Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Gliński: Demograficzna katastrofa

13.07.2015

Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, przewodniczącym Rady Programowej PiS.

Stefczyk.info: Raport NIK zmiażdżył program polityki prorodzinnej w Polsce. Izba stwierdziła jednoznacznie, że żadnej polityki nie ma, choć wydawane są na nią niby wielkie pieniądze. Jak Pan ocenia takie doniesienia?

Prof. Piotr Gliński: Nie zaskakują mnie doniesienia i ustalenia Izby. Od dawna wiadomo, że żadnej polityki prorodzinnej w Polsce nie ma. Obecna koalicja w ogóle nie prowadzi takich działań. Dopiero na skutek naszych inicjatyw programowych cokolwiek zaczęto robić. Przypominam nasze propozycje prezentowane w ramach akcji Alternatywa programowa, czy moje inicjatywy, które prezentowałem w czasie składania w Sejmie wniosków o konstruktywne wotum zaufania. Myśmy bardzo mocno podkreślali kwestie kryzysu demograficznego, mówiliśmy również o braku wsparcia dla rodzin.

O jakim wsparciu Pan mówi?

Mówiliśmy o wsparciu ekonomicznym, ale również o tym, że państwo musi traktować rodziny jako podstawowe centrum rozwoju społecznego, kulturowego całego społeczeństwa. I tak właśnie należy traktować rodziny w Polsce. W związku z tym rodziny potrzebują systemu wsparcia we wszystkich jego funkcjach. Państwo nie może udawać, że go nie ma.

Dziś udaje?

Takie założenia przyświecają polityce obecnej koalicji. Mówiliśmy, że działania podjęte przez władzę pod naszym naciskiem są dobre, ale niewystarczające. Wydłużenie urlopów macierzyńskich to była wprost reakcja na nasze propozycje. Popieram ten krok, w tym sensie demokracja zadziałała. Jednak myśmy od początku mówili, że to za mało, że to nie zmieni makabrycznej sytuacji demograficznej w Polsce. Jesteśmy za 200. miejscem w rankingu rozrodczości. Polityka prorodzinna musi więc zostać zmieniona, ona musi istnieć.

Dlaczego w Pana ocenie nie udaje się to dziś?

Często pomoc w ramach polityki prorodzinnej jest kierowana nie do tych, którzy de facto jej potrzebują. W Polsce system nie działa, jest nieskuteczny i niesprawiedliwy. Raport NIK mówi i o innych problemach. Stąd nasza propozycja gruntownych reform w tym zakresie. Mówimy jasno, że polska rodzina, zwłaszcza ta, która wychowuje dzieci, musi mieć mocne wsparcie. Pomoc musi trafiać przede wszystkim do tych biedniejszych osób. Państwo taki wydatek musi ponieść, to konieczne ze względów demograficznych, społecznych, kulturowych. Ponad 30 procent dzieci żyje dziś w warunkach wykluczenia społecznego. Potrzebujemy rewolucyjnej, mocnej polityki skierowanej na rodzinę i dzieci.

NIK wskazuje jednak, że i dziś państwo wydaje 2 proc. PKB na politykę prorodzinną, ale działania są nieefektywne.

Mówiłem o tym. Wiadomo było zresztą od dawna, że takie będą wyniki tych działań.

Może państwo daje po prostu za mało?

Trudno to przesądzać. Nie znam dokładnie stanu polskiego państwa. Na pewno wysiłek na rzecz wspierania rodzin musi być zwiększony, ale o skali tego zwiększenia bez szczegółowych analiz nie umiem przesądzać. Faktem jest, że w związku z tymi ustaleniami Izby nasze propozycje są aktualne i potrzebne. Szczególnie, że w długiej perspektywie to się państwu opłaci. Pieniądze wydane na polską rodzinę, szczególnie tę bardziej potrzebującą, to pieniądze, które natychmiast wracają na rynek. Rodziny najlepiej wiedzą czego im potrzeba. Pieniądze, które trafiają do rodzin, będą więc napędzać gospodarkę i popyt wewnętrzny, co będzie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. To zależy jednak od mądrej polityki i podejmowania decyzji w interesie polskich rodzin i Polaków, a nie grup interesów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook