Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Konieczna jest odbudowa zaufania

28.02.2013

Polska potrzebuje równowagi, aby stawić czoła kryzysowi gospodarczemu, finansowemu, kryzysowi zaufania, kryzysowi demokracji. Zacząć musimy od odbudowy zaufania i poczucia wspólnoty, a temu ma służyć rząd techniczny, nie związany z grupami interesów - uważa prof. Gliński.

Z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, wykładowcą akademickim, kandydatem PiS na premiera rządu technicznego, rozmawia Artur S. Górski.

 - Powołanie „rządu technicznego” to zadanie niemal karkołomne w sytuacji, gdy w 2013 rok weszliśmy ze zdewastowaną gospodarką, degradacją strukturalną. Za poziom życia odpowiada rząd. Czy obecna koalicja wyczerpała swoje możliwości, a rząd techniczny będzie receptą na pikowanie w dół?

- Wiem, mam nadzieję, że podołam, wraz z grupą ekspercką, zadaniu zatrzymania tego procesu. Jeśli bym tego nie wiedział nie podejmowałbym się zadania tworzenia rządu…

- Stan państwa może się okazać bardziej dramatyczny, niż dzisiaj nam prezentują rządzący. Czy zna Pan stan faktyczny naszej gospodarki?

- Musimy się opierać na danych oficjalnych, płynących z kręgów władzy, uzupełnionych o opinie niezależnych ekspertów. Jaki jest rzeczywisty stan państwa, jego finansów dowiemy się po przejęciu rządów. Polska potrzebuje dobrego gospodarza. Rząd techniczny jest najlepszym rozwiązaniem, bo wolny jest od politycznych uzależnień i wpływów grup interesów.

- Czyżby taki rząd byłby wolny od bieżącej polityki? Przecież wysuwa kandydata na premiera rządu technicznego lider opozycji Jarosław Kaczyński?

- To nie znaczy, że będzie sterował rządem. Trzeba odsunąć obecny układ polityczny.

- Wielu kontestuje ten układ i snuje czarne perspektywy dla kraju. Nie tylko politycy PiS.

- Rzeczywiście, nie tylko PiS. Na spotkaniu z klubem SLD zetknąłem się z opiniami, że jest gorzej niż to postrzegamy. Sojusz stan państwa ocenia bardzo negatywnie.

- Załamanie grozi systemowi ubezpieczeń społecznych. Rząd zagarnął pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Zajmujemy 209. miejsce na świecie pod względem dzietności. ZUS brakuje pieniędzy, aby zapewnić wypłaty rent i emerytur.  Czy uda się położyć tamę demograficznej degradacji Kraju? 

- Prorodzinny program Pis był prezentowany podczas debaty „Teraz rodzina”. Jest kilka modeli koniecznych do zrealizowania, korzystnych dla polityki prorodzinnej.  To urlopy macierzyńskie dla wszystkich matek, rodzinne stypendia i rzeczywiste ulgi podatkowe dla rodzin z trójka i więcej dzieci. Na razie bowiem rodziny wielodzietne są przez system podatkowy poszkodowane. Decydujący się świadomie na utrzymywanie rodziny nie mogą być dyskryminowane. Rzeczą państwa jest też wsparcie rodzin słabych. Na poszerzenie obszaru wykluczenia nas nie stać i nie powinniśmy się na to godzić, jako społeczeństwo. Naszym założeniem jest stworzenie państwa, które wspiera rozwój rodziny.

- Ale jak sfinansować dodatkowe świadczenia i ulgi skoro budżet państwa już się nie domyka?

- Państwo w obecnym modelu nie wywiązuje się z zobowiązania wobec obywateli. A rezerwy są. Rząd chociażby zebrał o prawie 20 miliardów złotych mniej wpływów podatkowych z VAT, akcyzy, podatku od gier. Cechą dobrego gospodarza jest prawidłowe wyliczenie budżetu. Dobry gospodarz intensyfikuje gospodarkę, stymuluje popyt.

- Mamy taki stan demokracji, w którym nie ma racji bytu normalny spór polityczny i rywalizacja na programy…

-  Mamy politykę propagandową i propagandę polityczną w miejsce merytorycznej dyskusji. Trudno się dziwić, że prestiż i zaufanie do ludzi polityki spada. Naszym celem jest odbudowa zaufania i poczucia wspólnoty, ratowanie systemu wartości i aspiracji, aby  wydobyć Polaków ze strefy wykluczenia społecznego i kulturowego.

- Odbudowa wspólnoty i solidarności? Tymczasem ludzie władzy, mimo, że przy rocznicowych okazach odwołują się do dziedzictwa Sierpnia’80, widzieliby związek noszący nazwę „Solidarność” w gablocie muzealnej. Czyżby nadchodził kres związków zawodowych? 

- Związki zawodowe są bardzo istotnym elementem równomiernego rozłożenia głosów w debacie o państwie. To oczywiste. Mamy wspólnie ustalać warunki brzegowe i porozumiewać się. Takie są warunki równoważenia systemu. Okazuje się, że chociażby w próbach odblokowania środków finansowych zgromadzonych na Funduszu Pracy, że związkowcy mają wspólne zdanie z pracodawcami.

- Fundusz Pracy, ten dodatkowy podatek celowy, to jednak za mało…

- Oczywiście on sam w sobie nie pobudzi gospodarki. Walka z bezrobociem wymaga wprowadzenia rozwiązań o wiele szerszych. Wymaga swoistego paktu społecznego.

- Pakt związkowców, polityków, biznesu? Trudne zadanie. Jak ocenia Pan dość mizerną kondycję polskiej klasy politycznej, gdy nie myśl państwowa, a błyskotliwa puenta przekonuje wyborców w dobie „demokracji medialnej”, nie programy? To teatrzyk polityki?

-  Zgadzam się, że polska klasa polityczna jest na niskim poziomie i kieruje się w większości wąsko pojętym interesem ekonomicznym i politycznym swojej grupy. Brakuje realnej debaty publicznej. W efekcie mamy do czynienia z demokracja fasadową, pozbawioną mechanizmów kontroli społecznej. By to zmienić, pokazać alternatywę, przyszedłem do polityki

- Niestety, mamy do czynienia i z fasadowym rządzeniem i zacementowaną scenę polityczną, na której występują od lat ci sami aktorzy…

- Ten smutny obraz rozmywa się  w medialnym przekazie. My proponujemy w reformowaniu kraju pakt społeczny na czas kryzysu i pakt samorządowy. Mamy tylko zręby społeczeństwa obywatelskiego. W samorządach jest potencjał, ale są one nadmiernie obciążane zadaniami państwa. Przy bezradności obecnego rządu trzeba zawrzeć też pakt społeczny do walki z bezrobociem, na rzecz pracy. Pakt obywatelski, obejmujący przedstawicieli rządu i instytucji państwa, pracodawców, pracowników, instytucje obywatelskie, jak związki zawodowe. Polska potrzebuje równowagi, aby stawić czoła kryzysowi gospodarczemu, finansowemu, kryzysowi zaufania i kryzysowi demokracji. Zacząć musimy od odbudowy zaufania i poczucia wspólnoty, a temu ma służyć apolityczny rząd techniczny, nie związany z grupami interesów.

[Fot. Profil na Facebooku prof. Glińskiego]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook