Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Polska zarządzana przez bałagan

21.02.2013

Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, kandydatem na premiera Polski.

Stefczyk.info: W Polsce pogarszają się wskaźniki ekonomiczne. W tym momencie koalicja rządowa daje zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego. Jak Pan to tłumaczy?

Prof. Piotr Gliński: To oznacza jakąś uległość polityczną wobec liderów europejskich, szczególnie pani Merkel, którzy promują ten pakt. Jest to sytuacja zadziwiająca. Mamy konstytucyjne bariery dotyczące długu publicznego, bezpieczeństwa makroekonomicznego. Po co więc narzucać sobie zewnętrzne przepisy, które skutkują ograniczeniami finansowymi? Nie jest dla mnie również jasna kwestia składki Polski do funduszu stabilizacyjnego. Ten pakt formalnie nie jest związany z funduszem, ale z drugiej strony Angela Merkel chciałaby bardzo, żeby był związany. Istnieje więc poważne niebezpieczeństwo, że nasze rezerwy będą wykorzystywane do pomocy innym krajom niż Polska, np. Grecji czy Portugalii. To jest bardzo niepokojące. Podobnie jak zapis o możliwej ingerencji w kwestię budżetu kraju suwerennego. To nie wygląda dobrze. Nie widzę powodu, by podpisywać zobowiązanie, które nie daje nam nic. Symboliczna obecność nawet bez prawa głosu być może jest istotna dla dygnitarzy, ale nie daje żadnej realnej siły Polsce w polityce europejskiej.

Co taką siłę nam może dać?

Realną siłę da nam polska gospodarka, jeśli nie będzie obciążana dyktatem europejskim i wybije się na konkurencyjność. Wtedy będziemy mogli być podmiotem. Dbajmy o polską gospodarkę i nie liczmy na to, że ona będzie się rozwijała pod dyktando Europy. Kraje europejskie przecież wcale nie mają interesu, by polska gospodarka była bardziej konkurencyjna niż gospodarki innych krajów UE. To trzeba zrozumieć. Musi być równowaga między zasadą solidarności i wspólnego rynku. My oddajemy swój rynek na pastwę silniejszych gospodarczo krajów, a o solidarność musimy prosić, wieszać się u klamki. To nie jest w porządku. W tym sensie pęd do podpisania paktu fiskalnego jest smutny i niewłaściwy.

Pakt utrudni polskiej gospodarce wybicie się na konkurencyjność?

Może tak być. My bowiem nie będziemy mieli możliwości swobodnego operowania proporcjami makroekonomicznymi w polskiej gospodarce. Tymczasem ostre wymogi i restrykcje gospodarcze mogą spowodować, że będziemy mieli ogromny problem z wyjściem z kryzysu. To także skazuje naszą gospodarkę na dalszą zależność od gospodarki niemieckiej i brak możliwości wybicia się na wyższy poziom konkurencyjności.

Zorganizował pan w Sejmie kolejną konferencję programową. Tym razem omawiali państwo sprawę bezpieczeństwa narodowego Polski.

Niestety kolejny raz bardzo nieliczne media pojawiły się na konferencji. Moja misja oparta jest na Konstytucji RP, w której zapisana została instytucja konstruktywnego wotum nieufności. Media, konkurenci polityczni mogą mnie traktować jak chcą. Jednak konstytucja jest w tej sprawie jasna. Media wolą zajmować się sprawą związków partnerskich czy innymi głupstwami, zamiast podstawowymi i realnymi problemami, którymi żyją miliony Polaków. To fałszowanie rzeczywistości. My nie mamy możliwości przekazu programowego. W czwartek zorganizowaliśmy czwartą konferencję programową. Eksperci przedstawili problem służb specjalnych i bezpieczeństwa narodowego. Mówiliśmy o wielu aspektach tej sprawy. Mówiliśmy m.in. o bezpieczeństwie fiskalnym Polski. Okazuje się bowiem, że polski system podatkowy, szczególnie dotyczący VATu, jest tak dziurawy, że tracimy kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Polska władza, rząd patrzy na to bezradnie. Ten proceder trwa od dawna, ale politycy zajmują się związkami partnerskimi i innymi błahostkami, a jednocześnie mówią, że nie ma na politykę prorodzinną. Są te pieniądze, ale one przez dziurawe systemy poboru danin zostały rozkradzione. Za to są odpowiedzialni ludzie rządzący Polską. Proszę odpowiedzieć mi, czy tak jest czy tak nie jest? Od kiedy wiadomo co dzieje się z VATem na pręty metalowe, na złom itd. Ja słyszałem, że o tej sytuacji wiadomo od roku. Co robią służby? Co robi państwo, żeby to zatrzymać? Szacunek strat na braku bezpieczeństwa fiskalnego opiewa na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. To jest problem.

W służbach również jest problem?

Tak, mówiliśmy o tym na konferencji. Brakuje pomysłu na służby. Do dziś nie ma szefa ABW, nie wiadomo, w jakim kierunku ma iść reforma służb. Jest bałagan. Polska jest zarządzana przez bałagan i propagandę. To jest sytuacja skandaliczna. Armia - jak mówił gen. Polko - składa się z korpusu ekspedycyjnego i skansenu. Jest skansen. Mamy tłumy generałów dekowników, a w jednostkach specjalnych mamy jednego generała. Niech mi panowie rządzący w Polsce odpowiedzą dlaczego tak jest? Ja nie jestem populistą. Proszę o debatę, proszę o odpowiedź na pytanie czy to jest racjonalne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook