Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Niewykorzystany potencjał obywateli

16.06.2013

Prezentujemy skrót przemówienia prof. Piotra Glińskiego podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Katolików na Jasnej Górze. Socjolog mówił o tym, jak ruch katolicko-obywatelski może wpłynąć na zmiany w kraju.

Szanowni Państwo, w co najmniej dwóch referatach była mowa o samoorganizacji katolickiej, o oporze katolików wobec tego, co działo się na przykład w PRL-u, a także o tym, jakie są prawa katolików w tej kwestii. Będę mówił w zasadzie z punktu widzenia socjologa o tym, jak można opisać socjologicznie ten wielki ruch katolicki, który w Polsce funkcjonuje i jak wygląda jego rola obecnie.

Od zarania wieków ludzie żyją we wspólnotach, także współcześnie nie udaje się projekt społeczeństwa jednostki. Olbrzymią rolę w określeniu kształtu narodu i społeczeństw odgrywa wciąż ludzka aktywność ukierunkowana na realizację rozmaitych wartości. Kształt, aksjologiczna treść i podstawa, w końcu polityczne cele i zadania każdego społeczeństwa zależą w gruncie rzeczy od siły i dynamiki owych mniejszych i średnich wspólnot wartości.

Ten charakter wspólnot wtórnych określany jest mianem społeczeństwa obywatelskiego. Sektor obywatelski w Polsce stanowi wciąż niewykorzystaną szansę i zmarnowany potencjał. Wystąpiły także w ostatnich latach częściowe procesy europeizacji sektora obywatelskiego, których skutki dla tego sektora są niejednoznaczne.

Obecny kryzys demokracji i władzy w Polsce polegający na permanentnym nierozwiązywaniu polskich problemów jest w znacznej mierze słabości tego społeczeństwa obywatelskiego, które nie spełnia podstawowych funkcji w demokracji, funkcji kontrolnej. A to społeczeństwo mogłoby odgrywać pozytywną rolę przy zmianie.

W ruchu katolicko-obywatelskim tkwi obecnie najważniejszy potencjał zmiany społeczno-politycznej. Kościół ma pełne prawo i obowiązek angażowania się w życie publiczne!

Prof. Piotr Gliński

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook