Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Dzięgielewski: Konstytucja 3 maja pozwala poczuć się dumnym

03.05.2014

"To był dokument z ogromną perspektywą" - przekonuje historyk.

Stefczyk.info: Panie profesorze, obchodzimy dziś 223. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Czy tamten dokument i tamte wydarzenia wpływają w jakiś sposób na mentalność dzisiejszych Polaków? Słowem - dlaczego powinniśmy pamiętać o tej rocznicy?

Prof. Jan Dzięgielewski, historyk: Konstytucja 3 maja daje nam bardzo dużo – te rozwiązania, które zostały wówczas, w tak trudnym dla kraju okresie, przyjęte, były rozwiązaniami wyjątkowo korzystnymi dla państwa. W związku z tym jest to, można powiedzieć, takie doświadczenie, które pozwala uwierzyć, że jesteśmy narodem bardzo twórczym i nawet w najtrudniejszym okresie zdolnym do wypracowywania rozwiązań konstytucyjnych, a nie jedynie doraźnych. To był dokument z ogromną perspektywą – gdybyśmy mieli obronić konstytucję, to na pewno dzięki temu Polska wyszłaby z kryzysu, który toczył nas od drugiej połowy XVII wieku.

W tej mierze to bardzo pozytywne doświadczenie, które może i podnosić nam ducha i pozwolić poczuć się dumnym. Nie jesteśmy tylko narodem walki i przelewania krwi, ale również myślenia i uzgadniania rzeczy ważnych.

A dlaczego rocznica 3 maja była dla komunistów tak niewygodna? Z powodu Rosji?

Po pierwsze – dla komunistów w ogóle, dla marksistów, wszystko, co było przed epoką socjalizmu, było rzeczą złą. Dopiero rewolucja socjalistyczna i jej konsekwencje dawało światu tę szczęśliwość. Choćby z takiego założenia komuniści uznawali tę konstytucję za rzecz niedobrą. Druga sprawa – to faktycznie Rosja. Niezależnie od epoki, Rosja zawsze była krajem imperialnym i jako taki dokonała zaborów. Dla Rosji w końcu XVIII wieku ta rewolucja mogła przekreślić zapędy.

not. Sławomir Sieradzki

[Fot. Wikipedia]

facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

Konstytucja 3 maja

,

konstytucja

,

komuna

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook