Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Gatnar: Idea SKOK jest piękna

19.10.2015

"Ustawa o SKOK-ach, która została kilka lat temu została wprowadzona w życie jest zupełnie nieprzystająca do rzeczywistości" - mówi w rozmowie z "Gazetą Bankową" prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Gatnar uważa, że pomysł tworzenia spółdzielczych kas jest korzystny dla społeczeństwa.

"Uważam, że sama idea SKOK-ów, czyli takiego oddolnego zrzeszania się ludzi jest piękna. Te kasy działały już przed wojną, radziły sobie znakomicie i były kierowane do ludzi, którzy w naturalny sposób nie byliby klientami banków. To jest ruch organiczny, samopomocowy, niekonkurencyjny wobec banków" - mówi prof. Gatnar.

Profesor zauważa, że jakikolwiek atak na SKOK-i nie ma sensu z punktu widzenia banków.

"Atakowanie tych ludzi z biznesowego punktu widzenia jest bez sensu, bo oni nie stanowią żadnej konkurencji dla banków."

Jego zdaniem problem leży po stronie rządowej, a szczególnym problemem jest tzw. ustawa o SKOK.

"Ustawa o SKOK-ach, która została kilka lat temu została wprowadzona w życie jest zupełnie nieprzystająca do rzeczywistości. Ona zniekształca obraz całego sektora i wyniki SKOK-ów, na które dodatkowo miały wpływ ciągłe zmiany zasad rachunkowości" - mówi prof. Gatnar i przypomina, że za rządów PO, średnio co pół roku minister finansów zmieniał zasady rachunkowości w SKOK-ach.

"Jak można nakładać na SKOK-i wymagania dot. minimów płynnościowych, czy wskaźników wypłacalności takie, jak w bankach? Przecież SKOKi nie udzielają w ogóle kredytów hipotecznych, nie wspominając o frankowych, czy w ogóle walutowych" - tłumaczy prof. Gatnar.

Pełna treść wywiadu Wojciecha Surmacza z prof. Eugeniuszem Gatnarem, Członkiem Zarządu NBP pt. „Misja Gatnara” ukaże się już wkrótce w najnowszym wydaniu „Gazety Bankowej” nr 11/2015

 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook