie kolejna niezmiernie ważna batalia, ale sądzę, że ich będzie sporo. Nie spodziewam się, by obecny układ polityczny łatwo oddał władzę, m.in. dlatego, że stoją za nim silne grupy interesów oraz z obawy przez personalnymi konsekwencjami zmian politycznych.

O jakich grupach interesów Pan mówi?

Z jednej strony mówię o silnych grupach politycznych i ekonomicznych, wewnętrznych i zewnętrznych, a z drugiej o grupach klientelistycznych. Jest wiele grup społecznych, które są powiązane z PO i zależne od niej finansowo - urzędnicy, ludzie załapujący się na fundusze europejskiej, na posady polityczne. To są oblrzymie grupy i one będą do ostatniej chwili broniły się i władzy. Łatwo nie będzie. Również Warszawa, batalia o stolicę, będzie zatem miejscem trudnym. To nietypowe społecznie miejsce, centrum władzy. A władza jest od wielu lat w jednym ręku. Ona jest mocno zacementowana.

W ostatnich wypowiedziach Jarosława Kaczyńskiego Pana nazwisko było wymieniane kilka razy, jako potencjalnego kandydata PiS na fotel prezydenta Warszawy. Będzie Pan walczył o stolicę?

Zbyt wcześnie na deklaracje w tej sprawie. Na razie wraz z PiS-em pozytywnie oceniliśmy dotychczasową współpracę. I nadal współpracujemy. Jednak konkretne formy tej współpracy są i będę dostosowane do dynamiki życia publicznego w Polsce. W zależności od tego, jak będzie się rozwijało życie polityczne, będziemy podejmować stosowne decyzje. Na razie nie wiadomo nawet, czy wybory w stolicy będą. Jeśli do nich dojdzie będziemy się zastanawiać, czy ja i moje środowisko będzie się w stanie włączyć w jakieś działania. Mamy z PiS-em wspólny cel, by zbudować w Polsce alternatywną propozycję dla obecnego układu rządzącego. Będziemy w tym kierunku zmierzać. Jeśli będę przydatny to pewnie będę się podejmował jakichś wyzwań, ale za wcześnie, by o tym mówić.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook