Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Danecki: Poważna sytuacja w Egipcie

16.08.2013

Rozmowa z arabistą, prof. Januszem Daneckim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stefczyk.info: Dramatyczne sygnały docierają do nas z Egiptu. Obie strony sporu oskarżają rywali o łamanie demokracji, zagrażanie państwu. Jakie są strony egipskiego sporu? Czy można mówić, że któraś z nich jest zła, a któraś dobra? O co de facto tam chodzi?

Prof. Janusz Danecki: Są trzy strony tego sporu. Pierwszą stanowią zwolennicy prezydenta Mohameda Mursiego. On wygrał wybory, oficjalnie otrzymał 52 procent głosów. Jego kontrkandydat, polityk starej gwardii, przepadł. Argumentacja zwolenników Mursiego opiera się na wyniku demokratycznych wyborów. Oni mówią: wybraliśmy naszego prezydenta, więc on powinien być naszym prezydentem do końca kadencji, zgodnie z zasadami demokracji. Ta grupa mówi, że w Egipcie gwałcone są prawa demokracji, ponieważ wojsko dokonało zamachu stanu. Druga strona to przeciwnicy Mursiego. To ludzie, którzy protestowali przeciwko różnym niedociągnięciom jego młodej władzy. On przez rok był prezydentem i popełniał różne błędy. Część była poważna. On próbował przejąć pełnie władzy i zastąpić konstytucję. To mu się jednak nie udało. Ustąpił ze stanowiska. Jego przeciwnicy również wytykają mu zawłaszczanie stanowisk, nominowanie swoich ludzi na najważniejsze urzędy. Rzeczywiście Mursi uznawał, że skoro zdobył władzę to jego współpracownicy powinni tę władzę pełnić. Jego nominatami byli ludzie dość radykalni, czy wręcz religijni fanatycy. To również nie podobało się krytykom. W końcu powstał ruch "Tamarrud", wybuchł bunt. Ludzie protestowali przeciwko Mursiemu. To byli liberałowie, zwolennicy raczej świeckiego państwa, które ma być budowane na wzór demokracji zachodniej.

Jakie grupy społeczne budują te grupy?

Ludzie postulujący budowę demokracji na modłę zachodnią to ludzie młodzi, głównie z dużych miast. Strona broniąca Mursiego to mieszkańcy wsi, ludzie biedniejsi i starsi. To są dwie podstawowe strony sporu. Ten podział się pogłębił, gdy wojsko postanowiło stanąć po stronie liberałów i obaliło prezydenta Mursiego.

To jest zatem trzecia strona sporu?

Wojsko dokonało zamachu stanu, ale nie przejęło władzy. Tę władzę przekazano zwolennikom liberalnego państwa. Ich przedstawicielem jest Adli Mansur, obecny prezydent, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego. Ta instytucja istnieje w Egipcie jeszcze od czasów Mubaraka, co pokazuje, że i wtedy istniały elementy demokracji w Egipcie. Zastępcą prezydenta został Mohamed ElBaradei, postać znana na świecie, ciesząca się wśród liberałów w Egpicie autorytetem. Mamy więc sytuację, w której rządzi władza powołana przez wojsko. Obecnie decyzje podejmuje rząd, a nie wojsko. Tak jest teoretycznie. Zapewne jednak wojskowi mają jakieś znaczenie w kraju. Być może wojsko miało również wpływ na decyzję o rozbiciu demonstracji zwolenników Mursiego.

Media często mówią obecnie o wojnie domowej. Czy w Egipcie mamy do czynienia z wojną domową, czy raczej z masakrą, rzezią jednej strony?

Na pewno nie jest to wojna domowa, bowiem wojna domowa byłaby wtedy, gdyby zwolennicy jednej strony walczyli ze zwolennikami drugiej strony na ulicach, gdyby toczyły się walki, gdyby zwolennicy jednego obozu mordowali zwolenników drugiego. Jednak taka sytuacja nie miała miejsca. Pytaniem otwartym jest, czy mamy do czynienia z rzezią. Zabito niemal 1 tys. osób. Mieliśmy na pewno przykład rażącej nieumiejętności egipskiej policji. Policja i służby nie poradziły sobie z takim tłumem, nie umiały rozwiązać sytuacji. Wysłanie buldożerów, wozów opancerzonych przeciwko pokojowo demonstrującym ludziom, strzelanie do nich rzeczywiście może graniczyć z rzezią.

W Pana ocenie sytuacja w Egipcie może zakończyć się pozytywnie?

Szanse oczywiście są zawsze. Strony sporu zawsze mogą się dogadać. Jednak musi dojść do poważnych działań, do poważnej propozycji z obu stron. Jakie mogą to być propozycje? Strona rządowa i wojsko musiałaby zaproponować coś, co mogłaby zaakceptować druga strona. Władza musiałaby przedstawić propozycję np. oddania części władzy rywalom. Druga strona, zwolennicy Mursiego, mogłaby wyjść z propozycją, że Mursi zostanie zwolniony, a potem zaapeluje do swoich zwolenników, by zaprzestali działań i protestów. Gdyby on coś takiego powiedział, to jego bracia muzułmanie raczej zaakceptują jego głos. On mógłby również np. zrzec się oficjalnie stanowiska prezydenta i wszystko wtedy by się zakończyło. To jednak wątpliwe, ale byłoby to pewne rozwiązanie. Gdyby on powiedział, że nie chce być prezydentem w obecnej sytuacji, żeby nie ginęli ludzie, to sprawa zostałaby zakończona.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook