Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Polska zarządzana przez bałagan

21.02.2013

Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, kandydatem na premiera Polski.

Stefczyk.info: W Polsce pogarszają się wskaźniki ekonomiczne. W tym momencie koalicja rządowa daje zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego. Jak Pan to tłumaczy?

Prof. Piotr Gliński: To oznacza jakąś uległość polityczną wobec liderów europejskich, szczególnie pani Merkel, którzy promują ten pakt. Jest to sytuacja zadziwiająca. Mamy konstytucyjne bariery dotyczące długu publicznego, bezpieczeństwa makroekonomicznego. Po co więc narzucać sobie zewnętrzne przepisy, które skutkują ograniczeniami finansowymi? Nie jest dla mnie również jasna kwestia składki Polski do funduszu stabilizacyjnego. Ten pakt formalnie nie jest związany z funduszem, ale z drugiej strony Angela Merkel chciałaby bardzo, żeby był związany. Istnieje więc poważne niebezpieczeństwo, że nasze rezerwy będą wykorzystywane do pomocy innym krajom niż Polska, np. Grecji czy Portugalii. To jest bardzo niepokojące. Podobnie jak zapis o możliwej ingerencji w kwestię budżetu kraju suwerennego. To nie wygląda dobrze. Nie widzę powodu, by podpisywać zobowiązanie, które nie daje nam nic. Symboliczna obecność nawet bez prawa głosu być może jest istotna dla dygnitarzy, ale nie daje żadnej realnej siły Polsce w polityce europejskiej.

Co taką siłę nam może dać?

Realną siłę da nam polska gospodarka, jeśli nie będzie obciążana dyktatem europejskim i wybije się na konkurencyjność. Wtedy będziemy mogli być podmiotem. Dbajmy o polską gospodarkę i nie liczmy na to, że ona będzie się rozwijała pod dyktando Europy. Kraje europejskie przecież wcale nie mają interesu, by polska gospodarka była bardziej konkurencyjna niż gospodarki innych krajów UE. To trzeba zrozumieć. Musi być równowaga między zasadą solidarności i wspólnego rynku. My oddajemy swój rynek na pastwę silniejszych gospodarczo krajów, a o solidarność musimy prosić, wieszać się u klamki. To nie jest w porządku. W tym sensie pęd do podpisania paktu fiskalnego jest smutny i niewłaściwy.

Pakt utrudni polskiej gospodarce wybicie się na konkurencyjność?

Może tak być. My bowiem nie będziemy mieli możliwości swobodnego operowania proporcjami makroekonomicznymi w polskiej gospodarce. Tymczasem ostre wymogi i restrykcje gospodarcze mogą spowodować, że będziemy mieli ogromny problem z wyjściem z kryzysu. To także skazuje naszą gospodarkę na dalszą zależność od gospodarki niemieckiej i brak możliwości wybicia się na wyższy poziom konkurencyjności.

Zorganizował pan w Sejmie kolejną konferencję programową. Tym razem omawiali państwo sprawę bezpieczeństwa narodowego Polski.

Niestety kolejny raz bardzo nieliczne media pojawiły się na konferencji. Moja misja oparta jest na Konstytucji RP, w której zapisana została instytucja konstruktywnego wotum nieufności. Media, konkurenci polityczni mogą mnie traktować jak chcą. Jednak konstytucja jest w tej sprawie jasna. Media wolą zajmować się sprawą związków partnerskich czy innymi głupstwami, zamiast podstawowymi i realnymi problemami, którymi żyją miliony Polaków. To fałszowanie rzeczywistości. My nie mamy możliwości przekazu programowego. W czwartek zorganizowaliśmy czwartą konferencję programową. Eksperci przedstawili problem służb specjalnych i bezpieczeństwa narodowego. Mówiliśmy o wielu aspektach tej sprawy. Mówiliśmy m.in. o bezpieczeństwie fiskalnym Polski. Okazuje się bowiem, że polski system podatkowy, szczególnie dotyczący VATu, jest tak dziurawy, że tracimy kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Polska władza, rząd patrzy na to bezradnie. Ten proceder trwa od dawna, ale politycy zajmują się związkami partnerskimi i innymi błahostkami, a jednocześnie mówią, że nie ma na politykę prorodzinną. Są te pieniądze, ale one przez dziurawe systemy poboru danin zostały rozkradzione. Za to są odpowiedzialni ludzie rządzący Polską. Proszę odpowiedzieć mi, czy tak jest czy tak nie jest? Od kiedy wiadomo co dzieje się z VATem na pręty metalowe, na złom itd. Ja słyszałem, że o tej sytuacji wiadomo od roku. Co robią służby? Co robi państwo, żeby to zatrzymać? Szacunek strat na braku bezpieczeństwa fiskalnego opiewa na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. To jest problem.

W służbach również jest problem?

Tak, mówiliśmy o tym na konferencji. Brakuje pomysłu na służby. Do dziś nie ma szefa ABW, nie wiadomo, w jakim kierunku ma iść reforma służb. Jest bałagan. Polska jest zarządzana przez bałagan i propagandę. To jest sytuacja skandaliczna. Armia - jak mówił gen. Polko - składa się z korpusu ekspedycyjnego i skansenu. Jest skansen. Mamy tłumy generałów dekowników, a w jednostkach specjalnych mamy jednego generała. Niech mi panowie rządzący w Polsce odpowiedzą dlaczego tak jest? Ja nie jestem populistą. Proszę o debatę, proszę o odpowiedź na pytanie czy to jest racjonalne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook