Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Czaputowicz: Opozycja musi wskazywać podstawy moralne polityki

27.04.2013

Trwa Kongres "Polska - wielki projekt", na którym podejmowane są najważniejsze pytania dotyczące przyszłości naszego kraju. O tym, w którą stronę powinien pójść rozwój Polski rozmawiamy z prof. Jackiem Czaputowiczem, politologiem, byłym dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.

Stefczyk.info: Jaki kierunek powinna obrać Polska, aby się rozwijać i iść w dobrym kierunku?

Prof. Jacek Czaputowicz: W trakcie dyskusji panelowej podczas Kongresu "Polska - Wielki Projekt" poruszaliśmy różne wątki. Dotyczyły one polityki wewnętrznej, polityki zagranicznej, ja zajmowałem się polityką zagraniczną. Wydaje mi się, że polska polityka powinna opierać się na pewnych wartościach: równości, suwerenności, sprawiedliwości i te wartości należy promować w świecie, w polityce zagranicznej.

Jeśli chodzi o ten wątek wewnętrzny to oczywiście niezbędna jest naprawa państwa, dialog władzy ze społeczeństwem pojawił się tutaj ważny wątek relacji władza - opozycja. Że opozycja powinna być traktowana jako element państwa, jako dobro wspólne, coś, co należy chronić. Coś co jest w naszym, wspólnym interesie i nie należy tego zwalczać.

Stefczyk.info: Mówi pan o wartościach, to ważne i piękne słowa, ale jak to się ma do rzeczywistości? Czy jest szansa, że Polska rzeczywiście w tym kierunku pójdzie?

Prof. Jacek Czaputowicz: Jest pewna powszechna obawa, że wartości są zagrożone, że państwo realizuje swoje egoistyczne interesy kosztem wspólnoty, kosztem wspólnych wartości. Podmioty w Polsce realizują swoje interesy kosztem dobra wspólnego.

Powrót do wartości jest istotny i nie tylko piękny moralnie, on jest opłacalny, bo wtedy budujemy całe społeczeństwo, w sposób równomierny. Czy to w Polsce, gdzie dbamy o te słabsze grupy społeczne także, czy to w Europie, gdzie równomiernie rozwijamy społeczność unijną. Więc to jest nie tylko właściwe moralnie, ale też w interesie nas wszystkich.

Stefczyk.info: Aby tytułowa "Polska - Wielki Projekt" stała się faktem potrzebna jest niewątpliwie zmiana na scenie politycznej. Czy to możliwe przy obecnym jej skostnieniu?

Prof. Jacek Czaputowicz: Generalnie system demokratyczny polega na tym, że władza zmienia się co jakiś czas i to jest rzecz naturalna, musimy to zaakceptować. Jest to wręcz dobre dla społeczeństwa, że rywalizują ze sobą pewne koncepcje i różne wizje Polski. Te wizje zwyciężają w demokratycznych wyborach, więc nie ma co tego podważać.

Spójrzmy na badania opinii publicznej, zobaczymy jak społeczeństwo postrzega ten problem. Wówczas odpowiemy sobie na pytanie, czy już ta zmiana, w sposób oczywiście demokratyczny powinna nastąpić.

Stefczyk.info: Kryzys polityczny, kryzys gospodarczy, kryzys sądownictwa, czy to nie dostatecznie wiele, aby społeczeństwo dostrzegło konieczność zmiany?

Prof. Jacek Czaputowicz: Ja myślę, że ludzie to dostrzegają to wszystko, co świadczy o pewnym kryzysie moralności. Kryzysie systemu wartości, to jest podstawa. Opozycja musi wskazywać i wskazuje na te podstawy moralne społeczności politycznej. To spojrzenie stoi w rywalizacji z pewnymi interesami, to jest spór wartości z interesami, zobaczymy, jak się to skończy.

Rozmawiał Marcin Wikło

[FOTO: M. Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook