Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Dudek: Wizyta prezydenta USA pokazuje niekwestionowaną pozycję Polski

10.06.2017

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje niekwestionowaną pozycję Polski jako lidera Europy Środkowej - uważa prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pytany, co Polska może zyskać na wizycie amerykańskiego prezydenta prof. Dudek powiedział, że chodzi przede wszystkim o kwestię bezpieczeństwa. "Dzisiaj ten amerykański parasol, jest jednym z fundamentów naszego bezpieczeństwa, może nawet najważniejszym fundamentem" - powiedział w sobotę Polsat News. 

Prof. Dudek podkreślił, że "jeśli w ogóle mamy polegać na jakimkolwiek sojuszniku, to Stany Zjednoczone są tu ewidentnie sojusznikiem numer jeden i to nie tylko ze względu na swój potencjał militarny". Zaznaczył też, że głównym celem Polski jest, aby wojska amerykańskie stacjonowały u nas na stałe. 

Do przyjazdu Donalda Trumpa odniósł się również w sobotę w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreślając, że Polska oczekuje od Stanów Zjednoczonych potwierdzenia, że są "cały czas zainteresowane bezpieczeństwem w tej części Europy, że są zainteresowane umacnianiem wschodniej flanki NATO".

Prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski 6 lipca na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

PAP


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook