Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Odbudujmy demokrację w Polsce

07.09.2015

Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, szefem Rady Programowej PiS, kandydatem do Sejmu.

Stefczyk.info: W referendum, jakie zarządził prezydent Bronisław Komorowski, wzięło udział jedynie 7,48 proc. uprawnionych. Czy czuje Pan satysfakcję, że referendum przeciwnika politycznego się nie udało, czy też raczej załamuje Pan ręce wobec tak niskiej frekwencji?

Prof. Piotr Gliński: Nie czuję żadnej satysfakcji. Mamy kompromitację dotychczasowych elit przywódczych, czyli byłego już prezydenta, PO i PSL. Koalicja zgodziła się na to referendum. Oni odpowiadają za stan polskich elit. A polskie elity doprowadziły do kolejnej kompromitacji demokracji. 8 lat niszczenia demokracji doprowadziło do tego, że mieliśmy tak niską frekwencję i zmarnowane 100 milionów złotych. Dziś potrzebna jest Polsce zmiana władzy, ale i odbudowa wspólnoty oraz demokracji. To jedna z podstawowych potrzeb. Mówimy od lat, że rządzący utrzymują się przy władzy za pomocą niszczenia demokracji. Czynią to na szczeblu instytucjonalnym, emocjonalnym... Budzenie nienawiści, by utrzymać się przy władzy, jest rzeczą absolutnie karygodną. Ci ludzie powinni zniknąć z życia publicznego raz na zawsze. To referendum jest kolejnym potwierdzeniem tych obserwacji.

Paweł Kukiz w reakcjach na referendum wskazał, że partie polityczne, głównie PO i PiS, nie zaangażowały się w promocję referendum. W jego ocenie gdyby to zrobiły, frekwencja byłaby wyższa. Widzi Pan jakieś zaniechania w działaniu partii w tej sprawie?

Partie polityczne w różny sposób włączały się w promowanie referendum. Jednak tu nie jest istotne promowanie referendum – to powinno być oczywiste, uczestnictwo ludzi powinno być oczywiste. Problem w Polsce jest szerszy. Na tle całego kryzysu demokracji widać, że instytucje demokracji bezpośredniej nie działają i nie będą działały. I to niezależnie od tego, jakie tematy będą poruszane w referendum. Trzeba najpierw naprawić polską demokrację.

W tym przypadku jednak zdaje się dobór tematów miał swoje znaczenie?

Oczywiście, temat referendum nie był bez znaczenia. Mieliśmy do czynienia z tematem sztucznym, nieautentycznym, wynikającym z koniunktury politycznej. Przecież prezydent Komorowski chciał tym referendum odbić się z porażki po I turze wyborów. Brak słów do oceny takiego zachowania polityka. Takie zachowanie powinno polityka i jego grupę polityczną wykreślić z życia publicznego.

To nie zbyt radykalne oczekiwanie?

To, co się stało, jest karygodne. Szkody w polskiej demokracji są ogromne. Mówimy o tym często. Jako socjolog mówię o tym od dawna. Mamy niszczenie demokracji, instytucji i wartości demokratycznych. To szalenie szkodliwe. A zarzuty Pawła Kukiza, o które Pan pyta? Nie chcę tego komentować. Paweł Kukiz jest autentyczny w tym, co robi, ale trudno jego zarzuty komentować i brać na poważnie. Wbrew temu, co mówi Kukiz, jego działania nie sprzyjają odbudowie wartości demokratycznych.

Dlaczego Pan tak mówi? Przecież Kukiz walczy, by dać więcej władzy w ręce ludzi?

To jest kuriozum. Nie ma demokracji bez partii politycznych. To, co mówi Paweł Kukiz, jest populistyczne i nierozsądne. Trzeba oczywiście poprawiać jakość funkcjonowania partii politycznych. To jest oczywiste. Do zrobienia jest bardzo wiele. Jednak nie można działać tak, jak robi Paweł Kukiz, czy jak działa establishment rządzący.

W mediach już słychać wiadomości, że frekwencja niby niska, ale za to zdecydowana większość głosowała za JOW-ami i za zmianami w systemie finansowania partii politycznych. Sądzi Pan, że to może mieć jakieś polityczne konsekwencje?

Mówi Pan o mediach mainstreamowych? To nie są media. To są tuby propagandowe pewnych grup interesów, więc nie traktujmy ich jako media. To z racji przewagi tych mediów w Polsce nie ma demokracji. Mamy co najwyżej ćwierćdemokracji. Te media zapewne będą wymyślały jakieś propagandowe głupstwa na temat referendum. Słyszeliśmy już z ust Jacka Protasiewicza, że to prezydent Duda jest odpowiedzialny za zmarnowanie 100 milionów złotych. To jest niebywałe. Prezydent Duda odpowiada za referendum, jak Polska odpowiada za II wojnę światową, Holokaust... Takich kretynizmów można wymyślać wiele. I media będą wymyślały, np. to, żeby powtarzać, że większość opowiedziała się za JOW-ami. Większość z 7 procent uprawnionych? To kuriozum. To nie ma żadnego znaczenia. Jeśli ktoś będzie opowiadał, że jakiś rozkład przy 7-procentowej frekwencji, cokolwiek znaczy, to kłamie i manipuluje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook