Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Domański: Polacy rozumieją tę walkę

15.09.2013

Rozmowa z socjologiem prof. Henrykiem Domańskim.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia manifestacje związków zawodowych? Czy one przyniosły jakieś pozytywne rezultaty? Czy w pana ocenie Polacy rozumieją, o co związkowcom chodzi?

Prof. Henryk Domański: Sądzę, że Polacy rozumieją, co jest sensem tej walki. Tu chodzi przecież o obronę praw pracowniczych. Pracownicy postawieni wobec pracodawcy zawsze są w gorszej pozycji. Pracodawcy mają większą siłę przetargową. I jak widziałem reakcje ludzi na ulicach Warszawy to widać było, że działania związkowców spotykają się z uznaniem. Pokazują to również wyniki badań opinii publicznej. Konsekwencje tych manifestacji są pozytywne, z punktu widzenia polskiej demokracji. Związki zawodowe są koniecznym elementem demokracji, bez nich trudno sobie wyobrazić występowanie mechanizmów kontroli władzy i pracodawców. Pracownicy najemni stanowią większość, pracodawców jest mniej. Ktoś pracowników musi bronić. Związki pokazały obecnie, że trzeba się z nimi liczyć, że pilnują interesów pracowników. Akcja związkowców dla sposobu funkcjonowania systemu demokratycznego w Polsce miała pozytywne skutki. Ona nie zdestabilizowała systemu politycznego, akcja nie przerodziła się w walki uliczne, jakie widzieliśmy choćby w Hiszpanii czy krajach śródziemnomorskich.

Ta akcja ma szanse powodzenia? Władza może zgodzić się na postulaty?

Nie sądzę, żeby postulaty związkowców zostały zrealizowane. One są destrukcyjne dla gospodarki. Ich wprowadzenie odbiłoby się na stopie życiowej ogółu społeczeństwa. Rząd ma zdaje się tego świadomość i liczę, że nie ustąpi.

Jaki sygnał wysyła władza Polakom przy okazji tych manifestacji? Związkowcom nie poświęcono wiele uwagi.

Władza chciała pokazać, że nie będzie negocjować z demonstracjami, które trochę zakłócają porządek społeczny. Takie akcje są wbudowane w mechanizm walki demokratycznej, ale rząd pokazał, że nie będzie negocjował i rozmawiał o postulatach, które są dla gospodarki niszczące. Rząd stara się to tłumaczyć opinii publicznej. Związki jednak nie przyjmują tych argumentów do wiadomości.

Postulaty związkowców spotkały się z poparciem PiSu, choć partia nie brała oficjalnie udziału w manifestacji pod własnym szyldem. Czy pana zdaniem rząd PiSu realizowałby postulaty związków zawodowych?

Sądzę, że PiS realizowałby w ogólnym zarysie tę samą politykę co rząd Donalda Tuska. Sądzę, że stosunki ze związkami zawodowymi byłyby lepsze, i łagodniejsze. Nie sądzę, żeby konfrontacja między Piotrem Dudą, a Jarosławem Kaczyńskim, jako premierem, przypominała przyjaźń. I w tej sytuacji spodziewałbym się konfliktu. Duda jest działaczem związkowym i jako taki zabiera głos. On w każdym punkcie broniłby interesów pracowników, zgodnie ze swoimi zadaniami. Jarosław Kaczyński musiałby z kolei realizować podstawowy kierunek polskiej gospodarki, musiałby walczyć z deficytem, musiałby zrobić coś z ZUS-em. Nie sądzę, by polityka rządu PiSu była znacząco inna niż polityka obecnej władzy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook