Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Trend zmian się nasila

08.07.2013

Rozmowa z socjologiem, prof. Piotrem Glińskim.

Stefczyk.info: Jak Pan, jako socjolog, odbiera wyniki wyborów w Elblągu? Można na ich podstawie wyciągać jakieś wnioski?

Prof. Piotr Gliński: To jest zdecydowane potwierdzenie zmiany nastrojów, jaką widać w Polsce. Ten trend się obecnie wręcz wzmacnia. Takie zjawiska są spotykane, że gdy pęknie pewien sposób myślenia, bariera zmiany nastrojów następuje szybki spadek poparcia dominującej formacji. Myśmy mieli do czynienia z takim zjawiskiem również w Polsce, zarówno za czasów SLD jak i AWS. Na razie nie mamy w mojej ocenie takiego zjawiska w przypadku PO, ale wybory w Elblągu pokazują, że zjawisko i zmiany w polskim społeczeństwie, jakie widać od kilku miesięcy, mają kontynuację. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę zarówno, że Elbląg to matecznik Platformy Obywatelskiej, a także, że wybory odbywały się przy znaczącej jednostronności dominujących mediów. Niezależnie od tego, że wajcha medialna jest silniej czy słabiej przekładana, media i instytucje publiczne są od lat niechętne jednej stronie politycznej.

Czym to skutkuje?

Media wytworzyły w społeczeństwie negatywny wizerunek jednej strony. Ten wizerunek obecnie zaczyna pękać, ale w pewnych rejonach wciąż jest silny. Nie mamy więc sytuacji, w której można mówić o dominacji nowej siły politycznej. Mamy potwierdzenie, że zmiana następuje. Zmiana nastrojów i zachowań.

PO jest już skazana na marginalizację?

Przestrzegam przed triumfalizmem, choćby dlatego, że instytucje dominujące w polskim życiu publicznym są w jednych rękach. Strona obecnie rządząca ma ogromną przewagę, również w kwestii finansowej. Za Platformą stoją silne grupy interesu, wewnętrzne i zewnętrzne. One będą wspierały bardzo silnie dotychczasowy obóz rządzący. Obecny trend nie jest przesądzony. Spodziewam się ostrej walki i kontrofensywy. Z próbkami tego mieliśmy już do czynienia w Elblągu, gdy sięgnięto po czarny PR. To z resztą typowe dla tej władzy. Ostatnie wybory parlamentarne w dużej mierze wyglądały tak, jak wyglądały, również przez czarny PR. Obecnie znów mamy powrót do straszenia. Słyszy się, że odwrócenie sytuacji politycznej będzie oznaczało wojnę z Rosją, że grozi nam jakiś faszyzm. To wszystko nie jest przypadkowe. Mamy próby wypowiedzenia propagandowej wojny. Spodziewam się, że ona będzie kontynuowana do ostatniego żołnierza.

Na ile ważne będą wyniki "batalii o Warszawę"?

To będzie kolejna niezmiernie ważna batalia, ale sądzę, że ich będzie sporo. Nie spodziewam się, by obecny układ polityczny łatwo oddał władzę, m.in. dlatego, że stoją za nim silne grupy interesów oraz z obawy przez personalnymi konsekwencjami zmian politycznych.

O jakich grupach interesów Pan mówi?

Z jednej strony mówię o silnych grupach politycznych i ekonomicznych, wewnętrznych i zewnętrznych, a z drugiej o grupach klientelistycznych. Jest wiele grup społecznych, które są powiązane z PO i zależne od niej finansowo - urzędnicy, ludzie załapujący się na fundusze europejskiej, na posady polityczne. To są oblrzymie grupy i one będą do ostatniej chwili broniły się i władzy. Łatwo nie będzie. Również Warszawa, batalia o stolicę, będzie zatem miejscem trudnym. To nietypowe społecznie miejsce, centrum władzy. A władza jest od wielu lat w jednym ręku. Ona jest mocno zacementowana.

W ostatnich wypowiedziach Jarosława Kaczyńskiego Pana nazwisko było wymieniane kilka razy, jako potencjalnego kandydata PiS na fotel prezydenta Warszawy. Będzie Pan walczył o stolicę?

Zbyt wcześnie na deklaracje w tej sprawie. Na razie wraz z PiS-em pozytywnie oceniliśmy dotychczasową współpracę. I nadal współpracujemy. Jednak konkretne formy tej współpracy są i będę dostosowane do dynamiki życia publicznego w Polsce. W zależności od tego, jak będzie się rozwijało życie polityczne, będziemy podejmować stosowne decyzje. Na razie nie wiadomo nawet, czy wybory w stolicy będą. Jeśli do nich dojdzie będziemy się zastanawiać, czy ja i moje środowisko będzie się w stanie włączyć w jakieś działania. Mamy z PiS-em wspólny cel, by zbudować w Polsce alternatywną propozycję dla obecnego układu rządzącego. Będziemy w tym kierunku zmierzać. Jeśli będę przydatny to pewnie będę się podejmował jakichś wyzwań, ale za wcześnie, by o tym mówić.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook