Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Dudek: PSL zostanie zwasalizowany

20.07.2012

O przyczynach afery taśmowej oraz możliwych skutkach tej sprawy portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Antonim Dudkiem, historykiem i politologiem.

Stefczyk.info: Trwa burza związana z taśmami nagranymi przez Władysława Serafina. Co Pana zdaniem stoi za “aferą taśmową”?

Prof. Antoni Dudek: Oczywiście nie mam wiedzy na ten temat, mogę się opierać jedynie na hipotezach. Wydaję mi się, że najbardziej prawdopodobną z nich jest wersja dotycząca wewnętrznych rozgrywek w PSL. Wygląda na to, że Władysław Serafina nagrał tę taśmę, a potem zaczął ją pokazywać zbyt wielu osobom i stracił kontrolę nad tym. Ktoś w końcu zdecydował się dać to mediom. Wydaje się, że nie sam Serafin. Nie wiem, czy to był jeszcze ktoś związany z PSL czy sprawa wyszła już poza partię. Tego jednak zapewne się nie dowiemy.

Kto najbardziej traci na tej sprawie?

To przede wszystkim obciąża PSL. To jest na rękę natomiast, i opozycji, i Tuskowi. Koalicjant będzie obecnie dużo słabszy. Ta sytuacja obciąża oczywiście również samego premiera, ale to jest niedostrzegalne dla zwykłego odbiorcy. Tłumaczenie szefa rządu, że on dostaje setki wniosków pokontrolnych i nie wie co się działo, jest śmieszne. Wiadomo, że premier nie czyta wszystkich dokumentów. Jednak po to ma sztab ludzi, żeby otrzymywać najważniejsze wiadomości. Mam nadzieję, że takie informacje jak te z Elewarru są jednak mniejszością. O tym premier powinien wiedzieć.

Praktyki takie, jak sytuacja w spółce Elewarr, są powszechne?


Ta sytuacja odsłania praktyki, które są widoczne również w innych partiach. Jednak PSL robi to niezwykle prymitywnie. Mieliśmy przykład kumoterstwa, nepotyzmu, kolesiostwa. Z tego wszystkiego ta partia słynie od dwudziestu lat.

Jak ta sytuacja będzie wykorzystywana?

Opozycja oczywiście będzie o tym przypominała i odgrzewała. I słusznie, ponieważ taka jest jej rola. Jednak opozycja może niewiele robić. Ta sytuacja będzie więc miała przede wszystkim konsekwencje dla relacji między koalicjantami. Piłka jest po stronie Tuska. Fakt, że obecnie premier przejął obowiązki ministra rolnictwa, nie zgodził się na powołanie następcy Marka Sawickiego, pokazuje, że premier przejął inicjatywę. I tu chodzi o coś znacznie ważniejszego niż jedynie względy PRowskie. Premier nie tylko chce pokazać, że jest szeryfem i robi porządek, ale chce znacząco wzmocnić wpływy Platformy Obywatelskiej w sektorze rolnym i obsłudze rolnictwa. Ten obszar został zdominowany przez PSL.

Dlaczego Tusk chce ten obszar “odbić”?

To będzie sposób na trzymanie w szachu Waldemara Pawlaka. To było widać, gdy się okazało wywiad w TVN24 szefem ludowców. On stwierdził w pewnym momencie, że być może premier Tusk wie więcej niż my wiemy. To był sygnał, że Pawlak może mieć problemy w związku z tą wiedzą. Świadczyła o tym również mina wicepremiera. W mojej ocenie konsekwencją tej sprawy będzie więc zupełnie zwasalizowanie PSLu. Wątpię, by powtórzyły się takie historie, jak wolta ludowców przy okazji przegłosowywania podwyższenia wieku emerytalnego. PSL wtedy się stawiał PO.

Obecnie Ruch Palikota zapowiada zgłoszenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności. Proponuje prof. Michała Kleibera na premiera. O co w tym chodzi?

Palikotowi chodzi jedynie o rozgłos. On znalazł się w kryzysie, nie jest w stanie prowadzić inaczej polityki niż przez happeningi, a dawno żadnego nie było. Oczywiste, że nie będzie żadnego konstruktywnego wotum nieufności póki koalicja PO-PSL będzie funkcjonowała. To wie każdy. To jest więc jedynie próba robienia hałasu, nic z tego nie będzie. Palikot po prostu nie jest w stanie stworzyć żadnej nowej propozycji politycznej. To nie wróży mu wzrostu popularności.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook