Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Dudek: Teoria zamachu to ślepa uliczka

11.04.2017

„PiS wolał skupiać się na teorii zamachowej, co jak widzimy po siedmiu latach, jest drogą w ślepą uliczkę” - stwierdził w rozmowie z „Super Expressem” prof. Antoni Dudek.

Prof. Antoni Dudek, mocno sceptycznie odniósł się do konferencji podkomisji smoleńskiej. 

„Rzeczywiście hipotezy stawiane od lat przez zespół Antoniego Macierewicza jak dotąd nie znalazły potwierdzenia w prawdzie. Choć przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński na konferencji utrzymywał, że wcale z teorii wybuchu komisja się nie wycofuje, jednak twardych dowodów nie przedstawił. Więc został powrót do tego, co wiedzieliśmy od początku, że rosyjscy kontrolerzy nie zachowali się w porządku” – powiedział politolog. 

Jego zdaniem błąd kontrolerów jest oczywisty, lecz uważa jednocześnie, że nie było to celowe działanie. „Sądzę, że chcieli za wszelką cenę pomóc polskiemu samolotowi wylądować. Bali się, że jeśli Tu-154 M zostanie zmuszony do lądowania w innym miejscu, dojdzie do dyplomatycznego zgrzytu” – stwierdził prof. Dudek. 

W jego ocenie rząd powinien skupić się właśnie na ocenie nieprawidłowości i zaniedbań, zarówno przed, jak i po katastrofie. „Bo te zaniedbania po stronie polskiej i rosyjskiej są przecież faktem. Także te ze strony samego ówczesnego premiera, czyli Donalda Tuska. Bo jego błędy realnie miały miejsce” - powiedział, dodając krytycznie: 

„PiS wolał jednak skupiać się na teorii zamachowej, co jak widzimy po siedmiu latach, jest drogą w ślepą uliczkę”. 

Zdaniem prof. Dudka, PiS nie poświęcił tak dużo uwagi kwestii odpowiedzialności rządu Donalda Tuska za tragedię w Smoleńsku, ponieważ wierzył w to, że „Amerykanie dysponują dowodami, które świadczą o zamachu”. 

Politolog ocenił również, dlaczego rządząca dziś formacja polityczna skupiła się na teorii zamachu: „Z prostej przyczyny, po prostu duża część społeczeństwa wierzy w zamach. Więc Antoni Macierewicz swoją teorię budował przez lata. Teraz ciężko z niej się wycofać”. Jak dodał, jest to wizja „bardziej spektakularna”, a także „wynikała z przekonania prezesa Jarosława Kaczyńskiego”. 

Zdaniem politologa obóz rządzący nie wycofa się w pełni z tych przekonań, ale dojdzie do zmiany akcentów. „Zamiast wypowiedzianych swego czasu przez Antoniego Macierewicza słów o rosyjskiej agresji, coraz częściej słyszeć będziemy o rażących błędach proceduralnych. I raczej pójdzie to w tym kierunku” - mówił. 

Jak długo katastrofa smoleńska będzie tak ważnym i burzliwym tematem w Polsce? Prof. Antoni Dudek ocenił: „Będzie budzić emocje przynajmniej do dziesiątej rocznicy katastrofy, czyli do 2020 roku”. 

ak/”SE” 

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook