Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: To nie Smoleńsk nas zatruł

09.12.2012

"Teza o zamachu powinna być jedną z hipotez, które powinny być badane. Tymczasem dziś żadna hipoteza nie jest udowodniona, bo przecież raporty Anodiny czy Millera zostały bardzo istotnie podważone i wciąż nie wiemy, co się stało" - ocenia socjolog.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem na łamach tygodnika "Plus Minus" prof. Gliński ocenia wiele aspektów polskiej polityki. W wywiadzie wyjaśnia motywacje, jakie kierowały nim, gdy zgadzał się na pomysł Jarosława Kaczyńskiego: "Ktoś mi daje możliwość wpływania na rzeczywistość. Ponieważ zajmuję się życiem publicznym, a moja diagnoza tego, co się dzieje, jest bardzo gorzka, to postanawiam z tej propozycji skorzystać. Właśnie po to, by zmieniać rzeczywistość - poza wszystkim to jest ogromne wyzwanie" - ocenia socjolog.

W wywiadzie pada też kwestia katastrofy smoleńskiej i prawdopodobieństwa hipotezy zamachu. Prof. Gliński mówi: "Teza o zamachu powinna być jedną z hipotez, które powinny być badane. Tymczasem dziś żadna hipoteza nie jest udowodniona, bo przecież raporty Anodiny czy Millera zostały bardzo istotnie podważone i wciąż nie wiemy, co się stało" - czytamy w "Plusie Minusie".

Gliński krytykuje też głosy twierdzące, że to PiS gra Smoleńskiem. Według socjologa, taka teza jest nieuprawniona, bo PiS... traci na podnoszeniu tego tematu: "Jeśli grają, to do własnej bramki. Mówiąc wprost, przecież PiS nie opłaca się grać Smoleńskiem! Oni maja nie tylko prawo, ale i obowiązek wyjaśnienia tej tragedii. A jednocześnie wszystko, co robi PiS, zbyt emocjonalnie podnosząc tę sprawę, kończy się jego polityczną porażką" - kończy profesor.

Cała rozmowa dostępna jest na łamach weekendowej "Rzeczpospolitej".

lw, Plus Minus

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook