Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Dzięgielewski: Konstytucja 3 maja pozwala poczuć się dumnym

03.05.2014

"To był dokument z ogromną perspektywą" - przekonuje historyk.

Stefczyk.info: Panie profesorze, obchodzimy dziś 223. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Czy tamten dokument i tamte wydarzenia wpływają w jakiś sposób na mentalność dzisiejszych Polaków? Słowem - dlaczego powinniśmy pamiętać o tej rocznicy?

Prof. Jan Dzięgielewski, historyk: Konstytucja 3 maja daje nam bardzo dużo – te rozwiązania, które zostały wówczas, w tak trudnym dla kraju okresie, przyjęte, były rozwiązaniami wyjątkowo korzystnymi dla państwa. W związku z tym jest to, można powiedzieć, takie doświadczenie, które pozwala uwierzyć, że jesteśmy narodem bardzo twórczym i nawet w najtrudniejszym okresie zdolnym do wypracowywania rozwiązań konstytucyjnych, a nie jedynie doraźnych. To był dokument z ogromną perspektywą – gdybyśmy mieli obronić konstytucję, to na pewno dzięki temu Polska wyszłaby z kryzysu, który toczył nas od drugiej połowy XVII wieku.

W tej mierze to bardzo pozytywne doświadczenie, które może i podnosić nam ducha i pozwolić poczuć się dumnym. Nie jesteśmy tylko narodem walki i przelewania krwi, ale również myślenia i uzgadniania rzeczy ważnych.

A dlaczego rocznica 3 maja była dla komunistów tak niewygodna? Z powodu Rosji?

Po pierwsze – dla komunistów w ogóle, dla marksistów, wszystko, co było przed epoką socjalizmu, było rzeczą złą. Dopiero rewolucja socjalistyczna i jej konsekwencje dawało światu tę szczęśliwość. Choćby z takiego założenia komuniści uznawali tę konstytucję za rzecz niedobrą. Druga sprawa – to faktycznie Rosja. Niezależnie od epoki, Rosja zawsze była krajem imperialnym i jako taki dokonała zaborów. Dla Rosji w końcu XVIII wieku ta rewolucja mogła przekreślić zapędy.

not. Sławomir Sieradzki

[Fot. Wikipedia]

facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook