Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Gliński: Premier jest schowany za szybą propagandy

25.01.2014

"Obecna władza nie potrafi rządzić" - przekonywał prof. Piotr Gliński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze.

Prezentujemy treść przemówienia socjologa podczas konwencji PiS:

Najsilniejsza polska partia polityczna podsumowuje dzisiaj jeden z etapów swojej normalnej, codziennej pracy politycznej – pracy dla Polski. Ta praca to były i są regularne spotkania władz Prawa i Sprawiedliwości z Polakami. Wszystkimi Polakami, bo wszyscy mogli uczestniczyć w tych spotkaniach, brać udział w polityce – nie tylko salonowe elity i mieszkańcy większych aglomeracji, do których w błękitach i pastelach przemawia premier rządu.

To żenujące ustawki medialne: z dziećmi, seniorami – robi to wszystko za szarą szybą propagandy. Robi to zamiast rządzić. Uprawia PR i propagandę zamiast rozwiązywać ludzkie problemy, rozumieć ludzi i używać swojej potężnej władzy – a może nikt w Polsce po 1989 roku nie miał jej tak potężnej jak Tusk – do realizowania dobra publicznego.

Na tym właśnie polega polityka – polityk ma, za przeproszeniem, psi obowiązek robić dobro publiczne, po to są politycy! By rozwiązywali problemy normalnych ludzi i robili to w sposób sprawiedliwy.

Obecna władza nie tylko nie potrafi rządzić, czego dowodów mamy aż nadto – każdy dzień przynosi nowy skandal i świadczy o strukturalnej niesprawności władzy – ale ona także po prostu nie chce rządzić. Chce posiadać, ale nie rządzić. Zajmuje się sama sobą i problemami, które sama sobie stwarza – jak domorośli nieudacznicy na posadach i największa w III RP korupcja polityczna i partyjna. Przede wszystkim ta władza nieustannie zajmuje się propagandą – jedną z najbardziej popularnych praktyk jest rządzenie ad hoc: pedofile, kibole, bestia z Piotrkowa, matki I kwartału... A kogo to obchodzi tu w Przysusze?

W Polsce lokalnej ludzie dawno się zorientowali, że prawdziwy polityk nie może tkwić w medialnym akwarium, propagandowym panopticum, w Matriksie Donalda Tuska. Prawdziwy polityk jest w Przysusze i w tych 314 powiatach, tysiącach polskich gmin. Codziennie jest blisko ludzi i przez bezpośrednie spotkania jest z ludźmi i to ludźmi całej Polski.

Aby rozwiązywać problemy Polaków, ten polityk musi mieć odpowiedni program i wolę jego realizacji. Obecny rząd nie ma takiego programu, planu i takiej strategii. Próby przygotowania strategii sektorowych zakończyły się kompromitacją. Rząd Tuska nie potrafi na przykład przyjąć koncepcji rozwoju energetyki – a to sprawa strategiczna dla państwa. Nie ma też żadnej sensownej koncepcji wydawania pieniędzy europejskich. Ten plik papierów, którymi premier wymachiwał to standardowa umowa partnerska, a nie precyzyjny plan. Takiego planu nie ma, nie ma objazdu po Polsce – tuskobus stoi zepsuty w garażu.

Trudno jechać w Polskę, gdy obiecywało się jej zwinięcie. Według strategii ministra Boniego mieliśmy realizować rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny, co skazywało Polskę lokalną na wymarcie.

Co najbardziej bolesne, marnowane są polskie szanse – marnowany jest nasz potencjał, nasze możliwości. Szkoda naszej wspólnej Polski dla Donalda Tuska zamkniętego w Warszawie pod kloszem propagandy.

Obywatel dysponuje bronią, której broni się każda arogancka władza – tą wolą jest wola zmiany, aktywna i odpowiedzialna wola zmiany. I my tę wolę zrealizujemy, uruchomimy. Tu jest Polska – nie w Warszawie, Alejach Ujazdowskich, ale tutaj. To przekonanie należy przekuć na program dla ludzi, a nie dla elit, grup interesu, oligarchów i ludzi zamożnych.

Potrzebujemy programu odnoszącego się do dobra wspólnego, wypracowanego w stałym kontakcie z Polakami i to wszystkimi Polakami. Polska potrzebuje polityków autentycznych, może szorstkich, niepokornych i źle czujących się w studiach telewizyjnych, ale rozumiejących potrzeby zwykłych ludzi.

Nie ma Polski elit i Polski peryferyjnej i niedorosłej do Europy. Jest jedna Polska!

not. svit

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook