Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Danecki: Egipcjanie byli za bardzo niecierpliwi

18.08.2013

"Zbudowanie demokracji nie jest kwestią roku czy dwóch ale co najmniej kilkunastu lat."

Stefczyk.info: Czy to co się dzieje w Egipcie możemy nazwać wojną domową?

Prof. Janusz Danecki, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, arabista: Nie, to nie jest wojna domowa, bo taka oznaczałaby kompletny chaos, a w Egipcie to wojsko rozdaje karty: rządzi i stara się pilnować porządku. W pewnym stopniu mu się to udaje, tylko kosztem wielkich ofiar. Z punktu widzenia części społeczeństwa, popierającego byłego prezydenta Mursiego, to jest czas protestów, buntów, domagania się przywrócenia do władzy ich prezydenta – właściwie wybranego w demokratycznych wyborach.

Czy Egipcjanie są w stanie sami poradzić sobie z tym konfliktem? 

Muszą sobie poradzić sami. Żadna interwencja nie doprowadzi do rozwiązania sytuacji. Kto odważy się podjąć interwencję, które ma 1 mln km. kw. i 84 mln obywateli. To jest zadanie nie do wykonania dla żadnej armii. Jednak interwencja w sensie pomocy przy negocjacjach czy skłonienia stron do rozmów jest nie tylko możliwa, ale nawet konieczna.

Polski MSZ nie zachęca obecnie do wyjazdów na wakacje do Egiptu, jednak nie ewakuuje turystów. Osoby udające się na wakacje w tamtą stronę mówią, że się nie boją. Na chwilę obecną lepiej jest zrezygnować z takiego wyjazdu czy bez względu na konflikt lecieć do kurortu?

Biorąc pod uwagę decyzję ministerstwa, to każdy sam sobie musi rozważyć czy chce jechać i ponieść jakieś ryzyko. Ono nie jest chyba wielkie, ponieważ kurorty są zamkniętymi enklawami, chronionymi przez wojsko i policję. Do nich nie przenosi się to, co się dzieje na zewnątrz. W interesie personelu obsługującego turystów jest aby Ci goście czuli się najlepiej jak to możliwe, dlatego też pracownicy ośrodków nie uczestniczą w tym co się dzieje na zewnątrz. Z kolei jest też takie ludzkie odczucie, że człowiek jest zamknięty w jakimś miejscu, a dookoła toczą się ważne wydarzenia: demonstracje, bunty, giną ludzie – tymczasem mu pływamy i relaksujemy się na plaży. Jest to obciążenie psychiczne dla takiego turysty. Rezygnacja z takiego wyjazdu wiąże się jednak na pewno z kosztami, gdyż z racji iż jest to trzeci – a nie czwarty – stopień zagrożenia organizatorzy pewnie nie chcą zwracać pieniędzy. 

Gospodarka Egiptu w dużej mierze opiera się na turystyce, która z kolei jest napędzana przez zabytki – czy te mogą w jakimś stopniu ucierpieć w związku z demonstracjami?

Piramidy zupełnie nie ucierpią, bo są „wieczne”, ale inne zabytki mogą ucierpieć. Szczególnie, że – i to się ponoć już dzieje – zaczynają się różne dzikie wykopaliska, co oznacza niszczenie zabytków, które są potencjalnie do odkrycia. To jest niebezpieczeństwo. Jeśli chodzi o to, co jest zgromadzone w muzeach egipskich, to na razie nie ma zagrożenia.

Społeczeństwa bliskiego są dosyć specyficzne jeśli chodzi o politykę, bo jednak duży wpływ na życie ma tam religia. Czy w ogóle Egipcjanie dorośli do demokracji?

Egipcjanie chcieli tej demokracji, ale zapewne byli trochę za bardzo niecierpliwi. Zbudowanie demokracji nie jest kwestią roku czy dwóch ale co najmniej kilkunastu lat – i to ciągle będzie demokracja niedoskonała, która niektórych nie zadowoli. Widać to zresztą na naszym polskim przykładzie. Demokrację zaczęliśmy budować właściwie w 1918 r. z wielką przerwą na okres wojny i komunizmu. Od 1989 staramy się na nowo ją odbudować. Jednak większość z nas z samego systemu jaki stworzyliśmy nie jest zadowolona. To jest długi proces i nie osądzajmy Arabów o to, że są niezdolni do budowania demokracji, tylko dajmy im czas.  

not.mc

[fot.PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook