Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Premier jest schowany za szybą propagandy

25.01.2014

"Obecna władza nie potrafi rządzić" - przekonywał prof. Piotr Gliński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze.

Prezentujemy treść przemówienia socjologa podczas konwencji PiS:

Najsilniejsza polska partia polityczna podsumowuje dzisiaj jeden z etapów swojej normalnej, codziennej pracy politycznej – pracy dla Polski. Ta praca to były i są regularne spotkania władz Prawa i Sprawiedliwości z Polakami. Wszystkimi Polakami, bo wszyscy mogli uczestniczyć w tych spotkaniach, brać udział w polityce – nie tylko salonowe elity i mieszkańcy większych aglomeracji, do których w błękitach i pastelach przemawia premier rządu.

To żenujące ustawki medialne: z dziećmi, seniorami – robi to wszystko za szarą szybą propagandy. Robi to zamiast rządzić. Uprawia PR i propagandę zamiast rozwiązywać ludzkie problemy, rozumieć ludzi i używać swojej potężnej władzy – a może nikt w Polsce po 1989 roku nie miał jej tak potężnej jak Tusk – do realizowania dobra publicznego.

Na tym właśnie polega polityka – polityk ma, za przeproszeniem, psi obowiązek robić dobro publiczne, po to są politycy! By rozwiązywali problemy normalnych ludzi i robili to w sposób sprawiedliwy.

Obecna władza nie tylko nie potrafi rządzić, czego dowodów mamy aż nadto – każdy dzień przynosi nowy skandal i świadczy o strukturalnej niesprawności władzy – ale ona także po prostu nie chce rządzić. Chce posiadać, ale nie rządzić. Zajmuje się sama sobą i problemami, które sama sobie stwarza – jak domorośli nieudacznicy na posadach i największa w III RP korupcja polityczna i partyjna. Przede wszystkim ta władza nieustannie zajmuje się propagandą – jedną z najbardziej popularnych praktyk jest rządzenie ad hoc: pedofile, kibole, bestia z Piotrkowa, matki I kwartału... A kogo to obchodzi tu w Przysusze?

W Polsce lokalnej ludzie dawno się zorientowali, że prawdziwy polityk nie może tkwić w medialnym akwarium, propagandowym panopticum, w Matriksie Donalda Tuska. Prawdziwy polityk jest w Przysusze i w tych 314 powiatach, tysiącach polskich gmin. Codziennie jest blisko ludzi i przez bezpośrednie spotkania jest z ludźmi i to ludźmi całej Polski.

Aby rozwiązywać problemy Polaków, ten polityk musi mieć odpowiedni program i wolę jego realizacji. Obecny rząd nie ma takiego programu, planu i takiej strategii. Próby przygotowania strategii sektorowych zakończyły się kompromitacją. Rząd Tuska nie potrafi na przykład przyjąć koncepcji rozwoju energetyki – a to sprawa strategiczna dla państwa. Nie ma też żadnej sensownej koncepcji wydawania pieniędzy europejskich. Ten plik papierów, którymi premier wymachiwał to standardowa umowa partnerska, a nie precyzyjny plan. Takiego planu nie ma, nie ma objazdu po Polsce – tuskobus stoi zepsuty w garażu.

Trudno jechać w Polskę, gdy obiecywało się jej zwinięcie. Według strategii ministra Boniego mieliśmy realizować rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny, co skazywało Polskę lokalną na wymarcie.

Co najbardziej bolesne, marnowane są polskie szanse – marnowany jest nasz potencjał, nasze możliwości. Szkoda naszej wspólnej Polski dla Donalda Tuska zamkniętego w Warszawie pod kloszem propagandy.

Obywatel dysponuje bronią, której broni się każda arogancka władza – tą wolą jest wola zmiany, aktywna i odpowiedzialna wola zmiany. I my tę wolę zrealizujemy, uruchomimy. Tu jest Polska – nie w Warszawie, Alejach Ujazdowskich, ale tutaj. To przekonanie należy przekuć na program dla ludzi, a nie dla elit, grup interesu, oligarchów i ludzi zamożnych.

Potrzebujemy programu odnoszącego się do dobra wspólnego, wypracowanego w stałym kontakcie z Polakami i to wszystkimi Polakami. Polska potrzebuje polityków autentycznych, może szorstkich, niepokornych i źle czujących się w studiach telewizyjnych, ale rozumiejących potrzeby zwykłych ludzi.

Nie ma Polski elit i Polski peryferyjnej i niedorosłej do Europy. Jest jedna Polska!

not. svit

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook