Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Domański: Polacy rozumieją tę walkę

15.09.2013

Rozmowa z socjologiem prof. Henrykiem Domańskim.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia manifestacje związków zawodowych? Czy one przyniosły jakieś pozytywne rezultaty? Czy w pana ocenie Polacy rozumieją, o co związkowcom chodzi?

Prof. Henryk Domański: Sądzę, że Polacy rozumieją, co jest sensem tej walki. Tu chodzi przecież o obronę praw pracowniczych. Pracownicy postawieni wobec pracodawcy zawsze są w gorszej pozycji. Pracodawcy mają większą siłę przetargową. I jak widziałem reakcje ludzi na ulicach Warszawy to widać było, że działania związkowców spotykają się z uznaniem. Pokazują to również wyniki badań opinii publicznej. Konsekwencje tych manifestacji są pozytywne, z punktu widzenia polskiej demokracji. Związki zawodowe są koniecznym elementem demokracji, bez nich trudno sobie wyobrazić występowanie mechanizmów kontroli władzy i pracodawców. Pracownicy najemni stanowią większość, pracodawców jest mniej. Ktoś pracowników musi bronić. Związki pokazały obecnie, że trzeba się z nimi liczyć, że pilnują interesów pracowników. Akcja związkowców dla sposobu funkcjonowania systemu demokratycznego w Polsce miała pozytywne skutki. Ona nie zdestabilizowała systemu politycznego, akcja nie przerodziła się w walki uliczne, jakie widzieliśmy choćby w Hiszpanii czy krajach śródziemnomorskich.

Ta akcja ma szanse powodzenia? Władza może zgodzić się na postulaty?

Nie sądzę, żeby postulaty związkowców zostały zrealizowane. One są destrukcyjne dla gospodarki. Ich wprowadzenie odbiłoby się na stopie życiowej ogółu społeczeństwa. Rząd ma zdaje się tego świadomość i liczę, że nie ustąpi.

Jaki sygnał wysyła władza Polakom przy okazji tych manifestacji? Związkowcom nie poświęcono wiele uwagi.

Władza chciała pokazać, że nie będzie negocjować z demonstracjami, które trochę zakłócają porządek społeczny. Takie akcje są wbudowane w mechanizm walki demokratycznej, ale rząd pokazał, że nie będzie negocjował i rozmawiał o postulatach, które są dla gospodarki niszczące. Rząd stara się to tłumaczyć opinii publicznej. Związki jednak nie przyjmują tych argumentów do wiadomości.

Postulaty związkowców spotkały się z poparciem PiSu, choć partia nie brała oficjalnie udziału w manifestacji pod własnym szyldem. Czy pana zdaniem rząd PiSu realizowałby postulaty związków zawodowych?

Sądzę, że PiS realizowałby w ogólnym zarysie tę samą politykę co rząd Donalda Tuska. Sądzę, że stosunki ze związkami zawodowymi byłyby lepsze, i łagodniejsze. Nie sądzę, żeby konfrontacja między Piotrem Dudą, a Jarosławem Kaczyńskim, jako premierem, przypominała przyjaźń. I w tej sytuacji spodziewałbym się konfliktu. Duda jest działaczem związkowym i jako taki zabiera głos. On w każdym punkcie broniłby interesów pracowników, zgodnie ze swoimi zadaniami. Jarosław Kaczyński musiałby z kolei realizować podstawowy kierunek polskiej gospodarki, musiałby walczyć z deficytem, musiałby zrobić coś z ZUS-em. Nie sądzę, by polityka rządu PiSu była znacząco inna niż polityka obecnej władzy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook