Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Czaputowicz: Opozycja musi wskazywać podstawy moralne polityki

27.04.2013

Trwa Kongres "Polska - wielki projekt", na którym podejmowane są najważniejsze pytania dotyczące przyszłości naszego kraju. O tym, w którą stronę powinien pójść rozwój Polski rozmawiamy z prof. Jackiem Czaputowiczem, politologiem, byłym dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.

Stefczyk.info: Jaki kierunek powinna obrać Polska, aby się rozwijać i iść w dobrym kierunku?

Prof. Jacek Czaputowicz: W trakcie dyskusji panelowej podczas Kongresu "Polska - Wielki Projekt" poruszaliśmy różne wątki. Dotyczyły one polityki wewnętrznej, polityki zagranicznej, ja zajmowałem się polityką zagraniczną. Wydaje mi się, że polska polityka powinna opierać się na pewnych wartościach: równości, suwerenności, sprawiedliwości i te wartości należy promować w świecie, w polityce zagranicznej.

Jeśli chodzi o ten wątek wewnętrzny to oczywiście niezbędna jest naprawa państwa, dialog władzy ze społeczeństwem pojawił się tutaj ważny wątek relacji władza - opozycja. Że opozycja powinna być traktowana jako element państwa, jako dobro wspólne, coś, co należy chronić. Coś co jest w naszym, wspólnym interesie i nie należy tego zwalczać.

Stefczyk.info: Mówi pan o wartościach, to ważne i piękne słowa, ale jak to się ma do rzeczywistości? Czy jest szansa, że Polska rzeczywiście w tym kierunku pójdzie?

Prof. Jacek Czaputowicz: Jest pewna powszechna obawa, że wartości są zagrożone, że państwo realizuje swoje egoistyczne interesy kosztem wspólnoty, kosztem wspólnych wartości. Podmioty w Polsce realizują swoje interesy kosztem dobra wspólnego.

Powrót do wartości jest istotny i nie tylko piękny moralnie, on jest opłacalny, bo wtedy budujemy całe społeczeństwo, w sposób równomierny. Czy to w Polsce, gdzie dbamy o te słabsze grupy społeczne także, czy to w Europie, gdzie równomiernie rozwijamy społeczność unijną. Więc to jest nie tylko właściwe moralnie, ale też w interesie nas wszystkich.

Stefczyk.info: Aby tytułowa "Polska - Wielki Projekt" stała się faktem potrzebna jest niewątpliwie zmiana na scenie politycznej. Czy to możliwe przy obecnym jej skostnieniu?

Prof. Jacek Czaputowicz: Generalnie system demokratyczny polega na tym, że władza zmienia się co jakiś czas i to jest rzecz naturalna, musimy to zaakceptować. Jest to wręcz dobre dla społeczeństwa, że rywalizują ze sobą pewne koncepcje i różne wizje Polski. Te wizje zwyciężają w demokratycznych wyborach, więc nie ma co tego podważać.

Spójrzmy na badania opinii publicznej, zobaczymy jak społeczeństwo postrzega ten problem. Wówczas odpowiemy sobie na pytanie, czy już ta zmiana, w sposób oczywiście demokratyczny powinna nastąpić.

Stefczyk.info: Kryzys polityczny, kryzys gospodarczy, kryzys sądownictwa, czy to nie dostatecznie wiele, aby społeczeństwo dostrzegło konieczność zmiany?

Prof. Jacek Czaputowicz: Ja myślę, że ludzie to dostrzegają to wszystko, co świadczy o pewnym kryzysie moralności. Kryzysie systemu wartości, to jest podstawa. Opozycja musi wskazywać i wskazuje na te podstawy moralne społeczności politycznej. To spojrzenie stoi w rywalizacji z pewnymi interesami, to jest spór wartości z interesami, zobaczymy, jak się to skończy.

Rozmawiał Marcin Wikło

[FOTO: M. Czutko]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook