Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Dudek: Dlaczego nie udało się Solidarności Walczącej?

03.06.2014

„Twierdza” to bardzo dobrze, dynamicznie napisana książka – do tego trzeba mieć talent - mówi prof. Antoni Dudek, historyk.

Stefczyk.info: Rozmawiamy podczas promocji książki „Twierdza” Igora Jankego poświęconej Solidarności Walczącej. Dlaczego musieliśmy czekać 25 lat na powstanie podsumowania wysiłków SW?

Prof. Antoni Dudek: Każdy temat musi znaleźć swojego autora. Jest wiele tematów, organizacji i środowisk, które ciągle czekają na opisanie. Nie dopatrywałbym się w tym jednak spisku czy złych mocy – po prostu tak jest, że każdy temat musi mieć autora. Dla przykładu - biografistyka w Polsce ciągle jest w powijakach – część ludzi źle reaguje zwłaszcza na biografie współczesne. Ale to kryzys reportażu historycznego. „Twierdza” to bardzo dobrze, dynamicznie napisana książka – do tego trzeba mieć talent. Znam wielu autorów, którzy spalili dobre tematy. To nie jest pierwsza książka o SW, ale z pewnością najlepsza

Nie tyle chodziło mi o spiski, co o podkreślenie różnic między Solidarnością Walczącą a „S”. O to, dlaczego ludzie z SW wciąż nie są odpowiednio docenieni.

Oczywiście, jednak to pytanie o coś innego – nie o to, dlaczego nie ma książek, ale o to, dlaczego środowisko SW odegrało tak małą rolę po 1989 roku. To temat na dłuższą analizę. Moim zdaniem stało się tak dlatego, że ludzie SW nie potrafili znaleźć przekonującej formy dotarcia do opinii publicznej po 1989 roku. Utrudniał im w tym brak środków. Przejście z kilkusetosobowej organizacji konspiracyjnej do społeczeństwa masowego związane jest z dostępem do mediów. Czym innym jest drukować ulotki, a czym innym przekonać wyborców. To środowisko nie poradziło sobie, podobnie jak KPN.

Dlaczego tak się stało?

Taka była dynamika procesu politycznego, która pozwoliła wrócić postkomunistom do władzy. Ci, którzy budowali alternatywę dla Solidarności, przegrali, bo postkomuniści okazali się silniejsi. Proszę zwrócić uwagę na wyniki wyborów w 1993 roku – oni nie byli wcale tacy silni, uzyskali ledwie 20 procent, a przejęli władzę, bo druga strona się rozproszyła. Ten balon w końcu pękł, ale musieliśmy na niego długo czekać. To nie jest problem SW – po prostu żadne radykalne środowisko nie potrafiło się przystosować do nowej rzeczywistości.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[Fot. Blogpress]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook